Słowniczek pojęć internetowych

, Czas czytania: 2:00 min. , Komentarz(y):0

Nie wiesz nic o internecie, a chcesz wprowadzić się w kilka podstawowych internetowych pojęć związanych ze stronami internetowymi? Przeczytaj nasz krótki artykuł w którym przybliżę znaczenie kilku pojęć na które możesz się natknąć

Domena– Czyli ciąg wyrazów/liter /cyfr / znaków składających się na adres strony na którą chcemy się udać za pomocą przeglądarki internetowej. Domena składa się z nazwy głównej oraz rozszerzenia. Przyjmijmy, że nazwa główna jest dowolna i może być każdym słowem lub nazwą jaką zażyczy sobie autor strony. Natomiast rozszerzenia ustalane są odgórnie i każde ma przypisane konkretne znaczenie np. .pl oznacza Polskę. Są też takie rozszerzenia, których jako nie instytucja rządowa nie otrzymamy np. .gov

SSL (Secure Socket Layer)- Jest to protokół internetowy wykorzystywany do zabezpieczania stron internetowych, odpowiada on za ciągłe kodowanie połączenia. Dzięki czemu uniemożliwia przechwycenie poufnych danych przesyłanych w obrębie strony i poza nią. Informacja o tym że dana strona korzysta z SSL jest widoczna przed jej adresem, w postaci ikony zielonej kłódki – jest to zależne od interpretacji przez przeglądarkę internetową.

Hosting – W skrócie jest to usługa polegającą na udostępnianiu powierzchni dla strony www, aplikacji itp. na serwerze.

FTP (File Transfer Protocol)- Pojęcie to określa protokół wykorzystywany w transferze plików pomiędzy klientem a serwerem.

Bank zdjęć– są to portale/strony internetowe, które oferują nabycie licencji do wykorzystania danego zdjęcia.

CMS (Content Managment System)– pojęcie to określa system zarządzania treścią na stronie internetowym/portalu bez większej wiedzy informatycznej. Z reguły systemy CMS posiadają przejrzysty interfejs i są przystępne dla osób nie nieposiadających dużej wiedzy informatycznej.

WordPress – pod tym pojęciem kryje się pół internetu, a tak na poważnie to ogólnodostępny system stworzony z myślą o zarządzaniu treścią na stronach internetowych.

Wtyczka WordPress – Jest to rozszerzenie umożliwiając w prosty sposób dodanie dodatkowych funkcji do witryny. Mamy wtyczki bezpłatne i te płatne, które zwykle zapewniają dużo więcej funkcjonalności.

Woocommerce – to wtyczka systemu WordPress umożliwiająca dodanie do strony internetowej opcji sklepu internetowego.

Html 5 – to jeden z podstawowych języków programistycznych wykorzystywany do prezentowania oraz budowy stron internetowych.

PHP- Jest to język programistyczny wykorzystywany do generowania stron internetowych, umożliwia on również budowanie aplikacji webowych. PHP jest obsługiwany po stronie serwera.

RWD– zerknij do naszego artykułu https://candyweb.pl/co-to-jest-responsywnosc-co-znaczy-strona-rwd/

Mockup – nic innego jak graficzna forma przedstawienia wykonanej strony w portfolio, loga, czy innych elementów grafiki.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Słowniczek pojęć internetowych

Dodaj komentarz

candyweb

Pasjonat nowych technologii, specjalista SEO i zaawansowany użytkownik systemu WordPress