Make a Video. Czyli wirtualny gadżet od Meta AI. Czym jest laboratorium sztucznej inteligencji?

, Czas czytania: 6 min. , Komentarz(y):2

Sztuczna inteligencja na dobre zagościła w naszej rzeczywistości. Wirtualny świat fascynuje i przyciąga największe przedsiębiorstwa technologiczne, które co rusz wykorzystują jego możliwości do tworzenia najróżniejszych programów i aplikacji – opartych między innymi na technologi VR. Jedną z takich firm na światowym szczeblu, jest Meta Platforms Inc. (dawniej Facebook, Inc.). Ten amerykański gigant technologiczny planuje stworzyć „Metaverse”, czyli koncepcję wielu wirtualnych światów 3D. Taka wirtualna rzeczywistość to idealne miejsce dla sztucznej inteligencji, która służy użytkownikom między innymi do tworzenia własnych awatarów. Do czego jeszcze może posłużyć AI? I czym tak właściwie jest „Make a Video”?

Modele sztucznej inteligencji

Badania nad sztuczną inteligencją rozpoczęły się już kilkadziesiąt lat temu, bo w 1950 roku. Kilka lat później zdefiniowano termin „sztuczna inteligencja”, jako maszyny, których działanie opiera się na podobnych zasadach, co ludzka inteligencja. Wieloletnie badania prowadzone przez liczne zespoły specjalistów od AI doprowadziły do tego, że w dzisiejszych czasach możemy mówić już o prawdziwej rewolucji technologicznej. I choć postęp w tej dziedzinie to proces trudny i powolny, najwięksi gracze systematycznie wypracowują nowe techniki informatyczne, które bazują na AI. Dla kultury masowej i wszystkich użytkowników Internetu.

Dzięki temu, że Meta jest obecnie w posiadaniu jednego z największych i najszybciej działających superkomputerów AI na świecie (RSC for AI Research SuperCluster), naukowcy mają możliwość budowania znacznie lepszych i co najważniejsze skuteczniejszych modeli sztucznej inteligencji. Obecnie jednoczesna analiza tekstu, obrazu i wideo oraz przetwarzanie języka naturalnego (NLP) w czasie rzeczywistym, nie stanowi już takiego problemu, jak kiedyś.

Meta AI RSC, dzięki temu, że jest w stanie uczyć się na bilionach różnych danych, ma przysłużyć się między innymi do wsparcia tłumaczeń w czasie rzeczywistym. Co to oznacza? Modele sztucznej inteligencji mają pozwalać na rozpoznawanie mowy w każdych warunkach. Nawet jeśli są niesprzyjające – hałas, szumy w tle. Co więcej, sztuczna inteligencja ma nauczyć się tłumaczenia tekstu z podziałem na osoby – które, co ciekawe, wypowiadają się w tym samym czasie! Dla człowieka taki wyczyn nie stanowi problemu. Co innego, jeżeli chodzi o algorytmy AI.

Laboratorium sztucznej inteligencji

Współczesne praktyczne zastosowanie AI najlepiej odzwierciedla laboratorium sztucznej inteligencji, należące do Meta Platforms Inc. To nic innego, jak przestrzeń, w której prowadzi się badania nad algorytmiką AI – na różnych płaszczyznach. Eksploracja danych, wykrywanie i prognozowanie oszustw, analiza wideo, uczenie się maszyn, rozpoznawanie mowy i sieci neuronowe, to tylko niektóre z nich.

Sztuczna inteligencja nieustannie uczy się współpracować, a nawet negocjować. Dobrym przykładem takiego zastosowania AI, jest „Model Cicero” – opracowany również przez Meta AI. Jest to pierwsza tego typu technologia, która może niemal pokonać człowieka w grze strategicznej, jaką jest „Diplomacy”. Dla jednych przerażające, dla innych fascynujące. Cicero jest w stanie analizować komunikację z graczami oraz przewidywać ich kolejne ruchy i decyzje. Wykorzystując naturalny język, tworzy plan postępowania, dzięki czemu może nawiązać z nimi współpracę. Gracze bardzo często nie są świadomi tego, że rozmawiają z botem. Model Cicero ogranicza się na razie do gry „Dyplomacja”, z czasem jednak „trening” może przeobrazić się w realne działania. Wykorzystywane przez przedsiębiorców i firmy na całym świecie.

W ostatnich latach duży nacisk kładziony jest również na sztuczną twórczość. Sztuczną inteligencję wykorzystuje się do generowania poezji, utworów muzycznych, grafik, czy też wideo. AI dochodzi do wprawy, a co za tym idzie, jest w stanie stworzyć taki utwór bądź inne dzieło, które może zmylić nawet najbardziej utalentowanych i profesjonalnych artystów. Do tego stopnia, że czasami nie mogą oni odróżnić wirtualnej kopii od oryginału. Dobrym przykładem technologii, która na podstawie tekstu tworzy klip wideo, jest „Make a Video”.

Make a Video – wirtualny gadżet od Meta Platforms Inc.

Make a Video to nic innego, jak wirtualny gadżet, który jest następstwem systemu Make a Scene. Zadaniem algorytmu jest przetwarzanie tekstu na obraz wideo. I choć jest to dopiero prototyp, już teraz jest w stanie tworzyć, mniej lub bardziej skomplikowane filmiki. Meta AI precyzuje, że system Make a Video opera się na autorskich rozwiązaniach w zakresie technologii generatywnej. Aby wygenerować dany klip wideo, wystarczy tylko zdjęcie, kilka słów, czy też kilka linijek tekstu. Dla porównania system Make a Scene pozwalał jedynie na tworzenie grafik, również na podstawie kilku linijek tekstu bądź paru słów.

Animacja od Make a Video powstaje, dzięki takim rozwiązaniom, jak dodatkowy (nienadzorowany) system uczący. AI analizuje dane multimedialne w sieci, co pozwala na tworzenie możliwie najbardziej zbliżonych do rzeczywistości obrazów. Z uwzględnieniem odpowiedniego dla danego obiektu wzorca ruchowego.

Wirtualna rzeczywistość

Początki sztucznej inteligencji były pełne wzlotów i upadków. Dziś niemal na każdej stronie internetowej możemy spotkać się z chatbotami, które odpowiadają na nasze pytania – bez ingerencji ludzkiego asystenta. Roboty udzielają nam informacji na różne tematy, a w centrach handlowych można spotkać się z doradcami AI, którzy wspierają sprzedaż produktów. Sztuczna inteligencja jest jednym z najpotężniejszych tworów człowieka, ale czy bezpiecznym?

Czy roboty i algorytmy AI zrewolucjonizują nasze życie? Czy ludzkość jest zagrożona? Wiele osób zadaje sobie tego typu pytania, patrząc na postęp technologiczny, który pędzi obecnie niczym pendolino na trasach krajowych. Obecnie to ludzie są dominującym gatunkiem na ziemi. Inteligencja maszyn to tylko sztuczna symulacja ludzkiej, a wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, mają na celu ułatwić nam życie.

Laboratorium sztucznej inteligencji pracuje nad tym, aby zminimalizować błędy w rozumowaniu algorytmów AI. W perspektywie lat sytuacja sztucznej inteligencji może się poprawić, natomiast w perspektywie dekad – maszyny mogą stać się bardziej doświadczonymi negocjatorami niż ludzie. A Wy co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu 🙂

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Make a Video. Czyli wirtualny gadżet od Meta AI. Czym jest laboratorium sztucznej inteligencji?

2 Komentarz

  1. Pola

    Oceniam artykuł jako bardzo dobry, ale rozwój sztucznej inteligencja raczej mnie przeraża niż fascynuje. Make a Video jest na pewno rewolucyjnym rozwiązaniem, ale podzielam obawy autorki nt. AI. Myślę, że sztuczna inteligencja w niepowołanych rękach może przynieść wiele złego.

Dodaj komentarz

candyweb zuzia

Absolwentka dziennikarstwa, która kocha Pandy. Interesuje się poznawaniem kultur, w szczególności Japońskiej. Uwielbia horrory i zagadki kryminalne, a także gry komputerowe, planszowe i karciane.