Jak się ma strona internetowa „The Million Dollar Homepage” po latach?

, Czas czytania: 2:30 min. , Komentarz(y):2

Pamiętasz może jeszcze stronę internetową The Million Dollar Homepage? Ona nadal istnieje, chociaż minęło już 14 lat. Jak myślisz, coś się w niej zmieniło? Zerknij do artykułu i przekonaj się sam.

Spis treści:

Strona The Million Dollar Homepage – więcej informacji

Strona internetowa The Million Dollar Homepage powstała w 2005 roku, czyli od tego czasu minęło już 14 lat. Spory kawałek czasu, prawda? Brytyjski student Uniwersytetu w Nottingham, Alex Tew wpadł na pewien pomysł. Postanowił stworzyć stronę internetową, na której można było wykupić fragment witryny na potrzeby własnej reklamy. Na samym początku przedstawiała ona jedynie puste płótno w rozmiarze 1000×1000 pikseli. Za każdy piksel należało zapłacić jednego dolara. Jednak były one sprzedawane w blokach w rozmiarze 10×10 pikseli, za które trzeba było zapłacić 100 dolarów. Ostatecznie zostały sprzedane wszystkie piksele, a łączny zysk Tewa wyniósł 1 037 100 $. Dzięki temu mógł on zabezpieczyć swoją studencką przyszłość, o której marzył. Trzeba zaznaczyć, że strona The Million Dollar Homepage stała się wtedy sensacją, każda firma chciała się na niej znaleźć. Młody student nie musiał długo czekać na efekty, bo już w 138 dni wszystkie piksele zostały wyprzedane. Strona The Million Dollar Homepage była inspiracją dla wielu podobnych serwisów reklamowych, jednak żaden z nich nie był w stanie powtórzyć tego sukcesu.

The Million Dollar Homepage obecnie

Strona The Million Dollar Homepage nadal istnieje. Na pozór nie ma na niej wiele problemów. Jest wykonana w stylu początków 2000 roku, z wyjątkiem linku do Twittera umieszczonego w lewym górnym rogu strony. Płótno pikseli pozostaje w nienaruszonym stanie od czasu wyprzedania wszystkich miejsc na stronie. Chociaż większość linków nie działa, bo przekierowuje użytkownika na stronę z błędem 404, to trzeba przyznać, że całość prezentuje się imponująco. Wszystko jest nasycone kolorami z wcześniejszych lat Internetu.

Strona The Million Dollar Homepage wypełniona jest blokami pikseli, które są bardzo podobne do dzisiejszych bannerów reklamowych typu Clickbait. Oczywiście miało to i nadal ma na uwadze przyciągnięcie uwagi odbiorcy i skłonienie go do kliknięcia. A co się dzieje, jeśli teraz w nie klikniesz? Jak już wcześniej wspomniałam, większość linków już nie działa i przekierowuje użytkownika do innej domeny lub portalu odsprzedaży domen. Co daje nam mniejszą część dostępnych łączy. Linki nie zawsze są stałe. Gdy strony zostają usunięte lub zmienia się ich nazwy, albo kiedy zaplecza zostają przekształcone to właśnie tak się dzieje. A wcześniej działającą stronę zastępuje się stronami 404. Można tutaj śmiało stwierdzić, że strona The Million Dollar Homepage tak naprawdę została pozbawiona wszystkich funkcjonalnych elementów, pozostawiając tylko samą zawartość piksela.

Podsumowanie

Można powiedzieć, że strona internetowa The Million Dollar Homepage jest jedyna w swoim rodzaju. To odróżniająca się od innych witryn, strona która jest przykładem stale przeobrażającej się kultury Internetu. Jednak po dokładnym zapoznaniu się ze stroną, okazuje się, że jest ona niczym innym jak tylko pustym katalogiem.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Jak się ma strona internetowa „The Million Dollar Homepage” po latach?

2 Komentarz

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.