Social Selling. Jak budowanie relacji z klientami wpływa na decyzję o zakupie?

, Czas czytania: 8 min. , Komentarz(y):2

Nie od dziś wiadomo, że social media pełnią kluczową funkcję w kontekście rozrywkowym, jak i sprzedażowym. Ich potencjał można znacząco wzmocnić, wykorzystując pozycjonowanie, a także odpowiednie działania SEO. Social media są również jednym z głównych źródeł kontaktu z klientami. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy tak chętnie zakładają Facebooka, Instagrama, czy Twittera, aby prężniej rozwijać swoją działalność. Media społecznościowe to jednak nie tylko komunikatory. Dziś odpowiemy sobie na pytanie, czym jest social selling i dlaczego jest jednym z niezbędnych narzędzi marketingowych.

Media społecznościowe i wpływ na SEO

Google ceni sobie wartościowe witryny w Internecie. Niemniej jednak, aby zjednać sobie tego giganta technologicznego, trzeba nastawić się na zdobywanie dużej ilości linków. To właśnie linki (link building), pozwalają na zdobywanie wyższych pozycji rankingowych Google. Użytkownicy bowiem bardzo chętnie klikają w te linki, które zawierają interesujące dla nich treści powiązane z marką, którą obserwują – ale nie tylko.

Linki można pozyskiwać właśnie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Warto jednak pamiętać o tym, że sama obecność marki na Facebooku, Instagramie, czy Twitterze nie jest jednoznaczna z osiągnięciem sukcesu sprzedażowego. Aby pozytywnie wpłynąć na współczynnik klikalności (CTR) oraz zmniejszyć współczynnik odrzuceń (BR), warto pamiętać o pozycjonowaniu i optymalizacji strony www w wynikach wyszukiwania. Warto pamiętać również o tym, że to media społecznościowe są dziś jednym z niezbędnych narzędzi marketingowych, gdzie można z powodzeniem wykorzystywać strategię social sellingu.

Sprzedaż NIE bezpośrednia. Czyli czym jest social selling?

Aktywność na grupach dyskusyjnych, monitoring konkurencji, udostępnianie wartościowych informacji, dzielenie się wiedzą, czy bezpośrednia rozmowa z użytkownikami, to właśnie social selling. Strategia ta polega na budowaniu długotrwałych relacji z klientami, a co za tym idzie, realizacji celów sprzedażowych. Jednak nie zalicza się ona do bezpośredniej sprzedaży. Chodzi w niej o to, aby zjednać sobie klienta poprzez zbudowanie z nim zaufania. Dzięki temu można osiągnąć lepsze leady sprzedażowe.

Poprzez wcześniejsze określenie grupy docelowej, można skutecznie zbudować relację z klientami. W ten sposób znacznie chętniej będą oni podejmować akcję w celu zakupu danego produktu bądź skorzystania z danej usługi. Wiele bowiem osób decyduje się na zakup, kiedy zapozna się z kilkoma rodzajami contentu na profilu marki. Z drugiej strony znaczna część użytkowników realizuje transakcję z uwagi na znajomych. Chodzi tutaj między innymi o rekomendacje, czy komentarze i opinie. Warto więc odpowiednio przyłożyć się do tworzenia contentu. Powinien być on wartościowy, oryginalny i co najważniejsze – publikowany systematycznie i w (mniej więcej) podobnych odstępach czasu.

Social selling – korzyści. Dlaczego warto?

W modelu social selling sprzedaż jest uzależniona od tego, jakich działań użyto na platformach społecznościowych. Narzędzie to może przynieść wiele korzyści przedsiębiorcy, który chce wzmocnić swoją sprzedaż.

Wśród wspomnianych korzyści znajdują się przede wszystkim: wzrost konwersji; poprawa ruchu na stronie, którym można również kierować; wartościowe backlinki; wsparcie lokalnego SEO, a także większa ilość danych demograficznych. Poza tym można również liczyć na poprawę oraz urozmaicenie profilu w oczach robotów wyszukiwarek. Warto jednak skupić się na kilku kluczowych elementach, aby social selling był jeszcze bardziej efektywny:

  • Profesjonalizm – tworzenie wartościowych treści i regularne publikowanie ich w social mediach. W końcu wizerunek to nie tylko logo, czy atrakcyjna szata graficzna produktów;
  • Zaufanie – rozmowa z użytkownikami, właściwa komunikacja oraz reagowanie na komentarze i wiadomości pozwala na stworzenie lojalnej społeczności. Dzięki takim działaniom można wyraźnie poprawić transparentność własnych działań w social mediach i nie tylko;
  • Grupa docelowa – spełnienie zamierzonych celów sprzedażowych będzie możliwe dopiero po określeniu odpowiedniej grupy odbiorów. W żadnym biznesie niemożliwym jest bowiem dotarcie do każdego konsumenta z osobna. Warto więc precyzyjnie podejść do kwestii targetowania;
  • Reklama – aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zwalić z nóg konkurencję, bardzo ważna jest obecność w Internecie. Reklama pozwala na pozostawienie po sobie „odcisków” w sieci, dzięki czemu marka pozostaje widoczna dla wszystkich użytkowników;
  • Nagrody – klienci zostaną z daną marką na dłużej, jeżeli przedsiębiorca zadba o utrzymanie dobrych relacji z nimi. Chodzi tutaj również o nagradzanie grona powracających klientów, którzy regularnie dokonują konwersji. Taki rodzaj zachęty wspiera przede wszystkim marketing szeptany.

Przydatne metody. Sprzedawaj skutecznie dzięki social mediom

Sprzedawanie dzięki social mediom jest możliwe. Niemniej jednak jest to proces złożony. Niemożliwym jest zbudowanie zaufania z użytkownikami z dnia na dzień. Do stworzenia spójnej strategii potrzeba efektywnego prowadzenia działań marketingowych, które pozwolą na utrzymanie wyznaczonych celów i założeń. Takie działania można prowadzić właśnie w social mediach.

Początkujący przedsiębiorcy, którzy chcą osiągnąć sukces w biznesie, mogą przede wszystkim:

  • określić odpowiednią platformę (medium) do realizacji celów w kontekście social sellingu, która będzie dopasowana do konkretnej grupy docelowej;
  • regularnie przeprowadzać analizę słów kluczowych dla prowadzonej działalności;
  • przedstawić wszystkie informacje o swojej marce i produktach lub usługach, które mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia konsumentów;
  • stworzyć spójny i wartościowy content;
  • stworzyć kalendarium i harmonogram publikacji – artykułów, wpisów, czy też postów;
  • monitorować i analizować trendy oraz dane behawioralne użytkowników;
  • a także dodawać do publikowanych treści przyciski do udostępniania.

W social sellingu przy budowaniu relacji z klientami bardzo ważne jest bycie pomocnym. Jeżeli chcemy osiągnąć wprawę w sprzedaży za pomocą social mediów, warto wykreować wizerunek eksperckiej marki. Warto również pamiętać o tym, aby nie ograniczać się do jednej platformy. Użytkownicy Internetu na co dzień korzystają bowiem przynajmniej z kilku różnych platform. Informowanie o nowościach i promocjach również może pomóc w zaangażowaniu użytkowników w życie marki.

Social selling – wnioski

Pamiętajmy o tym, że obecnie media społecznościowe nie służą jedynie do rozrywki i komunikacji. Facebook, Instagram, czy Twitter oferują szereg rozwiązań, które są swego rodzaju gwarantem na efektywne wykorzystywanie ich potencjału sprzedażowego. Jednak to od zaangażowania zależy w dużej mierze sukces sprzedażowy. Większość użytkowników Internetu to wzrokowcy, dlatego w tworzeniu dobrego contentu warto pamiętać również o kwestiach wizualnych – tj. zdjęciach i relacjach, a także wykorzystywać hashtagi. To dzięki nim na takich platformach, jak Instagram, można znacząco zwiększyć własny zasięg.

Podsumowując, social selling to model, który warto wykorzystywać w działaniach marketingowych nakierowanych na sprzedaż. Social media nie są już tylko samym narzędziem rozrywkowym, dlatego możliwe jest dzięki nim osiąganie zaplanowanych celów sprzedażowych. Warto pamiętać jednak o tym, że model ten nie służy sprzedaży bezpośredniej. Można go wykorzystywać do generowania leadów poprzez budowanie dobrych i długotrwałych relacji z użytkownikami.

Jeżeli nie wiesz, jak efektywnie wykorzystywać profil osobisty i firmowy – nie martw się, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów SEO. Z odpowiednim wsparciem możesz zbudować ekspercką markę oraz znaleźć właściwych ludzi do budowania sieci kontaktów, a co za tym idzie, osiągania wysokich zysków. Nie tylko finansowych 🙂

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Social Selling. Jak budowanie relacji z klientami wpływa na decyzję o zakupie?

2 Komentarz

  1. Judyta

    Bardzo dokładne przedstawienie, czym jest social selling. Artykuł za pomocą przedstawionych zalet i potencjału social sellingu przekonał mnie do jego stosowania i wskazał w jaki sposób podnieść jego efektywność i skuteczność.

  2. Nataniel

    Liczę na to, że dzięki stosowaniu social sellingu uda mi się zbudować trwałe relacje z klientami i wykreować ekspercki wizerunek mojej marki oraz pokonać konkurencję. Bardzo interesujący artykuł 🙂

Dodaj komentarz

candyweb zuzia

Absolwentka dziennikarstwa, która kocha Pandy. Interesuje się poznawaniem kultur, w szczególności Japońskiej. Uwielbia horrory i zagadki kryminalne, a także gry komputerowe, planszowe i karciane.