Ta witryna jest nieosiągalna? Najczęstsze powody, kiedy domena może przestać działać
, Czas czytania: 3:45 min. , Komentarz(y):11
Strona internetowa to przede wszystkim wizytówka każdej firmy. To ona ją reprezentuje i w dużej mierze przyczynia się do pozyskania nowych klientów. Codziennie można zetknąć się z wieloma witrynami, a nawet czasem napotkać się na niedziałającą stronę internetową z komunikatem „Ta witryna jest nieosiągalna”. A czemu tak się dzieje? Powodów takiej sytuacji może być wiele. Ale co należy do tych najczęstszych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Spis treści:
- Jakie są najczęstsze przyczyny niedziałającej strony internetowej?
- Wygaśnięcie domeny
- Nieopłacony hosting
- Awaria serwera
- Podsumowanie
Spis treści
Jakie są najczęstsze przyczyny niedziałającej strony internetowej?
Przyczyn związanych z niedziałaniem strony, której towarzyszy komunikat „Ta witryna jest nieosiągalna” może być wiele. Jednak do tych najczęściej spotykanych można zaliczyć:
Wygasniecie-domeny
Czasami zdarza się, że osoby mające swoją stronę internetową zapomną o przedłużeniu domeny. W takim przypadku, brak wniesienia opłaty skutkuje zazwyczaj wyłączeniem witryny i wszystkich usług z nią związanych. Jeśli nie uiścisz opłaty to Twoja domena wygaśnie i będzie mógł ją zakupić i zarejestrować ktoś inny, ale po pewnym czasie. Bo jest coś takiego jak czas ochrony domeny. Może się on różnić w zależności od tego, jaka będzie końcówka domeny.
- .pl – czas ochrony będzie wynosił 30 dni, po tym okresie dotychczasowa domena wygaśnie i wtedy może kupić ją ktoś inny;
- .eu – w tym przypadku czas ochrony to 40 dni;
- .com, .org, .net, .info, .biz – a tutaj taki okres będzie trwał 70 dni.
Strona www przestała działać przez nieopłaconą domenę – po czym to rozpoznać?
Można to rozpoznać chociażby przez wpisanie w wyszukiwarkę nazwy domeny. Jeśli po jej wpisaniu w przeglądarce pojawi się komunikat „Twoja witryna jest nieosiągalna” będzie to oznaczało, że strona faktycznie nie działa. A co należy zrobić żeby znów działała? Jeśli nie opłaciłeś swojej domeny, to możesz opłacić ją u rejestratora domeny i w ciągu 48h strona powinna znowu zacząć działać. Natomiast jeśli czas ochrony domeny minął, to jej odzyskanie będzie zdecydowanie trudniejsze i droższe, a nawet bardziej czasochłonne.
Nieopłacony hosting
Jest to bardzo podobny przypadek do nieprzedłużonej domeny. Tutaj także po wpisaniu w wyszukiwarkę adresu danej strony wyświetli się komunikat „Ta witryna jest nieosiągalna”. Oprócz tego, że nie działa strona internetowa nie będzie działał również dostęp do serwera, na którym znajdują się pliki strony. Jak w tym przypadku poradzić sobie z niedziałającą stroną? Jeśli minęła już data wygaśnięcia hostingu, to należy jak najszybciej dokonać wpłaty. Wtedy strona znowu powinna zacząć działać, oczywiście tylko wtedy gdy opłata zostanie zaksięgowana. Natomiast jeśli będziesz przeciągał opłacenie hostingu, to pamiętaj, że pliki znajdujące się na serwerze mogą zostać trwale usunięte.
Awaria serwera
Kolejną przyczyną niedziałania strony internetowej jest awaria serwera, czyli hostingu. Kiedy strona nie działa, a zapłaciłeś w terminie wszystkie raty zarówno za hosting jak i domenę, to może się to okazać uszkodzeniem serwera. Jeśli masz jakieś przypuszczenia czy jest to faktycznie awaria, to najlepszym sposobem, aby to sprawdzić jest wejście na stronę www swojego hostingodawcy i sprawdzić, czy przypadkiem nie znajduje się tam komunikat o przerwie technicznej. Jeśli nie ma takiej informacji to równie dobrze można zadzwonić i się zapytać. Jednak przyczyną awarii serwera może być również to, że strona może być blokowana przez niektóre programy, które znajdują się na Twoim komputerze. A co należy zrobić żeby serwer znów zaczął działać? Otóż, jeśli taka awaria trwa kilka godzin, to trzeba cierpliwie czekać. Ale jeśli takie czekanie przedłuży się do kilku, kilkudziesięciu dni to najlepszym wyjściem z tej sytuacji będzie zastanowienie się nad zmianą hostingu.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że powyższe informacje rozjaśniły Ci trochę temat związany z niedziałającą stroną internetową i wyświetlającym się na niej komunikatem „Ta witryna jest nieosiągalna”. Jeśli taka sytuacja przytrafi się również Tobie, to zwróć uwagę na powyższe punkty, a jeśli przyczyna awarii nie będzie związana z żadnym z nich, to skorzystaj z innych rozwiązań. Być może problem będzie leżał po zupełnie innej stronie np. może być związany z siecią.
TAGI:Zostaw komentarz do artykułu: Ta witryna jest nieosiągalna? Najczęstsze powody, kiedy domena może przestać działać
11 Komentarz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Jak już wspomniane zostało o wygasającej domenie. Zastanawia mnie co dzieje się ze stroną internetową. Bo chyba nie jest ona powiązana z domeną i nie zostaje usunięta wraz z wygaśnięciem domeny? Czy jednak traci się stronę bezpowrotnie i trzeba wszystko robić od początku?
Strona nie jest powiązana z domeną, strona dalej pozostaje na serwerze. Jeśli wygaśnie domena i nie ma możliwości jej ponownego wykupienia, należy po prostu zmienic konfigurację strony na inną domenę…tak w uproszczeniu, jest dużo ALE
Dziękuję za dobry post. Miałem stronę… Miałem, bo jak teraz rozumiem zapomniałem zapłacić za hosting i już chyba już strona jest ostatecznie usunięta((
Czyli to, że ta witryna jest nieosiągalna nigdy nie oznacza tego samego? No dobrze może nie nigdy ale teraz już widzę jak wiele rzeczy może pójść nie tak.
„Ta witryna jest nieosiągalna” Fajny slogan jednak w Internecie rzadko kiedy takie domeny się błąkają same. Warto czasem zapamiętać sobie taka niedostępną stronę i za jakiś czas ja odwiedzić. Aby podziwiać co teraz, na niej nowego powstało i zastanawiać się, dlaczego przekierowania prowadzą na inną stronę.
Czy poprzez nie przedłużenie hostingu można stracić stronę?
Zdecydowanie tak
Nie miałem nigdy jeszcze swojej strony internetowej opublikowanej w internecie. Ale jak będę miał i wyświetli mi się „ta witryna jest nie osiągalna” będę już wiedział co robić.
Na mojej stronie wyskoczył komunikat „ta witryna jest nieosiągalna” i domyślam się że to z powodu wyłączenia domeny, ale nie chciałabym za nią płacić ponieważ rozważam jej zmianę. Czy to jest w ogóle zmiana domeny jest możliwa? Czy trzeba zapłacić za wcześniejszą a później dokonać zmiany?
Jak rozumiem przyczyn „ta witryna jest nieosiągalna” jest wiele i nie zawsze musi to być jeden powód .Ostatnio po wejściu na witrynę wyskoczył komunikat ale po odświeżeniu witryna zaczęła normalnie działać. Czym mógł być spowodowany wcześniejszy problem?
Przez ten artykuł gdy pojawi mi się komunikat „ta witryna jest nieosiągalna”. Ciekawiło mnie to a teraz będę znał powody jakie mogły zajść. Dziękuje.