YouTube kontra TikTok. Komentarze w formie video?

, Czas czytania: 5 min. , Komentarz(y):6

TikTok to globalny fenomen. Nie ma dzisiaj osoby, która nie znałaby tej aplikacji. Krótkie filmiki poradnikowe, humorystyczne, informacyjne i edukacyjne, są dziś bardzo popularne, zarówno wśród młodzieży, jak i nieco starszych użytkowników. Aplikacja bardzo często porównywana jest z innymi social mediami, w tym z YouTubem, ze względu na podobną formę przedstawiania treści. Ostatnio YouTube wprowadził pewną funkcjonalność, którą do tej pory mogliśmy zobaczyć tylko na TikToku. Mowa tutaj o nakładce „na żywo”. To jednak nie koniec zmian. Obie platformy planują wprowadzić ich więcej w przyszłości. Niektóre funkcjonalności są już w beta testach. Jakie? Sprawdźmy.

Wydłużone treści wideo na TikToku

Początki TikToka były dość skromne. Użytkownicy mieli do dyspozycji maksymalnie 30 sekund na stworzenie filmiku. Opcja ta uległa jednak stopniowej ewolucji i z 30 sekund zrobiły się 3 minuty. Po wydłużeniu czasu krótkich materiałów wideo w 2021 roku chińska aplikacja odnotowała, iż średnia długość TikToków wynosi teraz około 2 minuty i 25 sekund – zaokrąglając.

Aby przekazać wszystkie myśli i spostrzeżenia 3 minuty to jednak wciąż zbyt mało. Jak na razie twórcy TikToków wciąż muszą dzielić swoje filmiki na części, a to wiąże się z koniecznością poświęcenia dodatkowego czasu i znacząco ogranicza swobodę kreacji treści. Co więcej, nie każda osoba jest na tyle dociekliwa, aby przeglądać po kolei wszystkie części materiału na własną rękę. Właśnie z tego względu TikTok planuje kolejną zmianę, w postaci wydłużenia limitu klipów do… Uwaga – 10 minut! Choć może to być też 5 minut – nie jest to jeszcze do końca pewne.

Filmiki 10-cio minutowe to duże ułatwienie dla użytkowników TikToka. Jeżeli twórcy aplikacji zdecydują się na zwiększenie limitu do 10 minut, twórcy materiałów wideo nie będą musieli już dzielić swoich filmów na części. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie jeżeli chodzi o materiały edukacyjne, których na platformie wciąż przybywa.

Dłuższe filmiki zapewnią większe możliwości do tworzenia rozszerzonych typów treści. Będzie to również duże ułatwienie dla twórców treści reklamowych. TikTok zapowiada, że aktualizacja długości filmików będzie wprowadzana etapami. Jednak jedno jest pewne, zmiany będą dotyczyć serwerów, dlatego aktualizacja samej aplikacji nie będzie konieczna, aby je dostrzec.

Naklejki komentarzy na YouTube

TikTok to nie jedyna platforma, która w najbliższym czasie planuje wprowadzić kilka kluczowych zmian. Google również planuje „udoskonalić” swoją platformę YouTube poprzez wprowadzenie tzw. naklejek z komentarzami. Jest to funkcjonalność, którą do tej pory mogliśmy zobaczyć wyłącznie na TikToku.

Odpowiadanie na komentarze użytkowników w formie krótkiego wideo jest obecnie w testach, jednak już teraz z naklejkami mogą eksperymentować użytkownicy iOS. W tym systemie użytkownicy, podczas odpowiadania na komentarze, zobaczą opcję umożliwiającą nagranie krótkiego wideo. Komentarz w takiej formie zostanie nałożony na odpowiedź jak naklejka – stąd właśnie nazwa „naklejki z komentarzami”.

Warto tutaj wspomnieć, że naklejki na YouTube mają swoje ograniczenia, nad którymi Google wciąż pracuje. Chodzi tutaj między innymi o brak możliwości sprawdzenia, kto dodał komentarz i jaki film skomentował. Na TikToku ta funkcja łączy się bezpośrednio z kanałem twórcy oraz oryginalnym komentarzem, co pozwala na dotarcie do szerszej grupy odbiorców. Na YouTubie ta funkcja może pojawić się dopiero w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Większe możliwości dla twórców

Zarówno nowa funkcja na YouTube, jak i wydłużenie czasu klipów na TikToku mają pojawić się już niebawem, choć dokładna data jeszcze nie jest nam znana. Obie platformy przeprowadzają liczne testy i co ciekawe, tylko nieliczni beta testerzy mogą z nich skorzystać i sprawdzić, jak działają. Zaliczacie się do tego grona? Jeżeli tak, to zachęcamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach. 🙂

Czy dłuższy format TikToków oraz naklejki komentarzy na YouTube sprawdzą się na tyle, aby zmotywować użytkowników, jak i również firmy, do większej aktywności w sieci? Opinii na ten temat jest wiele. Jednak dopóki nowe funkcje nie będą dostępne dla wszystkich użytkowników, ciężko to stwierdzić. Osobiście uważam, że niektórzy na tym skorzystają, ale znajdą się też takie osoby, którym te „nowości” będą przeszkadzać. A Wy? Co o tym myślicie?

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: YouTube kontra TikTok. Komentarze w formie video?

6 Komentarz

  1. Bloger

    Sam korzystam z TikToka, i nie jednokrotnie już nie mogłem obejrzeć danego materiału na jednym filmiku. I bardzo przydało by się zwiększenie czasu filmiku do 10 minut. Natomiast na YT filmiki mogą być bardzo długie to akurat jest plus dla YouTube.

  2. Ani

    Myślę, że zmiana długości filmików na TikToku nie wpasuje się w charakter tej platformy. YouTube kojarzy mi się z długim wideo i nie wyobrażam sobie oglądania tek długich treści na TikToku. Za to nowa opcja na YouTube wydaj mi się interesująca

  3. Anonim 0001

    Myślę wręcz przeciwnie @Ani. Wydaje mi się, że YouTube przez ostatnie lata bardzo się zmienił, powstały Shortsy i one również cieszą się popularnością, mimo że przecież podobny format jest oferowany na TikToku. Niektóre treści na TikToku aż się proszą o wydłużenie i żal byłoby zmarnować ich potencjał tylko ze strachu przed upodobnieniem do YT 😉

Dodaj komentarz

candyweb zuzia

Absolwentka dziennikarstwa, która kocha Pandy. Interesuje się poznawaniem kultur, w szczególności Japońskiej. Uwielbia horrory i zagadki kryminalne, a także gry komputerowe, planszowe i karciane.