Co to jest responsywność? Co znaczy strona RWD?
, Czas czytania: 7:15 min. , Komentarz(y):12
Korzystanie z internetu jest chlebem powszednim dla każdego człowieka już od dość dawna. Jeszcze stosunkowo niedawno w celu skorzystania z internetu, musieliśmy odpalać komputer lub laptop. Z czasem jednak zaczęły pojawiać się urządzenia mobilne, pozwalające na korzystanie z sieci. Aktualnie trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez możliwości skorzystania z Facebooka albo wyszukiwarki Google na naszym smartfonie.
Spis treści:
- Strony internetowe na urządzeniach mobilnych
- Responsywność – co to takiego?
- Strona mobilna, a strona responsywna
- Plusy stron responsywnych – korzyści dla twórcy witryny
- Jak wykonać responsywną stronę internetową – podstawowe wskazówki dla twórcy
- Jak sprawdzić czy strona jest responsywna?
- Dlaczego warto zmienić dotychczasową stronę internetową na responsywną?
- Czy strony RWD mają jakieś wady?
- Odbiorcy czekają na stronę responsywną
- Jaki wpływ ma strona responsywna na pozycję w wyszukiwarce Google?
- Jak użytkownicy korzystają z Internetu?
- Co, jeśli responsywność będzie źle zaprogramowana?
- Podsumowanie
Spis treści
Strony internetowe na urządzeniach mobilnych
Początkowo strony internetowe były wykonywane pod monitory komputerów. Miały one ładnie wyglądać na dużym ekranie. Jakiś czas temu nikt nie przejmował się tym, jak jego strona będzie wyświetlana na małym ekranie telefonu. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Każdy właściciel strony, któremu zależy na zwiększaniu ruchu, musi zadbać o to, żeby strona była wygodna do przeglądania na dowolnym urządzeniu. Wzrost sprzedaży urządzeń mobilnych sprawił, że sukces w internecie zależy także od responsywności strony.
Responsywność – co to takiego?
Responsywnością (RWD – Responsive Web Design) nazywa się dostosowywanie stron WWW do wyświetlania na coraz bardziej popularnych urządzeniach mobilnych. Jeżeli strona jest responsywna, oznacza to, że wygodnie można ją przeglądać zarówno na laptopie, komórce, iPadzie, jak i na każdym innym urządzeniu.
W dzisiejszych czasach responsywność stron staje się koniecznością. Twórcy witryn WWW muszą przykładać wagę do tego, żeby strony miały odpowiedni rozmiar czcionki oraz grafik. Witryna powinna się odpowiednio dostosowywać do rozmiarów urządzenia, na którym jest wyświetlana. Responsywność to cecha stron, która jest wspierana przez największego gracza na rynku wyszukiwarek – Google. Jeżeli właściciel strony zadba o wspomnianą cechę, wtedy jego strona będzie wyświetlana na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwarki. Jakiś czas temu Google wprowadziło jeszcze większe obostrzenia. Mianowicie gdy strona nie jest responsywna, nie będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania na urządzeniu, do którego nie może się dopasować.
Strona mobilna, a strona responsywna
Znane jest także pojęcie mobilnej strony internetowej. Pamiętajmy jednak, że strona mobilna i strona responsywna, to nie tożsame pojęcia. Mobilne strony internetowe, to po prostu zupełnie oddzielne witryny, które są tworzone po to, żeby można je było swobodnie przeglądać na małych ekranach smartfonów. Strony internetowe mobilne wyświetlają się wtedy, gdy użytkownik wyszukuje je na telefonie. Natomiast strony responsywne, wyświetlane są w sposób przejrzysty zarówno na telefonie, jak i na komputerze.
Plusy stron responsywnych – korzyści dla twórcy witryny
- W dzisiejszych czasach niebagatelną rolę odgrywają koszty. Bez wątpienia każdy właściciel witryny chciałby czerpać dzięki niej jak największe zyski. Tworząc stronę responsywną, można oszczędzić pieniądze na tworzeniu drugiej, mobilnej wersji witryny.
- Tworząc responsywną stronę internetową, jej właściciel powiększa potencjale grono odbiorców, zainteresowanych jego witryną. Dzisiaj mnóstwo ludzi korzysta ze smartfonów i tabletów. Szkoda tracić możliwość pozyskania klientów mobilnych. Niektóre strony mają dzisiaj nawet 50% wyświetleń z urządzeń mobilnych. Liczba osób korzystających z tego typu urządzeń ustawicznie wzrasta i ten trend się nie zmieni. Liczba mobilnych internautów na całym świecie przekroczyła już miliard osób.
- Konkurencja na rynku jest bardzo duża. Właściciel strony, który chce pozyskiwać nowe wyświetlenia oraz pragnie, żeby aktualni klienci odwiedzający stronę nie poszli do konkurencji, powinien dbać o ich wygodę. Responsywność strony zapewni stosowne udogodnienia, które na pewno zadowolą mobilnych klientów. Według przeprowadzonego kilka lat temu badania, jeżeli strona nie jest dostosowana do potrzeb mobilnych urządzeń, to aż 40% osób zrezygnuje z niej, na rzecz innej, która jest responsywna.
- Responsywna witryna będzie wyżej wyświetlana w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki temu zwiększy się liczba wyświetleń, która z kolei spowoduje większe zyski właściciela witryny.
Jak wykonać responsywną stronę internetową – podstawowe wskazówki dla twórcy
Responsywna strona internetowa musi być przede wszystkim wygodna w użytkowaniu. Trzeba pamiętać o kilku kwestiach, dzięki którym witryna będzie wyglądała dobrze zarówno na dużym, jak i na małym ekranie.
- Dobrze wykonana strona nie może wyświetlać na telefonie wyskakujących okienek, newsletterów, gdyż na małym ekranie jest to dość uciążliwe.
- Strona powinna wczytywać się szybko, gdyż długie wczytywanie powoduje większe zużycie transferu mobilnego internetu.
- W przypadku przeglądania stron na telefonie, ważna jest odpowiednia odległość pomiędzy elementami do „kliknięcia”. Nie może być ona zbyt mała.
- Dobrze będzie unikać animacji, gdyż sprawiają one problemy przeglądarkom w telefonach.
- Strona musi automatycznie dopasować się o rozmiaru wyświetlacza urządzenia, na którym jest przeglądana. Powinno się to odbywać bez ingerencji użytkownika. Ponadto strona nie powinna przewijać się w poziomie.
- Duże reklamy nie są dobrym pomysłem, jeżeli chcemy stworzyć responsywną stronę. Warto je pomysłowo wbudowywać w treści na stronie.
- Dobrą praktyką jest umieszczanie spisu treści strony w jednym przycisku, dzięki któremu można go w każdej chwili rozwinąć i zwinąć.
- Obrazki na stronach responsywnych muszą automatycznie skalować się razem z szerokością strony.
Jak sprawdzić czy strona jest responsywna?
Żeby sprawdzić czy strona internetowa jest responsywna nie trzeba być nie wiadomo kim i nie trzeba mieć jakichś nadzwyczajnych umiejętności. Jest to bardzo prosta technika i można zrobić ją na dwa różne sposoby.
Pierwszy z nich polega na tym, że można to zrobić w trybie dla autorów danej witryny internetowej. Oczywiście w jakiejś przeglądarce. Przykładowo: może być to w przeglądarce Firefox wciskając przy tym klawisze Ctrl+Shift+M. Następnie u góry należy wybrać jakąś rozdzielczość, nieważne jaką i sprawdzić jak wygląda dana strona w tej właśnie rozdzielczości.
Natomiast drugą metodą, aby sprawdzić responsywność strony internetowej jest wykonanie testu optymalizacji mobilnej dostępnej przez Google. Aby to sprawdzić, wystarczy wpisać adres swojej strony i poczekać na wyniki testu.
Nic w tym trudnego, prawda?
Dlaczego warto zmienić dotychczasową stronę internetową na responsywną?
Niektórzy mogą dociekać informacji, dlaczego warto zmienić stronę na responsywną? Otóż, chociażby, dlatego że Google wspiera strony responsywne. Wszystkie witryny, nieważne czy jest to strona www czy sklep internetowy, są brane pod uwagę w rankingu w wynikach wyszukiwania. A to oznacza, że są one wyświetlane na tych najwyższych pozycjach. Natomiast te strony internetowe, które nie są na bieżąco z trendami, czyli nazywane są tymi przestarzałymi, muszą niestety liczyć się ze zmniejszoną liczbą odwiedzin przez użytkowników na swojej stronie.
Dodatkowo, posiadanie strony RWD może świadczyć o tym, że jest się teraz na czasie i o tym, że Twoja firma zna się na najnowszych trendach i technologiach. W ten sposób możesz zyskać nowych użytkowników, którzy z czasem mogą stać się tymi potencjalnymi klientami. Wpływa na to również skalowanie strony do ekranu danego urządzenia. Jego odpowiednie skalowanie sprawi, że witryna będzie bardziej dokładna, przejrzysta i co najważniejsze przyjemniejsza do przeglądania.
Czy strony RWD mają jakieś wady?
Każdy ma jakieś wady, nawet jeśli o tym nie wie. Zawsze istnieje jakieś „ale”. I tak właśnie jest też w przypadku strony RWD. Istnieje taki jeden minusik, który może mieć wpływ na podjęcie decyzji użytkowników co do strony responsywnej. Ta wada wiąże się z kosztami. Otóż, jeśli ktoś zażyczy sobie, aby jego strona została przemieniona na stronę responsywną, to musi liczyć się z niemałymi kosztami. Trzeba zaznaczyć jednak, że dzięki responsywnej stronie internetowej można zaoszczędzić na późniejszym tworzeniu oddzielnej strony mobilnej. Dlatego, moim zdaniem bardziej opłacalne w tym przypadku jest wydanie pieniędzy na stronę RWD. Jeśli nie chcesz wydawać takiej sumy pieniędzy, to możesz zaprojektować stronę od nowa, wprowadzić trochę świeżości i nowoczesności. Jak może wiesz, web design stron internetowych z roku na rok się zmienia. Dlatego warto zaprojektować coś nowego i coś przyciągającego uwagę. Dodatkowo możesz poprawić nawigację strony, po to, aby cała witryna była łatwiejsza w obsłudze. Ale pamiętaj, że to nie wpłynie tak na pozycję w wynikach wyszukiwania, jak strona responsywna.
Odbiorcy czekają na stronę responsywną
W dzisiejszych czasach strona responsywna powinna być podstawą. A chociażby dlatego, że dostosowuje się ona do każdego ekranu. Dlatego więc wszyscy, no może zdecydowana większość użytkowników czeka na takie strony internetowe, które wyróżnią się responsywnością. Dlatego właśnie Ty powinieneś być tego świadomy i kierować się przede wszystkim tym, w jaki sposób Twoi odbiorcy trafiają na Twoją stronę www. A nie można pominąć tego, że coraz więcej osób przegląda strony internetowe właśnie na smartfonie czy tablecie. Dlatego też powinna ona dobrze wyglądać nie tylko na komputerze, ale również na urządzeniach mobilnych. Powinna ona być przyjazna i funkcjonalna dla każdego użytkownika. Jeśli tak nie będzie, to niestety możesz stracić klienta. A żeby tak się nie stało, to po prostu zadbaj o to, aby każdy odbiorca znalazł wszystkie potrzebne informacje w łatwy i szybki sposób.Jaki wpływ ma strona responsywna na pozycję w wyszukiwarce Google?
Strona responsywna już od dłuższego czasu jest brana pod uwagę przez Google. Dlatego jeśli chciałbyś zwiększyć swoją pozycję w rankingu, to powinieneś zadbać o to, aby Twoja witryna internetowa była responsywna. Wtedy możesz znaleźć się wyżej w rankingu Google, co przełoży się na pozyskanie nowych, potencjalnych klientów. Natomiast jeśli strona nie jest responsywna, to jej pozycja w Google jest zdecydowanie niższa, a w dodatku użytkownik nie będzie jej w stanie zauważyć lub w ogóle nie będzie brał jej pod uwagę.Jak użytkownicy korzystają z Internetu?
W Polsce no i pewnie na całym świecie mnóstwo użytkowników regularnie korzysta z Internetu. A na pewno nikt nie nosi ze sobą ciągle komputera i woli mieć pod ręką coś przenośnego, np. smartfona. To właśnie urządzenia mobilne są najczęściej wykorzystywane do tego, aby sprawdzić potrzebne informacje. A trzeba przyznać, że korzystanie ze smartfonów czy tabletów stale rośnie. Dlatego jeśli prowadzisz jakikolwiek biznes, to powinieneś zwrócić uwagę na responsywność swojej strony internetowej. Jeśli będzie ona responsywna, to możesz liczyć na to, że zdobędziesz nowych klientów i powiększysz swoją pozycję w wyszukiwarce.
Co, jeśli responsywność będzie źle zaprogramowana?
Jeżeli źle zaprogramuje się responsywność strony, to wówczas użytkownik, który korzysta z mobilnego urządzenia, nie będzie mógł w całości zobaczyć witryny internetowej. Co sprawi, że znacząco zmniejszy się atrakcyjność o niej, a użytkownik wyjdzie i nigdy do niej nie powróci. Źle responsywna strona wygląda na urządzeniach mobilnych na niedokończoną. Co sprawia wrażenie, że firma świadcząca tę usługę nie dołożyła wszelkich starań, aby zrealizować to zadanie.
Podsumowanie
Urządzenia mobilne wniosły w nasze życie pewną odmianę. Strony internetowe nie wyświetlają się na komputerach już tak często jak kiedyś. Teraz użytkownicy wyszukują strony internetowe, a także kupują produkty online na smartfonach czy tabletach. Użytkownicy podążają za nowościami i chętnie z nich korzystają, więc Ty także nie powinieneś zostawać w tyle i zmienić swoją stronę na responsywną. W ten sposób nie tylko będziesz wyżej w wynikach wyszukiwania, ale także zyskasz większy ruch na swojej stronie.
TAGI:Zostaw komentarz do artykułu: Co to jest responsywność? Co znaczy strona RWD?
12 Komentarz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Pingback: Słowniczek pojęć internetowych
Pingback: Co to jest techniczne SEO? SEO dla strony i sklepu
Pingback: Istotne? zasady web designu - co to jest web design?
Dziwne. Znaczy się ja myślałam, że to się automatycznie ustawia. Nie wiedziałam, że to responsywność i że trzeba o to zadbać. No tak trafiałam na stare kanciaste strona, ale myślałam, że dlatego, że były dawno robione a teraz to w standardzie.
Właśnie właśnie czy responsywność tak na prawdę jest tylko dobra praktyką czy już przymusem. Ja wiem wszyscy staliśmy się mobilni. Wszystko musi być ładne kolorowe i z dużymi przyciskami. Tylko czy tak właśnie Musi być? Czytając branże można dość do wniosku że wszystko co dzieje się obecnie w Internecie wynika z decyzji Google. Oczywiście Google mówi że to wszystko jest w odpowiedzi na potrzeby użytkownika i właśnie w trosce o niego aby to miął jak naj lepiej. Nie da się ukryć responsywność jest wygodna. Wspomniana korporacja ma praktycznie nieograniczone możliwość badania potrzeb ludzi (właściwie sami mówią czego potrzebują). Więc co jeśli samo Google kreuje popyt na który potem odpowiada? Na przykład wspominania cześć tworzenia stron internetowych. W przypadku nowych witryn jak najbardziej ale stare czeka bardzo często gruntowny remont. Przenoszenie strony to zawsze strata pozycji w Google strata pozycji to strata potencjalnych transakcji czyli strata zysku którego możesz uniknąć dzięki reklamom Google które będziesz mieć tańsze dzięki lepszej jakości witryny. I tak dalej i tak dalej z jednej strony teorie spiskowe z drugiej ważne pytania na które nikt nie chce odpowiadać a pośrodku nieświadomy niczego konsument
Responsywność responsywna z responsywnowa… Wszystko ładnie pęknie wszystko pięknie, ale to kosztuje i te telefony coraz dziwniejsze są. Bo nie wiem jak to trzeba wszystko ścieśniać z ekranu telewizora na ekran telefonu o wymiarach szerokość a wysokość 3a. Ja tego nie widzę. I tak jak coś to ja siedzę na komputerze i z niego przeglądam. To nie widzę sensu płacić więcej za stronę RWD skoro wiele to nie zmieni. Taka jest moja opinia i jej nie zmienię.
Strony kosztują. Wszystko kosztuje. Jak już wydajesz pieniądze i to może niemałe to warto zadbać o wysoką jakość. Bo to nie sztuka wydać 500 zł i po tygodniu uznać, że to gniot i do niczego się nie nadaje. Lepiej raz zapłacić za dobrą stronę gdzie responsywność jest na pierwszym miejscu. Niż potem żałować i narzekać, jakie to wszystko nie jest drogie i nic niewarte.
Chciałoby się powiedzieć, że responsywność to przyszłość, ale… ta przyszłość stała się codziennością. Autentycznie nie wyobrażam sobie jak, miałabym korzystać z tych starych topornych stron na telefonie. No nie idzie. A nie daj Boże robić na takiej stronie zakupy i niech jeszcze nie będzie Blik. Tosz to mordęga jakaś. Serio raz próbowałam i koniec tego. Już szybciej jest znaleźć inną stronę i zrobić zakupy niż się z taka, która nie jest responsywna szarpać.
Dopiero jakiś czas temu spotkałem się z pojęciem „responsywność strony”. Nie wiedziałem że jest takie coś.
Nie wiedziałem że responsywność strony może mieć aż takie duże znaczenie. Tak naprawdę teraz to responsywność strony powinna być priorytetem przy tworzeniu strony internetowej.
Na stworzenie strony responsywnej jest jakiś kod czy trzeba przekształcić całą stronę?
Przebudowa strony internetowej, nowa struktura
Moim zdaniem responsywna strona internetowa przyniesie więcej korzyści niż strat, ponieważ coraz częściej ludzie korzystają z urządzeń mobilnych i powiedzmy sobie szczerze cenią wygodę. Dlatego lepiej mieć stronę RWD do której wiele osób będzie miało dostęp z różnych urządzeń i nie będą musieli przełączać się na komputer co może po jakimś czasie zdenerwować. Poza tym wyda się mniej pieniędzy jak od razu stworzy się stronę RWD.
Dla mnie strona RWD to w dzisiejszych czasach podstawa. Posiadając konsumentów z dwóch największych rynków (urządzenia stacjonarne, urządzenia mobilne), masz większe możliwości na rozwój. Moim zdaniem trzeba dostosowywać się do nowych realiów a strona responsywna jest jedną z nich.
Jako właściciel własnej strony internetowej, która jest stroną responsywną. Mogę zdecydowanie polecić. Zarobki i popularność strony poszły góry w zastraszającym tempie.
Nie doceniałem wcześniej mocy urządzeń mobilnych, lecz dziś wiem, że się myliłem .