Live View w mapach Google. Jak działa ten tryb? Nowości w Google Maps

, Czas czytania: 9 min. , Komentarz(y):2

Mapy Google – kto ich nie zna? Z możliwości tego popularnego narzędzia korzysta dziś niemal każdy. Pozwala ono nie tylko wyszukiwać daną lokalizację i wyznaczać trasę z punktu A do punktu B, ale także wyświetlać sugestie dotyczące obiektów znajdujących się w okolicy. Google nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami, których celem jest rozszerzenie funkcji map. Pragnie przy tym stworzyć narzędzie, które będzie czymś więcej niż tylko samym systemem nawigacyjnym. Firma niedawno poinformowała o tym, że w najbliższym czasie planuje na stałe wprowadzić funkcję „Search with Live View”, którą testowano od września. Ma dla nas również kilka innych rozwiązań, o czym powiemy sobie w dzisiejszym wpisie. Zapraszam do lektury.

AI i rzeczywistość rozszerzona

Obecnie nawigacja po mapach staje się coraz bardziej powszechna. Przechadzając się po ulicach miast, bardzo często możemy dostrzec osoby wpatrujące się w ekran smartfona. Szczególnie w dużych miastach możemy spotkać turystów, którzy kierują się do konkretnych miejsc, wskazanych przez aplikację nawigacyjną. Najczęściej są to mapy Google, niemniej jednak część osób korzysta również z map od Apple.

Pracując nad najnowszymi funkcjami map, Google uwzględnia przede wszystkim potrzeby użytkowników. W tym celu wykorzystuje wiele narzędzi, które usprawniają działanie systemu nawigacyjnego. Kwestia ta dotyczy również sztucznej inteligencji. Dzięki algorytmom AI firma pozbyła się z map kilku milionów nieprawdziwych kont i treści. Oznacza to, że oszuści, czy też inni wyłudzacze, którzy są niestety dość częstym zjawiskiem w Internecie, nie mają możliwości korzystania z Google Maps. Okazało się wówczas, że w wyłapywaniu fałszywych treści, to uczenie maszynowe sprawdza się najskuteczniej. Najlepiej prezentuje się to w liczbach. Tylko w 2021 roku Google rozwiązało problem fałszywych profili firm (ponad 12 tysięcy), a także prób przejęcia tych prawdziwych profili przez osoby podszywające się pod ich właścicieli (ok. 8 milionów). Jak widać działania AI, są w tym zakresie zadziwiająco skuteczne.

Sztuczna inteligencja pomaga nie tylko w zwalczaniu nieprawdziwych kont, czy fałszywych informacji. Bardzo dobrze widać to w najnowszym narzędziu Google Maps, czyli wyszukiwaniu w trybie Live View. Tak funkcja testowana jest zarówno na telefonach wyposażonych w system Android, jak i iOS. Działa ona na zasadzie rozszerzonej rzeczywistości, która usprawnia wyszukiwanie w „widoku na żywo”. Rozszerzona rzeczywistość (AR) to nic innego, jak obraz świata widzialnego, na który zostały naniesione elementy stworzone komputerowo. Co to oznacza? Podczas korzystania z narzędzia Live View tylko częściowo przenosimy się do świata wirtualnego. Tak naprawdę prezentuje nam się obraz rzeczywistości, jaki znamy na co dzień, jednak z dodatkowo naniesionymi na niego elementami generowanymi komputerowo – właśnie z pomocą AI.

Wyszukiwanie w trybie Live View

Funkcja Live View w mapach Google służy do przełączania widoku zwykłej mapy 2D na „podgląd na żywo”, czyli niemal w 3D. Dzięki niej możemy poruszać się po okolicy, bezpośrednio za pomocą aparatu w telefonie. Wystarczy, że przeskanujemy otoczenie, w którym się aktualnie znajdujemy, a algorytmy AI zadziałają, wskazując nam drogę do danego miejsca. Trasa określana jest przy pomocy strzałek, znaków oraz banerów dynamicznych, które pokazują się na ekranie naszego smartfona. Live View pozwala również na wybór kategorii, a także sprawdzanie najważniejszych informacji na temat danej lokalizacji. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, np. czy jakiś sklep jest aktualnie otwarty, jaki ma przedział cenowy i czy jest godny polecenia – na podstawie opinii innych osób.

Google zapewnia, że narzędzie Live View ma umożliwić użytkownikom znacznie bardziej intuicyjne poznawanie otaczającej rzeczywistości. Potrafi ono generować dynamiczne i co najważniejsze – aktualne wskazówki. Jest to możliwe przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi – sztucznej inteligencji, zdjęć Street View oraz rozszerzonej rzeczywistości. A w jaki sposób wejść w widok Live View? Oto kilka kroków, które należy wykonać:

 • Włączyć aplikację mapy Google.
 • Wskazać na mapie lub wpisać w polu wyszukiwania miejsce docelowe
 • Wybrać „Trasę wskazówki dojazdu”.
 • Nad mapą, w pasku narzędzi wybrać wariant podróży „Pieszo”. Na dole ekranu powinna pojawić się opcja „Włącz Live View”. Należy w nią kliknąć.
 • Teraz powinny pojawić się wskazówki dotyczące tego, jak postępować, aby skonfigurować lokalizację telefonu. Należy podążać za nimi.
 • Aby ustawić system Live View, trzeba skierować aparat na znak bądź budynek, który znajduje się po drugiej stronie ulicy. Nie na drzewa, ludzi, czy zwierzęta. Gdy narzędzie rozpozna lokalizację niemal niezwłocznie wyświetli trasę z widokiem kamery na ekranie smartfona.
 • Po osiągnięciu celu i dotarciu do danej lokalizacji telefon zacznie wibrować. Tak właśnie prezentuje się Live View.

Warto tutaj wspomnieć o tym, że przy pierwszym uruchomieniu system poprosi nas o udostępnienie aparatu aplikacji Mapy Google. Jeżeli nie wyrazimy na to zgody, nie będziemy mogli korzystać z Live View. Warto również pamiętać o tym, że korzystając z widoku na żywo, nasz telefon może szybko tracić energię. Dlatego dobrze jest mieć przy sobie powerbank.

Udogodnienia dla kierowców pojazdów elektrycznych

Firma Google myśli o wszystkich użytkownikach, w tym również o kierowcach. To właśnie ta grupa odbiorców, zaraz po turystach, najczęściej korzysta z możliwości map i to do niej skierowane są takie rozwiązania, jak funkcje dla kierowców, czyli tzw. Zielony listek, sterowanie muzyką podczas jazdy, czy unikanie opłat drogowych.

Kiedy wybieramy się w daleką trasę do nieznanego miejsca, mapy Google pomagają nam w odnalezieniu właściwej trasy, czy też w zlokalizowaniu najbliższej stacji paliw. Korzystając z Asystenta Google, nie musimy martwić się o to, że ominiemy jakiś zakręt albo że natrafimy na monitorujący ruch pojazdów patrol policji. Podczas jazdy raczej nie będziemy wpatrywać się w ekran telefonu, bo jest to niebezpieczne i grozi wypadkiem. Nie musimy jednak tego robić, ponieważ Asystent Google poinformuje nas o wszelkich niedogodnościach na trasie.

Funkcje dla kierowców potrafią wykorzystywać maksymalny potencjał Google Maps. Tym razem firma pragnie wesprzeć również kierowców samochodów na napęd elektryczny. Dzięki narzędziu znajdowania stacji, na których możliwe jest ładowanie pojazdów elektrycznych, możemy otrzymać informacje o ładowarkach znajdujących się w pobliżu – i to wszystko w czasie rzeczywistym. Było to możliwe już wcześniej, jednak teraz ma być to jeszcze łatwiejsze. Jak korzystać z funkcji dla kierowców samochodów elektrycznych?

Aby wyświetlić stacje paliw, wyposażone w ładowarki do samochodów elektrycznych o minimalnej mocy (50 kW), będzie trzeba wpisać w wyszukiwarkę frazę „stacje ładowania EV” oraz ustawić filtry wyszukiwania na „szybkie ładowanie”. Google dodatkowo umożliwi również wyszukiwanie stacji ładowania, które mają odpowiedni rodzaj wtyczki – także za pomocą odpowiedniego filtra.

Gigant technologiczny nie zapomina również o osobach niepełnosprawnych. Dla tych, którzy wymagają pomocy przy poruszaniu się, już w 2020 roku powstało narzędzie „miejsca z ułatwieniami dostępu”. Do tej pory było ono dostępne tylko w wybranych krajach, takich jak Japonia, Wielka Brytania, czy Stany Zjednoczone. Teraz funkcja ta ma być dostępna dla użytkowników na całym świecie.

Dane o miejscach z ułatwieniami dostępu pochodzą od właścicieli firm, a także od wszystkich użytkowników, którzy są członkami społeczności Google Maps. Te osoby mogą edytować informacje na temat miejsc inwalidzkich w profilu danej firmy. Wystarczy, że przejdą w sekcję „informacje”, a następnie „edytuj dostępne opcje”. Informacje te są przydatne nie tylko dla niepełnosprawnych, ale także dla tych osób, które chcą uniknąć chodzenia po schodach. Np. ze względu na duży bagaż, czy wózek dziecięcy.

Aby dowiedzieć się, czy dane miejsce dysponuje dostępem dla osób niepełnosprawnych i wózków inwalidzkich, będzie trzeba spojrzeć na informacje profilowe firmy. Powinny być one oznaczone ikonką wózka inwalidzkiego. Jeżeli dana lokalizacja nie dysponuje takim ułatwieniem, ikonka będzie przekreślona.

Smart Google Maps

Jak widać, Google nie ustaje w swoich działaniach, które mają na celu usprawnienie funkcjonalności map. Regularnie udostępnia nam (użytkownikom) informacje na temat nowych narzędzi i funkcji. Pewnym jest więc, że w przyszłości pojawi się ich więcej. A Wam jak się podobają zmiany w mapach Google? Podzielcie się z nami Waszymi opiniami na ten temat w komentarzach 🙂

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Live View w mapach Google. Jak działa ten tryb? Nowości w Google Maps

2 Komentarz

 1. Berenika

  Z pewnością dzięki wyszukiwaniu w trybie live wakacyjne zwiedzanie nowych miejsc stanie się przyjemniejsze. Artykuł pozwolił również mi jako kierowcy dostrzec wiele zalet nowej opcji Google Maps, co sprawia, że na pewno skorzystam z tej opcji 😉

 2. Kristi

  „Search with Live View” to jest coś dla mnie 🙂 Teraz w końcu przestanę się gubić w nowych miejscach, a i stare miejsca będą w nowej wirtualnej rzeczywistości z pewnością wyglądać ciekawie.

Dodaj komentarz

candyweb zuzia

Absolwentka dziennikarstwa, która kocha Pandy. Interesuje się poznawaniem kultur, w szczególności Japońskiej. Uwielbia horrory i zagadki kryminalne, a także gry komputerowe, planszowe i karciane.