Co to jest responsywność? Co znaczy strona RWD?

,

Korzystanie z internetu jest chlebem powszednim dla każdego człowieka już od dość dawna. Jeszcze stosunkowo niedawno w celu skorzystania z internetu, musieliśmy odpalać komputer lub laptop. Z czasem jednak zaczęły pojawiać się urządzenia mobilne, pozwalające na korzystanie z sieci. Aktualnie trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez możliwości skorzystania z Facebooka albo wyszukiwarki Google na naszym smartfonie.

Strony internetowe na urządzeniach mobilnych

Początkowo strony internetowe były wykonywane pod monitory komputerów. Miały one ładnie wyglądać na dużym ekranie. Jakiś czas temu nikt nie przejmował się tym, jak jego strona będzie wyświetlana na małym ekranie telefonu. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Każdy właściciel strony, któremu zależy na zwiększaniu ruchu, musi zadbać o to, żeby strona była wygodna do przeglądania na dowolnym urządzeniu. Wzrost sprzedaży urządzeń mobilnych sprawił, że sukces w internecie zależy także od responsywności strony.

 

Responsywność – co to takiego?

Responsywnością (RWD – Responsive Web Design) nazywa się dostosowywanie stron WWW do wyświetlania na coraz bardziej popularnych urządzeniach mobilnych. Jeżeli strona jest responsywna, oznacza to, że wygodnie można ją przeglądać zarówno na laptopie, komórce, iPadzie,  jak i na każdym innym urządzeniu.

W dzisiejszych czasach responsywność stron staje się koniecznością. Twórcy witryn WWW muszą przykładać wagę do tego, żeby strony miały odpowiedni rozmiar czcionki oraz grafik. Witryna powinna się odpowiednio dostosowywać do rozmiarów urządzenia, na którym jest wyświetlana. Responsywność to cecha stron, która jest wspierana przez największego gracza na rynku wyszukiwarek – Google. Jeżeli właściciel strony zadba o wspomnianą cechę, wtedy jego strona będzie wyświetlana na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwarki. Jakiś czas temu Google wprowadziło jeszcze większe obostrzenia. Mianowicie gdy strona nie jest responsywna, nie będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania  na urządzeniu, do którego nie może się dopasować.

Strona mobilna, a strona responsywna

Znane jest także pojęcie mobilnej strony internetowej. Pamiętajmy jednak, że strona mobilna i strona responsywna, to nie tożsame pojęcia. Mobilne strony internetowe, to po prostu zupełnie oddzielne witryny, które są tworzone po to, żeby można je było swobodnie przeglądać na małych ekranach smartfonów. Strony internetowe mobilne wyświetlają się wtedy, gdy użytkownik wyszukuje je na telefonie. Natomiast strony responsywne, wyświetlane są w sposób przejrzysty zarówno na telefonie, jak i na komputerze.

Plusy stron responsywnych – korzyści dla twórcy witryny

 • W dzisiejszych czasach niebagatelną rolę odgrywają koszty. Bez wątpienia każdy właściciel witryny chciałby czerpać dzięki niej jak największe zyski. Tworząc stronę responsywną, można oszczędzić pieniądze na tworzeniu drugiej, mobilnej wersji witryny.
 • Tworząc responsywną stronę internetową, jej właściciel powiększa potencjale grono odbiorców, zainteresowanych jego witryną. Dzisiaj mnóstwo ludzi korzysta ze smartfonów i tabletów. Szkoda tracić możliwość pozyskania klientów mobilnych. Niektóre strony mają dzisiaj nawet 50% wyświetleń z urządzeń mobilnych. Liczba osób korzystających z tego typu urządzeń ustawicznie wzrasta i ten trend się nie zmieni. Liczba mobilnych internautów na całym świecie przekroczyła już miliard osób.
 • Konkurencja na rynku jest bardzo duża. Właściciel strony, który chce pozyskiwać nowe wyświetlenia oraz pragnie, żeby aktualni klienci odwiedzający stronę nie poszli do konkurencji, powinien dbać o ich wygodę. Responsywność strony zapewni stosowne udogodnienia, które na pewno zadowolą mobilnych klientów. Według przeprowadzonego kilka lat temu badania, jeżeli strona nie jest dostosowana do potrzeb mobilnych urządzeń, to aż 40% osób zrezygnuje z niej, na rzecz innej, która jest responsywna.
 • Responsywna witryna będzie wyżej wyświetlana w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki temu zwiększy się liczba wyświetleń, która z kolei spowoduje większe zyski właściciela witryny.

Jak wykonać responsywną stronę internetową – podstawowe wskazówki dla twórcy

Responsywna strona internetowa musi być przede wszystkim wygodna w użytkowaniu. Trzeba pamiętać o kilku kwestiach, dzięki którym witryna będzie wyglądała dobrze zarówno na dużym, jak i na małym ekranie.

 • Dobrze wykonana strona nie może wyświetlać na telefonie wyskakujących okienek, newsletterów, gdyż na małym ekranie jest to dość uciążliwe.
 • Strona powinna wczytywać się szybko, gdyż długie wczytywanie powoduje większe zużycie transferu mobilnego internetu.
 • W przypadku przeglądania stron na telefonie, ważna jest odpowiednia odległość pomiędzy elementami do „kliknięcia”. Nie może być ona zbyt mała.
 • Dobrze będzie unikać animacji, gdyż sprawiają one problemy przeglądarkom w telefonach.
 • Strona musi automatycznie dopasować się o rozmiaru wyświetlacza urządzenia, na którym jest przeglądana. Powinno się to odbywać bez ingerencji użytkownika. Ponadto strona nie powinna przewijać się w poziomie.
 • Duże reklamy nie są dobrym pomysłem, jeżeli chcemy stworzyć responsywną stronę. Warto je pomysłowo wbudowywać w treści na stronie.
 • Dobrą praktyką jest umieszczanie spisu treści strony w jednym przycisku, dzięki któremu można go w każdej chwili rozwinąć i zwinąć.
 • Obrazki na stronach responsywnych muszą automatycznie skalować się razem z szerokością strony.
TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Co to jest responsywność? Co znaczy strona RWD?

0 Komentarz

 1. Pingback: Słowniczek pojęć internetowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blog Kategorie

candyweb

Współwłaściciel agencji interaktywnej Candyweb.pl, z zawodu programista/grafik, absolwent studiów magisterkich kierunku informatyka ze specjalnością technologii mobilnych i internetowych Uniwersytetu w Białymstoku. Przeszło 5-letnie doświadczenie komercyjne zdobyte w agencjach reklamowych. Ponad 300 zrealizowanych projektów informatycznych. Pasjonat narzędzi marketingowych i tematyki SEO.

Ostatnie artykułyZainteresowała Cię oferta?

Masz pytania?

Kliknij po bezpłatną wycenę

Bezpłatna wycena