Zaplecze SEO – co to jest i do czego służy

, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):3

Na pewno chciałbyś żeby Twoja strona internetowa wyświetlała się w pierwszych wynikach wyszukiwania. Zapewne chciałbyś aby wyróżniała się na tle innych stron. Zaplecze SEO jest dodatkiem do tego, aby właśnie Twoja strona zyskała na pozycji w rankingu Google. A co jeszcze może składać się na zaplecze SEO? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Spis treści:

Zaplecze SEO – definicja

Zaplecze SEO jest to wprawdzie nic innego jak zbiór serwisów w sieci. Umożliwiają one pozycjonowanie strony poprzez umieszczenie w niej treści i linków pozycjonujących do danej strony internetowej. Zaplecze SEO to serwisy, które wzbogacone są o treść związaną z daną branżą, blogami czy forami internetowymi. Przede wszystkim strona zapleczowa powinna nawiązywać tematyką do pozycjonowanej strony internetowej. Można wyróżnić dwa typy zaplecz SEO. Jest to zaplecze wielotematyczne i zaplecze dedykowane.

Zaplecze wielotematyczne stosuje się w większości agencji, które specjalizują się w SEO. Budowa takiego zaplecza na ogół przypomina portal informacyjny lub blog, który zawiera informacje związane z przeróżną tematyką. Rodzaj takiego zaplecza charakteryzuje się tym, że można je z łatwością rozbudować, co wiąże się różnorodnością pisanych tekstów. Dzięki temu można również osiągnąć większy ruch w danym serwisie. Oprócz tego koszty utrzymania są niskie.

Zaplecze-dedykowane tworzone jest z myślą o kliencie. Budowane są one w celu promocji jego stron internetowych, czyli jego usług bądź produktów. Wiadomo, że jeśli tematyka związana jest z branżą klienta to treści będą ograniczone tylko do niego. Dlatego w tej sytuacji utrzymanie takiego zaplecza jest droższe niż w poprzednim wypadku i trudniejsze do pozyskania ruchu.

Jak zbudować zaplecze SEO żeby był z tego pożądany efekt?

Żeby zbudować odpowiednie zaplecze SEO to powinieneś zadać sobie pytanie: „Jaki cel powinno mieć Twoje zaplecze?”. Przykładem tego może być na przykład to: jeśli pozycjonujesz sklep kosmetyczny to dobrym posunięciem byłoby postawić blogi, które będą opisywały jaki makijaż jest teraz modny lub coś w tym stylu i kierować użytkowników/klientów tam gdzie mogą kupić te produkty. Teraz wiesz o co chodzi?

Czym charakteryzuje się dobre zaplecze SEO?

dobre zaplecze SEO

Przede wszystkim ważne jest to, aby podchodzić indywidualnie do przygotowywania strony zapleczowej. Unikać szablonów i przykuwać uwagę do tematyki z jaką związany jest klient. To tak pokrótce. A poniżej znajdują się najważniejsze punkty, które wpływają na dobre zaplecze SEO. Jest to:

 • treść – musi być ona unikalna i przyciągająca uwagę odbiorców, powinna być także wzbogacona o grafiki, które będą powiązane tematyką z daną treścią
 • regularność publikowania tekstów – powinieneś starać się aby Twoje treści były publikowane regularnie (np. 2 razy w tygodniu)
 • oryginalność pomysłu – Twoja witryna powinna cechować się nieszablonowym wyglądem, powinna być inna niż wszystkie. Żeby dany użytkownik mógł powiedzieć: Czegoś takiego jeszcze nie widziałem!
 • zakup odpowiedniej domeny – domena może być nowa, kupiona od firm zajmujących się rejestracją lub po prostu taka, która była już kiedyś używana. W tym ostatnim przypadku powinieneś zanalizować tematykę danej strony, która widniała przed wcześniejszą domeną.
 • wybór odpowiedniego hostingu – powinieneś wybrać hostingodawcę, który będzie dbał o bezpieczeństwo Twojego serwisu a jednocześnie dawał gwarancję jak największej dostępności do danej strony.
 • monitoring postępu rozwoju zaplecza – zaplecze SEO również może zostać ukarane. Może być to kara ręczna lub algorytmiczna. Dlatego aby na bieżąco reagować na problemy potrzebny jest monitoring.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że te informacje pozwoliły Ci się dowiedzieć czym jest zaplecze SEO, bo zaplecze SEO można wykorzystać jako dodatek do pozycjonowania. Pamiętaj, że jeśli zastosujesz powyższe rady, będziesz miał szansę na zbudowanie dobrego zaplecza SEO, które w późniejszym czasie może przełożyć się na większy ruch na Twoich stronach internetowych.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Zaplecze SEO – co to jest i do czego służy

3 Komentarz

 1. Agencja Kreatywna

  Zaplecze ogólno-tematyczne to z roku a rok co raz mniej wartościowe źródło linków. Lepiej iść w coś branżowego i rozdzielać te treści. Trochę więcej pracy, jednak z punktu widzenia pozycjonowania efekty są dużo lepsze.

 2. Kordian Minkina Rankit.pl

  Dobrze przygotowane strony zapleczowe, które nie wyglądają jak typowe zapleczówki, mają dobry content i grafikę potrafią dać stronie docelowej bardzo dużego kopa. Dlatego uważam, że to jedna z bardziej skutecznych technik linkbuildingu. Plusem jest też to, że sami możemy decydować, co będzie znajdować się na naszym zapleczu, czego niestety nie możemy weryfikować zamieszczając linki zewnętrzne w innych formach jak np. WoMM. Warto stawiać zaplecza i je dobrze podlinkować. Ponadto dobre zaplecze oprócz wartości stricte związanej z budowaniem linków powinno imo. generować ruch użytkowników.

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.