Sklep spożywczy online, czy to ma sens?

, Czas czytania: 5:00 min. , Komentarz(y):1

Jak dobrze wiemy i z czego możemy zdawać sobie sprawę, jest to, że dzisiejszy świat podąża i będzie podążał za nowościami. Obecnie bardzo dużo osób dokonuje zakupów przez Internet. Co więcej, powstaje coraz to większa ilość sklepów internetowych w sieci. A świadczy to jedynie o tym, że jest to biznes, który bardzo szybko się rozwija. A co ze sklepami spożywczymi online? Czy to dobry sposób na biznes? Sprawdź.

Spis treści:

Jak wygląda dzisiejszy rynek sklepów spożywczych online w Polsce?

Jeśli kilka lat wcześniej zapytano by się nas, jak wyglądałby teraz rynek sklepów spożywczych online, to zapewne większość z nas nie byłaby co do takiego rozwoju biznesu zbytnio przekonana. A to dlatego, że ludzie kiedyś nie ufali za bardzo w świeżość dostarczanych produktów i ich długiej przydatności do spożycia. Dzisiaj sytuacja jest nieco inna, ponieważ okoliczności związane z pandemią koronawirusa poniekąd zmusiła sklepy stacjonarne do sprzedawania swoich produktów przez Internet. A to dlatego, że ludzie w związku z dbaniem o swoje bezpieczeństwo, chcieli ograniczyć chodzenie do sklepów stacjonarnych. Z tego względu coraz więcej przedsiębiorców zdecydowało się na założenie sklepów spożywczych online. A co ciekawe, ludzie coraz chętniej dokonują w nich zakupów. Można powiedzieć, że już nie obawiają się, że jakiś produkt może być przeterminowany. Na poniższych screenach przedstawiam kilka danych, które wskazują, dlaczego ludzie kupują zakupy spożywcze online, ile osób i kto najczęściej dokonuje takich zakupów.

Wykres dlaczego robimy zakupy przez internet sklep spożywczy online grupy docelowe zakupy spożywcze online wielkość miast Źródło: https://eizba.pl/wp-content/uploads/2018/07/E-grocery_w_Polsce_Zakupy_spozywcze_online_raport.pdf

Jakie sklepy spożywcze oferują sprzedaż swoich produktów online?

Nazwa sklepu

Krótki opis

Strona internetowa sklepu

Auchan

To sklep spożywczy online, który oferuje swoim klientom elastyczne terminy dostawy. Jest w nim również możliwość dostawy w tym samym dniu roboczym, jednak koszt przesyłki w tym przypadku będzie wynosił 25 złotych. Sklep ten oferuje również dużo opcji płatności, a minimalna kwota zamówienia to 100 złotych.

auchandirect.pl

Carrefour

Jeśli chodzi o ten sklep spożywczy online, to nie posiada on minimalnej kwoty zamówienia. Sposobów płatności również jest sporo. Natomiast koszt dostawy uzależniony jest od wartości wydanych pieniędzy na artykuły spożywcze i wynosi on od 0 złotych do 19,90 złotych.

carrefour.pl

Frisco

W przypadku tego sklepu spożywczego online minimalna kwota zamówienia wynosi 100 złotych oraz jest dużo opcji płatności. Koszt dostawy spada wraz z ilością zamówień (może być ona darmowa w ramach programu Korzyści „Frisco Owocuje”).

frisco.pl

Tesco

Ten sklep spożywczy online nie posiada minimalnej kwoty zamówienia. Oferuje klientom dużo produktów, które objęte są promocjami. Koszt dostawy wynosi od 11,49 złotych do 23,49 złotych i jest on zależny od terminu zamówienia oraz miasta.

tesco.pl

Piotr i Paweł

W tym sklepie spożywczym online za zamówione produkty można zapłacić kartą, za pobraniem lub przelewem internetowym. Koszt dostawy uzależniony jest od wartości zrobionych zakupów. Za zamówienie o wartości 80 zł -199,99 zł zapłaci się 9,99 zł za przesyłkę.

e-piotripawel.pl

Stragan zdrowia

Jeśli chodzi o ten sklep spożywczy online, to nie posiada on minimalnej kwoty zamówienia. Dostępne tutaj sposoby płatności to przelew internetowy, karta i gotówka. Koszt dostawy wynosi tutaj od 9,99 złotych. Natomiast przy zakupach o wartości powyżej 250 złotych będzie ona darmowa.

straganzdrowia.pl

E.Leclerc

Natomiast ten sklep spożywczy online oferuje swoim klientom sposób płatności za produkty kartą oraz gotówką. Nie ma tutaj minimalnej kwoty zamówienia, a koszt dostawy produktów wynosi od 15 złotych. W przypadku zakupów za 300 złotych dostawa będzie darmowa.

leclerc.pl

Jakie są zalety i wady robienia zakupów spożywczych online? Na co może liczyć klient?

Do korzyści z robienia zakupów spożywczych online, których może spodziewać się klient należą:

  • oszczędność czasu – ponieważ nie musi on tracić go na dotarcie do sklepu i powrót do domu, a co najważniejsze nie traci go na stanie w korkach;
  • komfort i wygoda – ponieważ klient może złożyć zamówienie w dowolnym miejscu i czasie (na przykład siedząc na kanapie i oglądając telewizję). Co więcej, nie musi on dźwigać ciężkich toreb z zakupami, ponieważ paczka dotrze do niego pod same drzwi;
  • kontrola – klient ma pełen podgląd, na to ile pieniędzy przeznaczył na zakupy. Jeśli uzna, że cena produktów w koszyku jest za wysoka, to może on z niego coś wyrzucić;
  • dostęp do większej ilości rabatów, które powodują, że ceny produktów w sklepie spożywczym online są atrakcyjniejsze.

Natomiast do minusów, jakie wynikają z zakupów spożywczych online należy zaliczyć to, że:

  • czas oczekiwania na dostawę wynosi kilka dni roboczych;
  • klient musi dopilnować, aby w czasie doręczenia przesyłki ktoś był w domu i odebrał paczkę;
  • klient nie ma 100% kontroli nad jakością kupowanych produktów.

Czy sklepy spożywcze online mogą stać się dobrym pomysłem na biznes?

Jak wiesz, popularność sklepów spożywczych online zdobyła swoją szczytowość kilka miesięcy temu. To właśnie wtedy, wielu przedsiębiorców zaczęło podejmować decyzje o założeniu sklepów online z zamiarem sprzedawania w nich żywności. Największymi konkurentami są popularne sieci sklepów, takie jak Carrefour czy Auchan. Jednak ich oferta jest ograniczona i uzależniona od lokalizacji, ponieważ zazwyczaj takie sklepy dostarczają zamówione produkty do miejscowości, w których znajdują się ich markety. Dlatego, jeśli sklepy spożywcze online miałyby stać się dobrym pomysłem na biznes, to na pewno musiałbyś wziąć pod uwagę kilka czynników, aby się wybić na rynku. Chodzi tutaj na przykład o zadbanie o szybkość dostarczania produktów czy też dostarczania tych zamówień nie tylko do miejscowości, w których znajdują się ich sklepy stacjonarne.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Sklep spożywczy online, czy to ma sens?

1 Komentarz

  1. Martyna

    Sklepy spożywcze online to tak samo dobry plan na biznes jak innego rodzaju sklepy. Ludzie tylko muszą się do nich przekonać. Świetne jest to, że można zamówić sobie ciężkie zakupy do domu i nie męczyć się z doniesieniem ich. Sama Z tego korzystam i w sklepie online zamawiam duże ilości zgrzewek wody.

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.