Paleta barw CMYK i RGB

, Czas czytania: 3:00 min.

CMYK vs RGB

CMYK i RGB to dwa najczęściej spotykane sposoby do opisywania koloru i jedne z bardziej zróżnicowanych względem siebie. Jakie więc różnice można wymienić pomiędzy tymi dwoma paletami barw? Spójrz niżej i przekonaj się sam.

Spis treści:

Różnice pomiędzy paletą barw CMYK, a paletą barw RGB

rgb i cmyk

Żeby zrozumieć różnicę pomiędzy tymi dwoma opisami koloru, to trzeba najpierw wiedzieć czym tak właściwie jest paleta barw CMYK i paleta barw RGB. Więc zacznę od samego początku.

Kolory CMYK

CMYK to zestawienie podstawowych kolorów farb drukarskich. Odcienie z tej palety barw wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia wielokolorowych druków nie tylko reklamowych (ulotek, plakatów czy wizytówek), ale również wszystkich innych. Jeśli chodzi o nazwę CMYK to pochodzi ona od pierwszych liter kolorów wymienionych w języku angielskim. A więc C – CYAN, M – MAGNETA, Y – YELLOW, K – KEY COLOUR. Cyan to odpowiednik koloru niebieskiego. Magneta odpowiada za odcień czerwonego. Yellow to żółty. Natomiast jeśli chodzi o Key Colour, czyli kluczowy kolor, to przyjęło się, że w tym przypadku jest to kolor czarny. Jak więc powstają kolory w palecie CMYK? Można otrzymać je za pomocą połączenia ze sobą tych podstawowych odcieni w proporcjach 0-100%. W sumie wartość nasycenia może wynieść 400%, a to z tego względu, że CMYK składa się z czterech składowych. Żeby uzyskać kolor biały, to wartości muszą być takie C:0 M:0 Y:0 K:0. Natomiast jeśli chodzi o kolor czarny to wartości będą wyglądać tak: C:100 M:100 Y:100 K:100. Jednak należy pamiętać, że jest to głęboka czerń, a do materiałów drukowanych przyjmuje się wartości C:0 M:0 Y:0 K:100 dla koloru czarnego.

kolory CMYK

Kolory RGB

RGB z kolei jest paletą barw stosowaną na monitorach komputerów czy też ekranach smartfonów. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw kolorów. W tym przypadku jest to R – RED (czerwony), G – GREEN (zielony) i B – BLUE (niebieski). Główną cechą stosowania tego modelu w świecie cyfrowym jest to, że dzięki połączeniu tych podstawowych odcieni, można otrzymać szeroką gamę kolorów pochodnych. Najczęściej stosuje się tutaj 24-bitowy zapis kolorów. Każdy z nich przyjmuje wartość od 0 do 255, gdzie R:0 G:0 B:0 stanowi kolor czarny, a R:255 G:255 B:255 kolor biały.

kolory rgb

Podstawowe różnice pomiędzy modelem CMYK, a RGB

PODSTAWOWE RÓŻNICE POMIĘDZY MODELEM CMYK I RGB

CMYK

RGB

Kolory odpowiadają głównym barwom światła odbitego

Kolory z tego modelu używane są na monitorach komputerów, telewizorach, telefonach

Stosuje się zawsze do druku

Stosuje się zawsze w grafikach do Internetu i używa przede wszystkim do tworzenia stron internetowych

Mniej wyraziste kolory

Żywe kolory

  zakres kolorw cmyk i rgb   wpływ konwersji z rgb na cmyk na kolor Źródło: https://www.drukowalnia.pl/pomoc/kolory/  

Podsumowanie dotyczące palety barw

Podsumowując wszystkie powyższe informacje, to trzeba stwierdzić, że zanim zacznie się jakieś projekty graficzne to najpierw trzeba pomyśleć gdzie ta grafika będzie umieszczona. Czy będzie to obrazek na plakacie, czy może na stronie internetowej. Jak sam widzisz obydwa sposoby do opisywania kolorów mają różne zastosowania. Dlatego musisz o tym pamiętać, chociażby z tego względu, że ma to ogromne znaczenie dla wyglądu całości graficznej.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Paleta barw CMYK i RGB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.

Ostatnie artykuły

Zainteresowała Cię oferta?

Kompleksowa oferta

Kliknij po bezpłatną wycenę

Wyceń projekt