Windows 11 czy to już?
, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):4
Duża ilość aktualizacji, niejednokrotnie zajmująca znaczną część dysku, z brakiem możliwości kontrolowania czasu zaktualizowania się systemu. Elastyczne, lecz ujawniające nasze dane na dynamicznych kafelkach w menu Start. Przesyłanie ogromnej ilości danych do producenta. Brak rozszerzeń w przeglądarce Edge. Brak obsługi starszych systemów antypirackich, która sprawiła trudności w instalacji starszych gier…
To tylko część wad systemu operacyjnego Windows 10, jakie napotkaliśmy podczas siedmiu lat jego użytkowania. Mimo wszystko jest to bardzo dobry system operacyjny, ponadto jest on najpopularniejszym systemem na świecie. Pierwsza stabilna wersja została wydana 29 lipca 2015 roku i miała to być ostatnia, aktualizowana od czasu do czasu wersja. Jednak Microsoft zapowiedział nowy system mający zastąpić poprzedni.
Spis treści:
- Od kiedy dostępny będzie Windows 11?
- Różnice pomiędzy systemem Windows 10 a systemem Windows 11
- Co to jest TPM?
- Jak będzie wyglądał Windows 11?
Spis treści
Od kiedy dostępny będzie Windows 11?
Według oficjalnych informacji Windows 10 będzie obsługiwany do 11 października 2025 r. Więc co będzie dalej? Przedstawiono już nowe środowisko Windows, zaprezentowane na konferencji Microsoftu 24 czerwca 2021 roku, czyli system operacyjny Microsoft Windows 11. Pierwsza kompilacja systemu została wydana 28 czerwca 2021 roku w ramach programu Windows Insider. Posiadacze Windowsa 10 będą mogli za darmo zaktualizować swój system do Windowsa 11 już na początku 2022 roku. Dodatkowo planowana jest możliwość wykupienia nowego systemu w sklepach już pod koniec 2021 roku.
Różnice pomiędzy systemem Windows 10 a systemem Windows 11
W zasadzie obie wersje będą nieznacznie się od siebie różnić. Różnice będzie można głównie zobaczyć w wyglądzie interfejsu użytkownika nowego systemu operacyjnego. Wymagania oraz wydajność nieznacznie się zwiększyły. System ten ma być szybszy od Windowsa 10. Jeśli użytkownik będzie chciał zainstalować nowy system, musi spełnić wymagania dla Windowsa 11 oraz posiadać aktywną funkcję TPM. Microsoft zaproponował nowość dla osób, które mniej znają się na komputerach. Jest to aplikacja PC Health Check, która sprawdza za nas, czy komputer spełnia wymagania nowego systemu. Niestety nie każdy komputer posiada moduł TPM i nie można doposażyć go do laptopów, więc to spowoduje konieczność kupna nowego komputera z tą funkcją, nawet jeśli poprzedni komputer w pełni dobrze działał.
Co to jest TPM?
W skrócie jest to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod zabezpieczania komputera przed niepożądanym dostępem.
Jak będzie wyglądał Windows 11?
To jak w końcu będzie wyglądał nowy system? Niewątpliwie lepiej będzie dostosowany do poszczególnych rozmiarów wyświetlaczy (przekątna większa niż 9 cali, 8 bitów na kanał koloru) oraz został usunięty tryb tabletu, a obsługę dołączania i odłączania klawiatury rozszerzono o nowe funkcje. Został całkowicie przeprojektowany menu Start. Wycentrowany, z ikonami, brak kafelków, zaokrąglone rogi oraz przezroczyste tła. Mniej radykalnie zostało zmienione centrum powiadomień umieszczone z prawej strony. Pojawiły się również widżety w nowym systemie (umieszczone w tym przypadku z lewej strony). Jest to coś w rodzaju nowego panelu przypominającego ekran główny smartfonów.
Dużą zaletą Windowsa 11 będzie jego wielozadaniowość. Dostępne będzie nowe menu ułatwiające rozmieszczenie okien obok siebie na ekranie (tzw. podział ekranu). Możliwość ta da użytkownikom wygodne przełączanie między tymi “pulpitami”. Ponadto system ten będzie pamiętał nasz układ aplikacji, dzięki czemu nie będziemy musieli na nowo projektować pasującego nam układu. Z pewnością dobrą wiadomością jest fakt, że aktualizacje mają być mniejsze oraz nie będą przerywać pracy, gdyż będą instalować się w tle.
Nowy system operacyjny pochyla się również nad graczami. Windows 11 oferuje m.in. automatyczny HDR, który pozwoli cieszyć się wyższym kontrastem i żywymi kolorami, Direct Storage ominie CPU przy przetwarzaniu grafiki, aby zapewnić wyższą wydajność oraz obsługę Xbox Game Pass, która będzie zintegrowana z systemem, ułatwiając dostęp do setek gier w jego katalogu. Kolejną nowością od Microsoftu jest usprawnienie sterowania dotykowego, narzędzia do zmiany mowy na tekst oraz zintegrowany Microsoft Teams. Ulepszony został również sklep Microsoft Store, który będzie bardziej otwarty, z dodanymi aplikacjami na Androida.
To główne zapowiedzi Microsoftu odnośnie do nowego systemu Windows 11. Dużo zmian czy mało? Czy będzie lepszy od poprzedniej wersji? Czy się sprawdzi? Już niedługo będziemy mogli się przekonać na własnych komputerach. 🙂
Zostaw komentarz do artykułu: Windows 11 czy to już?
4 Komentarz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Mi się bardzo podoba Windows 10, ale chętnie kiedyś wypróbuje nowy system
Mi też, mam nadzieje ze po 2025 dalej będzie działało, bo nie chce nic zmieniać.
Z chęcią przetestowałbym Windowsa 11 ale jest z nim jeden problem. Windows 11 nie obsługuje starszych procesorów. Oznacza to, że około 80% obecnych komputerów nie jest w stanie uruchomić Windowsa 11. Jeśli Microsoft nic z tym nie zrobi to zwiastuję porażkę tego systemu.
Od niedawna korzystam z Windows 11 i jak na razie jestem zadowolona. Artykuł pozwolił mi odkryć nowe opcje tego systemu operacyjnego, o których jeszcze nie wiedziałam 🙂