Jaki wpływ na nasze życie ma sieć 5G?

, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):2

Internet to nierozłączny element w dzisiejszych czasach. Ale co powiecie, gdy będzie on jeszcze szybszy? W poniższym artykule opowiemy o rewolucji w łączności bezprzewodowej. Sprawdzimy również, czy według krążących pogłosek, sieć 5G zagraża zdrowiu, czy też nie. A także dowiemy się, jakie są główne zamierzenia sieci 5G.

Spis treści:

Co to jest sieć 5G?

Sieć 5G jest to następca LTE czwartej generacji, która stanowi wielki krok w ruchomych sieciach telekomunikacyjnych. 5G powstało na potrzeby coraz to większej liczby połączeń wykorzystywanych przez ludzkość oraz wzrostu transmisji danych. Według doniesień sieć 5G od początku nie będzie działać samodzielnie, ale w połączeniu z poprzednikiem, czyli istniejącymi sieciami 4G. Z czasem ma zostać samodzielną siecią poprzez rozszerzenie swojego zasięgu.

Główne zamierzenia sieci 5G

  • Bezprzewodowa, szerokopasmowa transmisja, która zapewni lepszą łączność oraz Internet z każdego miejsca;
  • Zbiorowa łączność wśród wielu urządzeń bez ingerencji człowieka;
  • Łączność bez opóźnień.

Czy sieć 5G jest nam potrzebna?

Badania prowadzone w roku 2020 szacują wysoki wzrost użytkowników sieci 5G oraz urządzeń z niej korzystających, bo jest to wzrost aż do 50 miliardów. Z sieci 5G będą głównie korzystać sztuczna inteligencja, internet rzeczy, smart home oraz wirtualna rzeczywistość.

Czy sieć 5G może nam zaszkodzić?

Istnieje wiele mitów związanych z siecią piątej generacji. Jednym z nich jest szkodliwość dla ludzkiego zdrowia poprzez promieniowanie elektromagnetyczne. Badania prowadzone na zlecenie Narodowego Programu Zdrowia stwierdzają, że infrastruktura posiada wszelkie środki ostrożności związane z tego typu rozwiązaniami. A więc zaprzeczają pogłoskom o szkodliwości sieci 5G. Kolejnym mitem krążącym wśród ludności jest to, że sieć 5G została wdrożona pod przykrywką pandemii COVID-19.

Sieć 5G wśród polskich operatorów?

Niestety rządzący nie ułatwiają operatorom szybkiego wprowadzenia nowej technologii, która w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna. Nie zmienia to faktu, że sieć 5G już funkcjonuje w naszym kraju. Pierwszoplanowym operatorem, który wprowadził sieć 5G, był Plus. Kolejno do Plusa dołączyła pozostała czołowa czwórka polskich operatorów. Rozpowszechnianie sieci rządzi się swoimi prawami i żadnemu z operatorów nie zależy na tym, aby ciąć ceny. Wręcz przeciwnie każdy z nich chciałby na nowej technologii trochę zarobić. Najczęściej wybieraną ofertą jest Plus, który urzekł odbiorców infrastrukturą, a Play natomiast przyciągnął odbiorców ofertą homebox. Na rynku pojawiły się również pierwsze smartfony z 5G. Na pierwszy plan zostały zesłane flagowce od Samsunga oraz Huawei, ale każdy z producentów chce wprowadzać ją stopniowo na swoje urządzenia.

Podsumowanie

Sieć 5G to niewątpliwie rewolucja w dziedzinie łączności bezprzewodowej. Ludzie przyzwyczaili się już do wprowadzanych nowości i chętnie z nich korzystają. Nie ulega wątpliwości, że kluczową rolę odgrywają tutaj smartfony, które towarzyszą nam każdego dnia do różnego rodzaju zastosowań.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Jaki wpływ na nasze życie ma sieć 5G?

2 Komentarz

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.