Azjatycki gigant Shopee wkracza do Polski! Czy Allegro ma się czego bać?

, Czas czytania: 6:30 min. , Komentarz(y):4

Allegro to platforma sprzedażowa, z której chyba każdy z nas choć raz miał okazję skorzystać. Obecnie największymi konkurentami Allegro, są AliExpress, Amazon, Wish, a od niedawna również Erli.

W ostatnim czasie do Polski dotarła zupełnie nowa platforma sprzedażowa, która przybyła do nas aż z Singapuru. Shopee ma duże plany co do działalności na polskim rynku i przygotowało na swoich klientów sporo fajnych bonusów na początek.

Czy Shopee jest w stanie w jakiś sposób prześcignąć Allegro? Czy gigant ma się czego obawiać? Tego dowiecie się z artykułu, który dla Was przygotowałam. Miłej lektury.

Spis treści:

Co słychać w świecie?

Shopee to Singapurska grupa technologiczna (Sea Shopee), która tej jesieni wystartowała w naszym kraju. Polska stała się tym samym pierwszym krajem Europejskim, w którym platforma sprzedażowa Shopee jest oficjalnie dostępna. Pomimo tego, że obecnym liderem, jeżeli chodzi o zakupy w internecie, jest Allegro, Shopee może stać się niebawem naprawdę poważnym konkurentem dla giganta.

Do tej pory platforma działała tylko na terenie Azji Południowo-wschodniej i była tam najczęściej pobieraną aplikacją na smartfony. Kiedy działalność zaczęła przybierać na sile, przyszedł czas na podbój Europy. Cel: Europa Środkowa – Polska.

Źródła podają, że Shopee już jakiś czas temu wykupiło polską domenę oraz podpisało umowy z DPD i Inpostem, aby niemal od razu umożliwić polskim sprzedawcom i kupującym płynne wejście w świat najróżniejszych produktów, prosto z Singapuru (i nie tylko).

Poważny konkurent Allegro?

Polskie media społecznościowe zostały niemal zalane najnowszymi kampaniami reklamowymi od Shopee. Póki co może ona co najwyżej konkurować z AliExpress albo Wish, ponieważ produkty, które można tam znaleźć, to najróżniejsze, kolokwialnie mówiąc „pierdoły” z najdalszych części świata.

Wszystkie produkty zostały podzielone na 25 kategorii tematycznych, takich jak np. dom i ogród, fotografia czy też kolekcje i sztuka. Shopee podczas okresu promocyjnego, który od momentu startu wynosi dokładnie 6 miesięcy, oferuje darmową wysyłkę na wszystko. Tak, na wszystko. Bez dodatkowych opłat. Klienci przez okres sześciu miesięcy będą mogli zrealizować swoje zamówienia bez dodatkowych opłat za wysyłkę, ponieważ cały koszt wysyłki będzie pokryty przez Shopee.

Po okresie promocyjnym ceny za wysyłkę oczywiście wzrosną i będą wynosić tyle, ile aktualnie wynosi cena za wysyłkę na Allegro – 8,99 zł za paczkomaty InPost oraz 10,95 zł za przesyłkę kurierską.

Na razie platforma oferuje jedynie dostawę za pośrednictwem kuriera, bądź na paczkomaty, ale w planach jest również realizacja zamówień przez Pocztę Polską. Jeżeli chodzi o metodę płatności, to klienci mogą opłacać swoje zamówienia poprzez kartę płatniczą, Blik oraz Przelewy24.

Poza tym firma oferuje również różne poradniki, zarówno dla samych sprzedających, jak i kupujących, a każdy nowy użytkownik dostaje na start kupon rabatowy o wartości 15 zł. Dodatkowo klienci Shopee mają zagwarantowane bezpieczne zakupy. „Gwarancja Shopee” polega na tym, że jeżeli klient nie otrzyma, a tym samym nie potwierdzi odbioru swojego zamówienia, firma zwróci mu pieniądze – Shopee przekazuje sprzedawcy pieniądze za towar dopiero po otrzymaniu potwierdzenia od klienta.


gwarancja shopee

Źródło: https://shopee.pl/m/11-11-gwarancja-shopee

Shopee vs Allegro – porównanie

Layout Shopee różni się od layoutu Allegro. Na Shopee, aby dostać się do kategorii, po wejściu na stronę główną trzeba nieco zjechać w dół, aby pośrodku odnaleźć wszystkie 25 kategorii. Natomiast zjeżdżając na sam dół strony, możemy tam znaleźć pełną listę wszystkich kategorii produktowych. Jeżeli chodzi o Allegro, tutaj sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ wszystkie kategorie są widoczne od razu po wejściu na stronę główną z lewej strony. To sprawia, że Allegro jest dużo bardziej przejrzyste, niż Shopee.

Tak wygląda strona główna Shopee.pl:

shopee strona główna

Źródło: https://shopee.pl/

A tak prezentuje się strona główna Allegro:

allegro strona główna

Źródło: https://allegro.pl/

Wyszukiwarka w obu przypadkach znajduje się w tym samym miejscu, czyli na górze strony. Po wpisaniu określonego słowa bądź słów, na Allegro, wyświetla nam się lista z kilkoma konkretnymi podpowiedziami, a na Shopee nie – tutaj wyświetla się jedynie słowo „Szukaj”.

Scrollując stronę zarówno Shopee, jak i Allegro, można zauważyć pewne podobieństwo w wyświetlanych ofertach, choć są one nieznaczne. Pod względem przejrzystości Shopee przypomina nieco platformę sprzedażową Wish. Produkty są pokazane w kafelkach i tak jakby rzucone losowo na stronie. To samo tyczy się reklam, są one bardzo duże i jako pierwsze widoczne na stronie.

Po kliknięciu w konkretny przedmiot, czy to na Shopee, czy na Allegro, naszym oczom ukazuje się szczegółowy opis oferty. Układ wszystkich informacji, jest podobny w obu przypadkach. Kupujący może znaleźć takie informacje o przedmiocie jak: rozmiar, cena, wysyłka, kolor itd. Poniżej znajduje się również szczegółowy opis i specyfikacja produktu. Różnica polega na tym, że na Shopee możemy również znaleźć oceny i opinie produktu zaraz pod samym produktem. Na Allegro ten element również występuje, ale nie zajmuje on tyle miejsca.

Polski sprzedawca na Shopee

Jak przystało na konkurencję, Shopee poza darmową wysyłką bez minimalnej wartości zamówienia dla klientów, oferuje również benefity dla polskich sprzedających. Przez pół roku sprzedający nie muszą martwić się o prowizję i opłaty abonamentowe. W tym czasie mogą korzystać ze wszystkich funkcji związanych z zarządzaniem sprzedażą itd.

Ponadto Shopee podaruje im również bony o wartości 250 zł na kupony zniżkowe dla klientów. Bony będą ważne, jeżeli sprzedający wystawi co najmniej 30 ofert i udzieli na przynajmniej 5 procent z nich 10% rabatu.

polski sprzedawca na shopee

Jaki z tego wniosek?

Shopee, jako platforma sprzedażowo-zakupowa jak na razie ma sporo do zaoferowania. Może i nie jest tak dużym konkurentem dla Allegro co Amazon, ale w przyszłości może się to jeszcze zmienić. Na chwilę obecną dopiero zaczyna swoją działalność w Europie, więc pozostaje nam tylko czekać na rozwój sytuacji.

Jeżeli macie jakieś doświadczenia z Shopee, to zachęcam do podzielenia się opinią w komentarzach.


TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Azjatycki gigant Shopee wkracza do Polski! Czy Allegro ma się czego bać?

4 Komentarz

  1. Natalia

    Moim zdaniem Allegro i Shopee są do siebie bardzo podobne pod względem wyglądu strony jak i innych aspektów. Allegro nie ma się czego obawiać ponieważ jest już znane i każdy wie jakie ma funkcje oraz wszystko jest dostosowane do klientów a błędy usuwane. A nowa aplikacja nie jest jeszcze dobrze poznana oraz może posiadać wiele wad których pozbycie może być wielkim problemem ponieważ nie są tak dobrze rozeznani w rynku polskim jak i preferencjach klientów.

Dodaj komentarz

candyweb zuzia

Absolwentka dziennikarstwa, która kocha Pandy. Interesuje się poznawaniem kultur, w szczególności Japońskiej. Uwielbia horrory i zagadki kryminalne, a także gry komputerowe, planszowe i karciane.