Jak pisać w autentyczny sposób?

, Czas czytania: 4:15 min. , Komentarz(y):3

Pisanie prawdziwych informacji jest jednym z najlepszych sposobów, aby zyskać zaufanie odbiorcy. Żeby treść była przyciągająca, a przede wszystkim autentyczna to najlepiej zacząć od opisania siebie. Właśnie tak. Tekst o sobie będzie najbardziej autentyczną wersją Ciebie. Pokaże Twoim klientom jaki jesteś naprawdę i zachęci ich do skorzystania z Twojej oferty. Jak napisać tekst w sposób autentyczny? Czy jest to trudne do wykonania? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej.

Spis treści:

Czy trudno napisać tekst o sobie?

Pisanie tekstów opartych na autentyczności może być ogromnym wyzwaniem dla niejednego przedsiębiorcy. A to dlatego, że nie każdy umie opisać siebie w prawdziwy i przekonujący sposób. Taki tekst powinien być napisany jak najlepiej, ponieważ każdy użytkownik zwraca szczególną uwagę na zakładkę „o firmie” lub „o nas”. To właśnie taka podstrona powoduje, że dana osoba może dowiedzieć się czegoś więcej na temat Twojej firmy. A wracając do powyższego pytania, to przy udzieleniu odpowiedzi mogę stwierdzić, że jeśli piszesz z świadomością, umiejętnością jak i również z sercem to napisanie takiego tekstu nie będzie stanowiło dla Ciebie większego problemu. A właśnie tych trzech cech potrzebuje dobry tekst.

Wskazówki, które pomogą Ci napisać tekst o sobie w autentyczny sposób

Jak pisać autentycznie

Jeśli nie masz pojęcia jak zabrać się do pisania tekstu o sobie, oczywiście w sposób autentyczny, to skorzystaj z poniższych wskazówek. Pomogą Ci one napisać taki tekst bez większych problemów.

Prawda

Ten punkt jest chyba najważniejszy, bo przecież prawda jest tutaj słowem kluczowym. To autentyczność powoduje, że ludzie zaczynają Ci ufać. Jeżeli chcesz, aby w Tobie widzieli osobę godną zaufania to pisz prawdę w przyciągający sposób. Tekst powinien przedstawiać Ciebie jako osobę, która wie co oferuje i wie czym się zajmuje. W takim opisie powinieneś wykorzystać wszystkie prawdziwe informacje na swój temat, które obrazują Cię jako konkretną osobę. Jednak słowa „wszystko” nie bierz dosłownie. Nie musisz tutaj opisywać wszystkiego co Ci się przydarzyło. Tego co lubisz, a czego nie lubisz. Bo to nie ma być Twoja autobiografia, tylko krótka, treściwa notatka o Tobie i Twojej firmie. Wizerunek, który budujesz w swoim tekście powinien posłużyć temu, aby odbiorcy mogli dowiedzieć się czegoś więcej na Twój temat. Ma on za zadanie pokazać jaką osobą jesteś.

Twoja osoba w najlepszej wersji

Jeśli masz zamiar pisać tekst o sobie, to powinieneś opisać się jak najlepiej. Pokaż się w najlepszej wersji, w najlepszym świetle. Buduj swoją firmę i swój wizerunek opierając się na wiarygodności i swoich mocnych stronach. Nie bój się tego pokazywać. Podkreśl również swoje cechy charakterystyczne, którymi zbudowałeś swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Oprócz samej treści, uzupełnieniem całości może być zdjęcie. To właśnie grafika może zbudować wyobrażenie na Twój temat i to ona może po części zdecydować czy warto Ci zaufać.

Słuchanie siebie

Twoje teksty powinny być zgodne z Twoją osobowością. Powinny zawierać notatkę o tym kim jesteś. Wiem, że to już się wielokrotnie przewinęło w tym artykule. Ale taka jest prawda. Powinieneś zawrzeć w tekście autentyczne informacje. A autentyczność można osiągnąć tylko wtedy kiedy słucha się samego siebie. Pisząc tekst o sobie możesz także zapytać się swoich klientów, czy nawet dobrych znajomych o opinię. Co oni sądzą o Twoim przekazie, czy wzbudza w nich zainteresowanie. A także czy po przeczytaniu takiego tekstu mieliby chęć skorzystania z Twoich usług. Jednak nie zawsze może być to dobrym rozwiązaniem, bo każda osoba może mieć inne zdanie na ten temat. Dlatego lepiej posłuchać swojego głosu serca. Posłuchać swojej intuicji, bo kto jak nie ona może być lepszym doradcą.

Emocje

Autentyczność to emocje

Pisanie autentycznych treści może również wzbudzać emocje. Mogą być one pozytywne jak i negatywne. Twój tekst może przypaść komuś do gustu albo dla niektórych może być irytujący. A to dlatego, że nie każdy może się interesować tym, czym Ty się zajmujesz. Dlatego pamiętaj, że Twoja oferta nie jest dla wszystkich, tylko dla wybranej grupy odbiorców. Nigdy nie zadowolisz wszystkich i powinieneś o tym pamiętać. W przeciwnym razie, Twój przekaz stałby się nieczytelny, przez co odbiorcy nie zwracaliby na niego większej uwagi. A brak zainteresowania = zapomnienie. Dlatego jeszcze raz powtórzę. Pisanie dla wszystkich nigdy nie będzie możliwe. Ludzie nigdy nie będą zgodni we wszystkich sprawach. Zapamiętaj to.

Pytania, które pomogą Ci napisać tekst o sobie

Przed napisaniem tekstu o sobie, powinieneś odpowiedzieć również na kilka pytań, które mogą okazać się pomocną radą. Do takich pytań można zaliczyć:

 1. Czemu właśnie tym się zajmujesz?
 2. Jakie masz doświadczenie i wiedzę w tej dziedzinie?
 3. Czym się wyróżniasz?
 4. Co widzą w Tobie inni?
 5. Jak spędzasz czas wolny?

Warto udzielać szczerych odpowiedzi na powyższe pytania. W ten sposób określisz jaką osobą jesteś.

Podsumowanie

Jeśli już wiesz czemu warto pisać autentycznie, a dodatkowo odpowiedziałeś na powyższe pytania to zacznij pisać. A pisz tak, aby inni chcieli to czytać. Pisanie w autentyczny sposób będzie zawsze na topie. Nigdy o tym nie zapominaj. A teraz jeśli jesteś gotowy, to zaczynaj swoją przygodę z autentycznymi tekstami.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Jak pisać w autentyczny sposób?

3 Komentarz

 1. Emilia Czarnecka

  „Pisanie w sposób autentyczny” to naprawdę ciekawe podejście do tematu prezentacji firmy. Bardzo często widać teksty na stronach pisane jak z szablonu w których jedynym co wyżnia firmę od konkurencji jest nazwa i kompozycja wykonywanych usług. Tekst przyjemnie napisany jednak trochę brakuje mi małych przykładów jak taki autentyczny tekst może wyglądać.

 2. Ewa

  Jak to mówią „lepiej by zraniła Cię prawda, niż pocieszyło kłamstwo”. Pisząc prawdę zawsze będziesz dostrzegany jako człowiek autentyczny, któremu warto zaufać. Najlepiej by teksty o Tobie nie kreowały innej postaci tylko wyrażały samego Ciebie. Jednak pisząc tekst o sobie rzadko jest tak, aby spodobał się on każdemu… Zawsze znajdzie się jakieś „ale”. Jeśli mogę doradzić to opisywanie emocji przyciąga duże zainteresowanie w gronie czytelników. Co prawda nie zawsze pozytywne, ale za to wzbudzające zainteresowanie czytelników.

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.