Jakie znaczenie dla e-marketingu ma CTR?

, Czas czytania: 8:00 min. , Komentarz(y):2

Chcesz sprawdzić, czy Twoja kampania internetowa jest skuteczna? Nie wiesz skąd czerpać wiedzę na temat skuteczności reklam prowadzonych w mailingu? Z pomocą przychodzi jeden z wielu wskaźników, który pomaga zobrazować całą sytuację Twoich działań e-marketingowych, a mianowicie chodzi tutaj o współczynnik klikalności, czyli w skrócie CTR. O tym, jaki ma wpływ na e-marketing oraz jak wykorzystać go w swojej działalności w Internecie dowiesz się z artykułu, który dla Ciebie przygotowałam.

Spis treści:

Pojęcie e-marketingu?

Zanim poznasz definicję CTR warto, abyś najpierw zapoznał się z pojęciem e-marketingu. To nic innego jak marketing internetowy bądź też marketing online. Składa się na niego szereg działań, których celem jest promowanie firmy i jej produktów w Internecie.

W dzisiejszych czasach to właśnie Internet stał się głównym źródłem pozyskiwania informacji (i nie tylko), dlatego też przedsiębiorstwa podchodzą to niego ze szczególnym zaangażowaniem. W sieci znaleźć można dosłownie wszystko, ale żeby dobrze wypromować produkty własnej firmy, trzeba odpowiednio podejść do sprawy promocji. W tym celu korzysta się z różnych narzędzi, które zwiększają zainteresowanie użytkowników danym produktem bądź usługą.

E-marketing to najprostszy i najtańszy sposób na dotarcie do potencjalnych klientów. Jego głównym celem, jest umożliwienie użytkownikom wejścia w interakcje z marką i jej produktami, czyli po prostu zaangażowanie ich w życie firmy.

Coraz częściej spotykamy się z różnymi kampaniami marketingowymi w sieci, ponieważ już dawno temu Internet opanował nasze codzienne życie. Strony internetowe stały się częścią marketingu, a co za tym idzie działania mające na celu zwiększenie zainteresowania daną firmą i jej produktami również stają się znacznie bardziej efektywne i przede wszystkim wydajne.

Co to jest CTR?

Na e-marketing składa się wiele różnych działań i narzędzi, dzięki którym firma staje się rozpoznawalna w sieci. Jednym z narzędzi, które pozwala zmierzyć poziom zaangażowania odbiorców jest Click Through Rate, czyli współczynnik klikalności bądź też wskaźnik kliknięć.

Jest to stosunek kliknięć, a właściwie liczby kliknięć do liczby wyświetleń reklamy, maila… ogólnie do jakiejś danej treści. Więc jeżeli daną treść, np. reklamę, zobaczy tysiąc osób, a w dołączony do niej link kliknie pięćset osób, to współczynnik klikalności będzie wynosił 50%.

Kiedy mówimy o CTR odnosimy się do e-mail marketingu, SEO, płatnych reklam na FB i w Google, powiadomień web push czy landing page. To wskaźnik, który pokazuje procent użytkowników, którzy widzieli Twoją witrynę w wyszukiwarce, a do tego zdecydowali się ją odwiedzić.

Czy da się to jakoś obliczyć?

Współczynnik CTR ma bardzo prostą formułę, która wygląda mniej więcej tak:

współczynnik ctr

Ten nieskomplikowany wzór dotyczy zarówno organicznego CTR, jak i kampanii PPC. Wskaźnik klikalności odgrywa ważną rolę w przypadku reklam AdWords. Nie należy go jednak mylić ze wskaźnikiem efektywności kampanii reklamowej, bo to całkiem co innego. Wartości CTR są zdecydowanie większe, jeżeli chodzi o linki sponsorowane czy też reklamy w sieci wyszukiwania, a im wyższy CTR, tym lepiej dla Twojej strony.

Sposoby na poprawę CTR w sieci wyszukiwania

Na współczynnik klikalności wpływ mają takie czynniki jak pozycja i treść reklamy oraz jej trafność. Oto kilka przydatnych sposobów, które pomogą Ci zwiększyć CTR i pomóc Twojej firmie osiągnąć zadowalające wyniki.

Słowa kluczowe

Słowa mają ogromną moc, dlatego pierwszym sposobem, dzięki któremu będziesz mógł zwiększyć swój wskaźnik CTR, jest przeanalizowanie słów kluczowych. Przeanalizuj wszystkie słowa klucze, na których wyświetla się Twoja witryna. Google oferuje 3 typy dopasowań tych słów, a są to: dopasowanie przybliżone, dopasowanie do wyrażenia oraz dopasowanie ścisłe.

Najlepiej dla Twojej witryny, jeżeli będziesz skupiać się na wyrażeniach w dopasowaniu ścisłym, bądź do wyrażenia. Dopasowanie przybliżone może wyświetlać Twoją reklamę na niechciane słowa klucze, które mogą reklamować również markę konkurencji.

CTA

Bardzo dobrym rozwiązaniem, które może wpłynąć na wynik CTR jest stosowanie wezwań do działania, tak zwanych Call To Action, czyli np. „kup”, „zamów”, „zapisz się” lub „sprawdź”. Taki zabieg ma na celu nakierować użytkownika do podjęcia konkretnej akcji na stronie po kliknięciu w CTA.

Przycisk wezwania do działania musi się wyróżniać, dlatego zadbaj o to, aby był krótki, zwięzły i na temat. Jeżeli dodatkowo informuje o korzyściach wynikających z przejścia na Twoją stronę, to jesteś w domu.

Grupa docelowa

Określ grupę docelową i segmentuj swoich odbiorców. Pomoże Ci ona zwiększyć sprzedaż, a możliwe, że nawet wpłynie na sam CTR. Możesz posegregować swoich odbiorców ze względu na płeć i położenie geograficzne, aktywnych i nieaktywnych subskrybentów, przeglądane treści bądź na lokalnych i nowych klientów.

Dodawaj treści, które odwołują się do emocji klientów bądź użytkowników. Pokaż, że Twoje produkty bądź usługi są niezbędne w ich życiu, ale rób to z głową i nie przesadzaj, bo możesz przedobrzyć. Jeżeli np. sprzedajesz szampony przeciw wypadaniu włosów, możesz użyć w reklamie zwrotu: „Odzyskaj pewność siebie i pożegnaj się ze szczotką pełną włosów”.

Reklamy

Analizuj reklamy, które mają mało kliknięć, ale za to dużo wyświetleń. Może się bowiem okazać, że reklama ta nie jest dobrze dopasowana do odbiorców i nie spełnia ich oczekiwań. Jeżeli wysyłam reklamy w e-mailu, upewnij się, że ich treść jest zawsze aktualna.

Nie bądź nachalny i nie wciskaj na siłę gromady produktów naraz, zamiast tego dodaj do reklamy jakąś praktyczną wartość. Użytkownicy chętniej przeczytają treść wiadomości, bo będą mogli z niej wynieść coś pożytecznego. Taki zabieg również przyczynia się do zwiększenia CTR.

Unikalna propozycja

Jeżeli chcesz zwiększyć swój CTR, możesz również wyróżnić w treści reklamy informacje o unikalności Twojego produktu i tego, co wyróżnia go na tle konkurencji. Czy wyróżnia go jakaś niespotykana dotąd cecha, czy dajesz na ten produkt rabat bądź dodajesz do zamówienia jakieś gratisy.

Takie propozycje mogą zachęcić użytkowników do kliknięcia w Twoją reklamę, a co za tym idzie poprawią współczynnik klikalności Twojej witryny.

Nagłówek i treść

Pierwsze co rzuca się w oczy, to oczywiście nagłówek. Umieść w nim najważniejsze informacje, np. o ofercie specjalnej: „Gwarantowany rabat 20% dla nowych klientów”. Nie bój się używać czynników sytuacyjnych i szablonów adaptacyjnych. Np. na początku zimy oferuj swoim klientom wybór ocieplaczy na uszy albo dłonie w specjalnej ofercie.

Upewnij się, że Twoje reklamy i e-maile dobrze wyświetlają się na urządzeniach mobilnych, ponieważ większość z nich jest odbierana i czytana właśnie na tych urządzeniach. Jeżeli szablon będzie źle dopasowany, to nie ma bata, że ktokolwiek kliknie w link i przejdzie na Twoją stronę.

Media społecznościowe

Jeszcze jednym sposobem na zwiększenie współczynnika klikalności, jest dodanie do reklamy przycisku przekierowującego do mediów społecznościowych – Facebooka, Instagrama, etc. W ten sposób zwiększysz zaangażowanie subskrybentów, którzy będą mogli śledzić Twoją działalności lub udostępniać e-maile w mediach społecznościowych. Dzięki przyciskom nie tylko zwiększysz swój CTR, ale też pozytywnie wpłyniesz na zaangażowanie klientów.

Podsumowanie

Bez względu na to, czy prowadzisz kampanię w środowisku Google Ads, Facebook Ads, mailingu, czy też stosujesz powiadomienia push, pamiętaj, aby nie przytłaczać swoich odbiorców przekazem. Analizuj na bieżąco wysokość osiąganego CTR i sprawdzaj, które zabiegi sprawdzają się najlepiej.

Zwracaj uwagę na treści reklam i sposób ich wyświetlania. Dziel odbiorców na segmenty, wysyłaj spersonalizowane e-maile, informuj o różnych promocjach i gadżetach, a gwarantuję, że współczynnik klikalności Twojej witryny będzie rósł, jak na drożdżach.

Znasz inne przydatne triki, które mogą pozytywnie wpłynąć na CTR? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Jakie znaczenie dla e-marketingu ma CTR?

2 Komentarz

Dodaj komentarz

candyweb zuzia

Absolwentka dziennikarstwa, która kocha Pandy. Interesuje się poznawaniem kultur, w szczególności Japońskiej. Uwielbia horrory i zagadki kryminalne, a także gry komputerowe, planszowe i karciane.