Wróćmy do roku 1985 i przeżyjmy historię Microsoft Windows jeszcze raz
, Czas czytania: 5:30 min. , Komentarz(y):4
Pamiętasz jeszcze te czasy kiedy rozpoczęła się historia systemu Windows? Jeśli nie, to stworzyliśmy dla Ciebie małe przypomnienie jak to wszystko wyglądało i zmieniało na przestrzeni lat. Przeczytaj więc poniższy artykuł i dowiedz się więcej informacji.
Spis treści:
- Jak to się wszystko zaczęło?
- Windows 1.0.1 – rok 1985
- Windows 2.0 – rok 1987
- Windows 3.0 – rok 1990
- Windows NT 3.1 – rok 1993
- Windows 95 – rok 1995
- Windows NT 4.0 – rok 1996
- Windows 98 – rok 1998
- Windows 2000 – rok 2000
- Windows ME – rok 2000
- Windows XP – rok 2001
- Windows Vista – rok 2006
- Windows 7 – rok 2009
- Windows 8 – rok 2012
- Windows 8.1 – rok 2013
- Windows 10 – rok 2015
- Podsumowanie informacji
Spis treści
Jak to się wszystko zaczęło?
Przedstawiciele amerykańskiej firmy Microsoft Corporation, Paul Allen oraz Bill Gates po raz pierwszy zapowiedzieli powstanie pierwszego systemu Windows, korzystającego z graficznego interfejsu użytkownika 10 listopada 1983 roku. Spotkanie odbyło się w hotelu Plaza w Nowym Jorku.To wydarzenie było wprawdzie odpowiedzią na rosnącą popularność innych graficznych interfejsów użytkownika, przykładowo takich jakie prezentowały komputery osobiste Macintosh. Jednak z czasem system komputerowy Windows stał się coraz bardziej popularny i można tutaj śmiało powiedzieć, że podbił światowy rynek komputerów osobistych. Jak to przejawiało się na przestrzeni lat, aż do teraz? Spójrz niżej i przekonaj się sam.Windows 1.0.1 – rok 1985
Ten rodzaj Windowsa był pierwszym systemem operacyjnym firmy Microsoft. Na rynek trafił dopiero 20 listopada 1985 roku pomimo dużo wcześniejszej jego zapowiedzi. Z początku nazwą dla nakładki na DOS miał być Interface Manager, jednak ostatecznie członkowie zespołu uznali, że nazwa Windows będzie o wiele lepsza. Był to również jeden z pierwszych systemów, który umożliwiał wielozadaniowość, a także zużywał mniej niż 1 MB pamięci. Ponadto jego graficzny interfejs obsługiwał platformę PC pracującą z MS-DS. 5.0. Wśród dostępnych funkcji można było znaleźć Notatnik, Painta, Windows Writer, Kalkulator, Kalendarz, Zegar, Kartotekę oraz grę Reversi. Należy tutaj również wspomnieć, że Microsoft nie mógł korzystać wtedy z narzędzi wymyślonych przez firmę Apple, czyli z ikonki kosza lub funkcji nakładania się na siebie okienek.
Windows 2.0 – rok 1987
Jeśli chodzi o tą wersję Windowsa, to na rynek trafiła ona 9 grudnia 1987 roku. Był to bardzo podobny system do poprzedniego rodzaju, jednak umożliwiał on troszkę więcej funkcji. Przede wszystkim Microsoft wykupił od Apple funkcję nakładania się na siebie okienek. Ponadto można było już wtedy korzystać ze skrótów klawiszowych. Windows 2.0 posiadał również nowe graficzne aplikacje takie jak Word czy Excel. Ale oprócz tego, popularność tego systemu znacznie wzrosła, dzięki wersji programu AldusPageMaker, która jak dotychczas była zarezerwowana tylko dla komputerów Macintosh. Niektórzy naukowcy uważają to wydarzenie jako początek sukcesu Windowsa i całej firmy Microsoft. Rok później, czyli w 1988 firma Microsoft wprowadziła aktualizacje i rozszerzenia Windows 2.0.
Windows 3.0 – rok 1990
Trzeba tutaj zaznaczyć, że ten rodzaj platformy przyniósł firmie Microsoft ogromny sukces i został wprowadzony na rynek 22 maja 1990 roku. System oferował wiele nowych funkcji, w których skład wchodziła zwiększona wydajność i stabilność. Dostępna była grafika już z bardziej zaawansowanymi kolorami, bo aż z 16, a także było tutaj możliwe wprowadzenie mechanizmu pamięci wirtualnej, która usprawniła wielozadaniowość. Ponadto w dostępnych opcjach, Windows 3.0 zawierał również menadżera plików, programów i wydruków. Natomiast 2 lata później, czyli w 1992 roku wprowadzono kilka rozszerzeń, które obejmowały przede wszystkim obsługę multimediów.
Windows NT 3.1 – rok 1993
Ta wersja Windowsa nieco różni się od swoich poprzedników z wersji Windows 3.0 i 3.1, a to dlatego, że pochodzi z gałęzi NT (New Technology). A więc zawiera wiele funkcji, które nie są nakładkami na system MS-DOS, a już pełnowartościową platformą. To system 32-bitowy, który ze względu na swoje zabezpieczenia oraz stabilność stał się świetnym rozwiązaniem dla programistów. Ponadto ten Windows był pierwszym systemem, który został przetłumaczony na język polski.
Windows 95 – rok 1995
Natomiast ten system operacyjny w sprzedaży pojawił się 24 sierpnia 1995 roku. Oferował on przede wszystkim cechy, których nie można było znaleźć we wcześniejszych wersjach. A mianowicie jest tutaj mowa o przycisku START, pasku zadań czy też przeglądarce internetowej pod nazwą Internet Explorer.
Windows NT 4.0 – rok 1996
Jeśli chodzi o tą wersję, to oferowała ona taki interfejs obsługi jak w przypadku Windows 95, tylko że z udoskonaloną obsługą sieci. Ponadto Windows NT 4.0 został wydany w czterech wersjach i każda z nich wyróżniła się wysokim poziomem zabezpieczeń.
Windows 98 – rok 1998
Ten system pojawił się na rynku 25 czerwca 1998 roku. Był on 32-bitową wersją, która dysponowała nowymi sterownikami i lepszymi plikami FAT32. Oprócz tego po raz pierwszy miało się dostęp do darmowych aktualizacji Windows Update. Rok później wprowadzono drugą edycję Windows 98, której szczególną cechą było udostępnianie łącza internetowego. Trzeba zaznaczyć również, że ta właśnie wersja została uznana za najstabilniejszą wersję Windows, opartą na MS-DOS.
Windows 2000 – rok 2000
Natomiast ta wersja na rynek wkroczyła w lutym 2000 roku i przeznaczona była szczególnie dla stanowisk roboczych i serwerów. Wśród cech, które zawierał ten system można wyróżnić przede wszystkim usługę Active Directory. Ponadto można wtedy było korzystać z rozbudowanego menadżera urządzeń jak i również z odtwarzacza Media Player i DirectX. Można wyróżnić 6 wersji Windows 2000. Należy do nich Windows 2000 Professional, Windows 2000 Server, Windows 2000 Advanced Server, Windows 2000 Datacenter Server, Windows 2000 Advanced Server Limited Edition oraz Windows 2000 Datacenter Server Limited Edition.
Windows ME – rok 2000
Millenium Edition został wprowadzony we wrześniu 2000 roku. Do jego głównych i wyróżniających się cech można było wówczas zaliczyć funkcję przywracania systemu oraz program Windows Movie Maker, który ułatwiał obróbkę plików wideo. Jednak ta wersja nie przypadła do gustu krytykom z powodu niestabilnego i niedopracowanego systemu, dlatego ta wersja została potocznie nazwana Mistake Edition, czyli w polskim znaczeniu Edycją – pomyłką.
Windows XP – rok 2001
Jeśli chodzi o Windows XP, to na rynku pojawił się on 25 października 2001 roku. Był to system oferowany zarówno dla osób biznesowych jak i użytkowników domowych. Charakteryzował się szybkością i niezawodnością. Ponadto jego panel sterowanie był jeszcze prostszy niż w poprzednich wersjach oraz pojawiła się tutaj funkcja pulpitu zdalnego.
Windows Vista – rok 2006
Windows Vista dla użytkowników biznesowych dostępny był na ryku od 30 listopada2006 roku. Natomiast dla użytkowników domowych dopiero od 29 stycznia 2007 roku. Do jego głównych funkcji można było zaliczyć chociażby zdecydowanie większe bezpieczeństwo korzystania z tego systemu, a także pojawienie się nowego programu chroniącego przed oprogramowaniem szpiegowania. Ponadto została ulepszona funkcja programu Windows Media Player.
Windows 7 – rok 2009
Ta wersja została udostępniona 22 października 2009 roku. Trzeba tutaj wspomnieć, że system nie zmienił się bardzo dużo w stosunku do poprzedniej wersji. Ale jak wszystkie nowe wersje, również ta wyróżniała się czymś od innych. W tym przypadku charakterystycznymi cechami była kopia zapasowa, szybkie przełączanie użytkowników czy też instalowanie systemu podczas działania w tym momencie jeszcze starej wersji.
Windows 8 – rok 2012
Jeśli chodzi o tą wersję, to na rynek trafiła ona 26 października 2012 roku. Można śmiało tutaj stwierdzić, że właśnie ten rodzaj systemu całkowicie się różnił od swoich poprzedników. Stworzono go z myślą o użytkownikach posiadających urządzenia ekranów dotykowych. Dlatego wprowadzono nowy interfejs użytkownika Modern UI w postaci kafelków. Oprócz tego powstał Sklep Windows, z którego można było pobierać różne aplikacje.
Windows 10 – rok 2015
Windows 10 to ostatnia wersja systemu Windows oferowanego przez firmę Microsoft. Na rynku dostępna jest od 29 lipca 2015 roku, jednak można było ją już wcześniej przetestować. Do jej cech charakterystycznych należą przede wszystkim usunięcie wszelkich problemów związanych z interfejsem użytkownika. Należy tutaj również wspomnieć o tym, że pomimo tego, że jest to ostatni rodzaj systemu Windows, to przeprowadzane są tutaj regularne aktualizacje. Pierwsza z nich miała miejsce jeszcze w roku publikacji, a dokładniej 12 listopada. Kolejne aktualizacje przypadały na: 2 sierpnia 2016 roku, 5 kwietnia 2017 roku czy też 17 października 2017 roku.
Podsumowanie informacji
Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłam Ci historię związaną z systemem Windows. Jak widzisz od 1985 roku trochę się tutaj pozmieniało. Te lata były raz wzlotem, a raz upadkiem dla firmy Microsoft. Dlatego też w obecnym czasie, użytkownik w dużej mierze ma wpływ na tworzenie nowych aktualizacji Windows.
TAGI:Zostaw komentarz do artykułu: Wróćmy do roku 1985 i przeżyjmy historię Microsoft Windows jeszcze raz
4 Komentarz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Według mnie najbardziej udanym systemem był Windows 7. Wersja systemu Windows 8 różniła się znacznie od poprzedników, ale nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia, a wręcz przeciwnie szybko się do niej zniechęciłam poprzez graficzny interfejs. Obecnie działam na systemie Windows 10. Ma on swoje wady i zalety ogólnie bardzo fajny nowoczesny design i funkcjonalności, ale mam też pytanie czy tylko mnie denerwują ciągłe aktualizacje? Tych aktualizacji jest naprawdę sporo, a nie wszystkie przynoszą oczekiwane efekty.
Tak Windows 7 to były czasy. Sam długo walczyłem zanim przeniosłem się na Wersję z 10 w nazwie. Chociaż dla mojego pokolenia to Windows XP jest prawdziwą legendą i źródłem nostalgia. Do niego wracam myślami gdy się zirytuje na tą parszywą 10, „kiedyś to były Windowsy nie to co tera :p”. Co do samych aktualizacji mi osobiście nie przeszkadzają. Może dlatego że aż tak bardzo nie korzystam z tego komputera. Tyle co do internetu i oglądania filmów.
Jak myślicie będzie coś po 10 czy historia Windowsów skończy się własnie na tym systemie który będzie rozbudowany rozbudowywany?
Wątpię aby historia windows skończyła się na windows 10. Warto zauważyć, że podzespoły staja się coraz bardziej wydajne. Z czasem system przestanie być wstanie wykosztować pełen potencjał i przyjdzie czas na zmiany. Druga droga zmian są nowe odkrycia. Zawsze jest szansa że powstanie cos nowego na tyle innego że wendows w znanej nam formie przejdzie do historii. Patrz komputer kwantowy