Paleta barw CMYK i RGB

, Czas czytania: 6:00 min. , Komentarz(y):17

CMYK i RGB to dwa najczęściej spotykane sposoby do opisywania koloru i jedne z bardziej zróżnicowanych względem siebie. Jakie więc różnice można wymienić pomiędzy tymi dwoma paletami barw? Spójrz niżej i przekonaj się sam.

Spis treści:

Różnice pomiędzy paletą barw CMYK, a paletą barw RGB

rgb i cmyk

Żeby zrozumieć różnicę pomiędzy tymi dwoma opisami koloru, to trzeba najpierw wiedzieć czym tak właściwie jest paleta barw CMYK i paleta barw RGB. Więc zacznę od samego początku.

Paleta barw CMYK

CMYK to zestawienie podstawowych kolorów farb drukarskich. Odcienie z tej palety barw wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia wielokolorowych druków nie tylko reklamowych (ulotek, plakatów czy wizytówek), ale również wszystkich innych. Jeśli chodzi o nazwę CMYK to pochodzi ona od pierwszych liter kolorów wymienionych w języku angielskim. A więc C – CYAN, M – MAGNETA, Y – YELLOW, K – KEY COLOUR. Cyan to odpowiednik koloru niebieskiego. Magneta odpowiada za odcień czerwonego. Yellow to żółty. Natomiast jeśli chodzi o Key Colour, czyli kluczowy kolor, to przyjęło się, że w tym przypadku jest to kolor czarny. Jak więc powstają kolory w palecie CMYK? Można otrzymać je za pomocą połączenia ze sobą tych podstawowych odcieni w proporcjach 0-100%. W sumie wartość nasycenia może wynieść 400%, a to z tego względu, że CMYK składa się z czterech składowych. Żeby uzyskać kolor biały, to wartości muszą być takie C:0 M:0 Y:0 K:0. Natomiast jeśli chodzi o kolor czarny to wartości będą wyglądać tak: C:100 M:100 Y:100 K:100. Jednak należy pamiętać, że jest to głęboka czerń, a do materiałów drukowanych przyjmuje się wartości C:0 M:0 Y:0 K:100 dla koloru czarnego.

Dobór kolorów był zależny od koloru powierzchni, do której były przeznaczone. Kolory CMYK dodane na białej powierzchni pozwalają na usunięcie innych z pola widzenia.

kolory CMYK

Kolory palety barw CMYK

Jak już zostało wspomniane wyżej, paleta barw CMYK składa się z czterech składowych:

  • C – CYAN;

  • M – MAGENTA;
  • Y – YELLOW;
  • K – KEY COLOUR.

CYAN (Cyjan) to barwa określana jako kolor niebieski. Jego kolorami drugorzędowymi będą szafir, turkus, błękit oraz kolor jasnoniebieski i ciemnoniebieski. Mieszając Cyjan z odcieniem żółtym można otrzymać kolory zielone.

MAGENTA (madżenta) tak dokładnie odpowiada za kolor purpurowy. Dopiero z połączeniem odcieniu żółtego można otrzymać kolor czerwony. Jego intensywność będzie zależała od ilości dodawanego koloru żółtego. Natomiast w przypadku dodania do madżenty odcieniu czarnego, otrzyma się kolory brązowe.

YELLOW (żółty) po zmieszaniu z odcieniem Cyjanu może przybierać barwy zielone. Natomiast w połączeniu z madżentą można uzyskać kolor pomarańczowy bądź odcienie czerwieni. Natomiast jeśli chodzi o KEY COLOUR, to jest to kolor czarny (BLACK). Jednak ze względu na swoją przejrzystość nie można go nazwać odcieniem głębokiej czerni.

Kiedy używać CMYK?

Palety CMYK używamy w każdym przypadku, w którym projekt finalnie będzie szedł do druku i którego nie będziemy oglądać na ekranie.

Użyj CMYK, jeśli Twój projekt zawiera:

  • wizytówki
  • ulotki
  • billboardy
  • broszury
  • nadruki na ubrania
  • nadruki na przedmioty, np. kubki, długopisy
  • opakowanie produktu

W jakim formacie zapisywać pliki CMYK?

  • PDF – jest idealnym formatem do zapisywania plików w gamie CMYK, ponieważ wyświetla się tak samo na większości urządzeń.
  • AI – format programu Adobe Illustrator, jest świetnym źródłem do pracy z paletą CMYK

Paleta barw RGB

RGB z kolei jest paletą barw stosowaną na monitorach komputerów czy też ekranach smartfonów. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw kolorów. W tym przypadku jest to R – RED (czerwony), G – GREEN (zielony) i B – BLUE (niebieski). Główną cechą stosowania tego modelu w świecie cyfrowym jest to, że dzięki połączeniu tych podstawowych odcieni, można otrzymać szeroką gamę kolorów pochodnych. Najczęściej stosuje się tutaj 24-bitowy zapis kolorów. Każdy z nich przyjmuje wartość od 0 do 255, gdzie R:0 G:0 B:0 stanowi kolor czarny, a R:255 G:255 B:255 kolor biały.

Kolory RGB zostały dobrane z myślą o zastosowaniu ich na czarnym ekranie. Dlatego po ich zmieszaniu otrzymujemy kolor biały – w przeciwieństwie do CMYK, gdzie po zmieszaniu otrzymujemy kolor czarny.

kolory rgb

Kolory palety barw RGB

Jeśli chodzi o paletę barw RGB, to kolor:

  • R – RED (czerwony) ma składowe R:255 G:0 B:0;
  • G – GREEN (zielony) ma składowe R:0 G:255 B:0;
  • B – BLUE (niebieski) ma składowe R:0 G:0 B:255.

Jeżeli chciałoby się otrzymywać inne kolory, to trzeba pozmieniać wartości liczb w palecie barw RGB. Na przykład, żeby otrzymać kolor pomarańczowy, to wartości dla tej barwy RGB będą takie: R:255 G:165 B:0.

Kiedy używać RGB?

Jeśli finalnie projekt ma trafić na ekran- używamy palety RGB. Niezależnie czy chodzi o ekran komputera, smartfona, tabletu czy telewizora.

Użyj RGB, jeśli Twój projekt zawiera:

  • grafiki
  • infografiki
  • logo
  • ikony
  • fotografie przeznaczone do Internetu
  • wideo

W jakim formacie zapisywać pliki RGB?

  • JPG – idealnie nadaje się do plików wykonanych w gamie barw RGB, ponieważ nie potrzebuje dużej ilości pamięci, żeby zachować dobrą jakość
  • PSD – standardowy format pliku do pracy z paletą RGB

Podstawowe różnice pomiędzy modelem CMYK, a RGB

PODSTAWOWE RÓŻNICE POMIĘDZY MODELEM CMYK I RGB

CMYK

RGB

Kolory odpowiadają głównym barwom światła odbitego

Kolory z tego modelu używane są na monitorach komputerów, telewizorach, telefonach

Stosuje się zawsze do druku

Stosuje się zawsze w grafikach do Internetu i używa przede wszystkim do tworzenia stron internetowych

Mniej wyraziste kolory

Żywe kolory

  zakres kolorw cmyk i rgb   wpływ konwersji z rgb na cmyk na kolor Źródło: https://www.drukowalnia.pl/pomoc/kolory/  

Którą paletę wybrać, jeśli projekt przeznaczony jest jednocześnie do wydruku i do wyświetlania na ekranach?

Jeżeli istnieje najmniejsza szansa, że projekt będzie wydrukowany – zawsze używaj palety CMYK. Oczywiście, jeśli zależy Ci na tym, żeby kolory na wydruku nie różniły się od tych na projekcie

Podsumowanie dotyczące palety barw

Podsumowując wszystkie powyższe informacje, to trzeba stwierdzić, że zanim zacznie się jakieś projekty graficzne to najpierw trzeba pomyśleć gdzie ta grafika będzie umieszczona. Czy będzie to obrazek na plakacie, czy może na stronie internetowej. Jak sam widzisz obydwa sposoby do opisywania kolorów mają różne zastosowania. Dlatego musisz o tym pamiętać, chociażby z tego względu, że ma to ogromne znaczenie dla wyglądu całości graficznej.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Paleta barw CMYK i RGB

17 Komentarz

  1. Alan

    Zapewne większość z nas posiada w domu drukarkę i drukuje na niej różne zdjęcia. Ja miałem już do czynienia z kilkoma drukarkami i niejednokrotnie zdjęcie wydrukowane w przestrzeni kolorów CMYK nie wyglądało tak jak na monitorze, gdzie nasycenie kolorów było dużo lepsze. W drukarkach z RGB wyglądało to już dużo lepiej.

  2. Ni(kita)

    Ja nie rozumiem to jest zbyt skomplikowane. Skoro kolory RGB to te wyświetlaczy a CMYK to te druku. To jak sprawdzać wygląd koloru przed drukiem skoro CMYK będzie wyświetlany na monitorze? Czy nie będzie przekłamań w kolorze? Właśnie już sam monitor a dokładniej dwa monitory mogą pokazywać inaczej kolory i jak wtedy się zorientować co wyjdzie w druku?

  3. Magdalen

    Czyli dobrze rozumiem, że paleta barw CMYK i kolory RGB nie składają się w pełni z 3 podstawowych kolorów, o jakich się uczy od przedszkola? Nie, żeby coś, ale ja myślałam, że kolory mieszane są z żółtego, niebieskiego i czerwonego. Dlatego powiem, że mi się to wszystko gubi i miesza. Świat staną na głowie i raz połączenie wszystkich kolorów to biały a innym razem czarny… Jeszcze brakuje do tego wszystkiego tak bardzo popularnego filtra światła niebieskiego i już w ogóle kolory staja się losowe.

  4. Magdalen

    To dalej ja. Naszło mnie na takie pytanie. Czy i jak konwersja z palety barw CMYK na kolory RGB mocno zmienia kolory? Tak widzę na grafikach, ślepa nie jestem. Tu chodzi czy lepiej zmieniać CMYK na RGB, czy RGB na CMYK. Bo to chyba jest różnica? No tak i, jak oceniacie te darmowe programy w Internecie? Bo się zastanawiam czy jest sens z nich korzystać. Bo tak głupia nie jestem i wiem, że to działa na algorytmy tylko właśnie czy wszędzie jest ten sam, czy różne rozwiązania mają różne podejście i są duże, czy małe różnice. No bo tak z tego artykułu zrozumiałam, że lepsza jest kolorystyka CMYK. Znaczy bardziej funkcjonalna, ale większość pracuje na kolorach RGB. No i kto odpowiada za niezgodność kolorów z projektem? No bo jak pójdzie automat, klient dał RGB drukarnia stosuje CMYK. To po czyjej stronie jest odpowiedzialność za inny kolor?

  5. Marek

    Zarówno CMYK jak i RGB mają swoje wady i zalety. Jakoś nigdy wcześniej nie zauważałem różnic i nieważne co bym wcześniej nie robił to zawsze używałem RGB. Dopiero po przeczytaniu tego artykułu dowiedziałem się, że jednak się one różnią. O ile nadal nie zauważam rażących różnic jest to na pewno fajna informacja, którą zacznę brać pod uwagę przy moich kolejnych projektach.

  6. Bożydar

    Mając styczność z branżą odzieżową, bardziej preferuje paletę barw CMYK. Robiąc grafikę przeznaczoną do druku przyzwyczaiłem się do tego modelu. Plusem dla mnie jest też, że kolory CMYK są mniej nasycone, ale bardziej przystępne dla oka.

  7. Adam

    Jako uczeń mogę polecić ten artykuł. Wcześniej nie rozumiałem różnicy pomiędzy paletą barw CMYK a paletą kolorów RGB. Po przeczytaniu, poznałem zastosowanie oraz ogólne pojęcie na temat palety barw. Niewiedziałem, że kolory CMYK są przystosowane do druku.

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.