10 praktycznych wskazówek jak pozyskać zlecenia IT

, Czas czytania: min. , Komentarz(y):2

Szukasz nowych zleceń IT, ale nie możesz ich znaleźć? Albo ich znalezienie zajmuje Ci za dużo czasu? Nie martw się, poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci w ich znalezieniu. A może nawet sprawi to, że klienci sami do Ciebie przyjdą. Jeśli jesteś zainteresowany to zapraszam do lektury.

Spis treści:

zlecenia-IT? – 10 sprawdzonych sposobów

Grupa docelowa

Przede wszystkim ludzie. To właśnie do nich musisz się skierować. Wiele przedsiębiorstw na samym początku swojej kariery zapomina o wyznaczeniu grupy swoich odbiorców. Jest to bardzo duży błąd. Bo dzięki wyznaczeniu odpowiedniej grupy docelowej, jesteś w stanie lepiej dopasować swoje produkty lub usługi. Powinieneś również wszystko dokładnie przemyśleć i określić czy chcesz pracować w małej firmie, średnim przedsiębiorstwie, dużej korporacji czy dla osób prywatnych.

Oprócz tego powinieneś także zastanowić się nad tym, do kogo ma być skierowana oferta. Czy będzie to jakaś konkretna branża, czy może Twoje usługi będą skierowane tylko dla jakiejś części osób z wyodrębnionej grupy docelowej. np. tylko dla osób powyżej 25 lat. W ten sposób, klient widzi, że w Twoim portfolio znajdują się zlecenia z takiej dziedziny, którą jest zainteresowany. Wtedy chętniej skorzysta z profesjonalnej usługi i będzie gotów zapłacić tyle, ile będzie trzeba.

Marka

zbuduj wizerunek

Przede wszystkim powinieneś zbudować swój wizerunek. Na samym początku należałoby zacząć od najzwyklejszych podstaw, czyli od zbudowania ich w solidny sposób. Powinieneś zadbać o swoją markę. Bądź kreatywny i wymyśl dobrą nazwę, która zapadnie niejednemu użytkownikowi w pamięć. Stwórz niepowtarzalny logotyp, który przykuje wzrok odbiorcy. Oprócz tego zadbaj także o materiały promocyjne. Obierz swój cel, do którego dążysz i dopasuj do tego wszystkie swoje działania. Jeśli chcesz pozyskać zlecenia IT, to koniecznie przywiąż do tego uwagę. Zyskaj zaufanie użytkowników i ciesz się zadowalającymi efektami.

Strona-internetowa

Strona internetowa pełni kluczową rolę w każdym przedsiębiorstwie. Nie ważne czy jest to strona kancelarii prawnej czy może ślusarza. Spełnia ona taką samą rolę w obu przypadkach. Strona www ma za zadanie reprezentować daną firmę. Można powiedzieć, że jest ona jej siedzibą w sieci. Dlatego powinieneś zadbać o to, aby użytkownik czuł się w niej komfortowo. Strona internetowa powinna być stworzona tak, aby użytkownik znalazł na niej wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Zadbaj również o estetykę swojej strony. Niech będzie nowoczesna i profesjonalna, unikatowa i inspirująca. W projektach niech będzie pokazany Twój styl, to w jaki sposób Ty to robisz. Dzięki temu, możesz zyskać takich klientów, którzy mają podobny gust do Ciebie.

Portfolio

Stwórz Portfolio

Na swojej stronie internetowej powinieneś koniecznie zamieścić swoje portfolio ze zrealizowanymi projektami. Tylko pamiętaj, żeby nie zamieszczać w nim projektów sprzed kilkunastu lat. Wystarczy, że pokażesz tylko kilka/kilkanaście swoich najlepszych prac. Najlepiej ten najlepszy projekt umieścić na samym początku, tak by nie umknął czyjejś uwadze. Kiedy użytkownik zobaczy taki projekt, nie będzie musiał oglądać następnych, bo będzie miał pewność, że pracują tutaj sami profesjonaliści. W ten sposób będzie chętny, aby skorzystać z Twoich usług.

Blog

To kolejny czynnik, który ma istotny wpływ na pozyskanie zleceń IT. Posiadanie bloga u siebie na stronie jest bardzo korzystne. Coraz więcej użytkowników poszukuje informacji na dane tematy. A Ty możesz to wykorzystać i tworzyć treści związane z Twoją branżą. Mogą to być ciekawostki, wywiady z ekspertami, a nawet odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania użytkowników. Nie tylko pomoże Ci to zbudować zaufanie, ale także podkreśli to Twój profesjonalizm. Dzięki blogowi możesz także zacząć się pozycjonować na frazy kluczowe, dzięki którym wzbijesz się w rankingu Google. Idealnie pasować tutaj będzie stwierdzenie, że można „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”.

Znizki

Motywuj promocjami

Zniżki i wszelkie rabaty to coś co uwielbiają chyba wszyscy użytkownicy. Rozdawaj je co jakiś czas. Możesz je wręczać w social mediach lub u siebie na blogu. Jest to idealny sposób nie tylko na pozyskanie nowych klientów, ale także na promowanie swojego biznesu. Jednak ważną cechą jest to, aby pamiętać, żeby stawki, które zaproponujesz wyszły Ci na dobre i żeby Twój biznes był dla Ciebie opłacalny.

SEO

Kolejnym ważnym czynnikiem, aby pozyskać zlecenia IT, jest SEO. Żeby zyskać klientów, powinieneś przede wszystkim zadbać o dobrą pozycję swojej strony w wyszukiwarce Google. Tak jak już wcześniej wspomniałam, może się do tego przyczynić prowadzenie bloga. Jest to wprawdzie jeden z najlepszych sposobów na to, aby zaistnieć w sieci. Jednak oprócz bloga, powinieneś zoptymalizować swoją stronę internetową, zadbać o linki zewnętrzne oraz wiele innych ważnych czynników.

Media społecznościowe

Social media to bardzo dobry sposób na dotarcie do dużej ilości osób. Bo kto w tych czasach nie korzysta z Facebooka, Instagrama czy innych aplikacji? Korzysta z tego większość osób i dlatego social media mają bardzo ważny wpływ na Twój biznes. Pokaż się w sieci, pokaż użytkownikowi jaką osobą jesteś. Udostępniaj posty i relacje. Dobre posty z odrobiną humoru zawsze są lepiej odbierane przez użytkownika niż te, które są poważne. Dlatego twórz treści ciekawe i inspirujące, które będą przekazywane dalej. Pozyskuj także nowych użytkowników, ale nie rezygnuj z tych dotychczasowych.

Dobrze wykonana praca

Przekonuj jakością

Dobrze wykonana praca to właśnie chyba najważniejszy sposób na pozyskanie zleceń IT. Wykonanie pracy najwyższej jakości może przynieść zadowalające efekty. Twój wizerunek w sieci powinien charakteryzować się Twoją profesjonalną pracą. Klient jest wizytówką dla Twojej firmy, dlatego przy wykonanym projekcie poproś go o rekomendacje. Dzięki takim opiniom, zyskujesz zaufanie innych i nowe zlecenia IT.

Czego nie powinieneś robić?

Jak nie powinieneś szukać klientów? Zapewne znasz takie portale z ogłoszeniami, gdzie różne firmy oferują swoje usługi. Zazwyczaj konkurencja prześciga się tam niczym wyścig szczurów i dąży do tego, aby zyskać klienta. Walczy ze sobą stawkami pieniędzy oraz terminami realizacji, a nie jakością. Nie idź w takie coś, zdobądź klienta jakością, bo ona jest z tych trzech czynników najważniejsza.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższy artykuł wyjaśnił Ci lub chociaż przybliżył, temat związany z pozyskiwaniem zleceń IT. Tak na sam koniec dopowiem, że powyższe elementy stanowią integralną i bardzo ważną część każdego przedsiębiorstwa. Tak naprawdę są jego fundamentami. Dlatego jeśli chcesz pozyskać zlecenia IT, to musisz zastosować takie elementy. Wtedy możesz liczyć na wzrost zleceń. Nie będziesz musiał już ich szukać, klienci sami do Ciebie przyjdą. A teraz życzę Ci właśnie takich klientów.

  TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: 10 praktycznych wskazówek jak pozyskać zlecenia IT

2 Komentarz

  1. Wojciech

    Dzięki za artykuł. Ze swojej strony też bym jednak postawił na wysoką jakośc wykonanych usług oraz później juz metoda po słowie. Oprócz tego z racji konkurencyjności branży reklamy Google Ads lub kampania wzmacniająca wizerunek na Facebooku. Dzięki temu w szybki sposób możemy uzyskać dobry rezultat, ale oczywiście wszystko zależy od tego jaki budżet mamy na tego typu usługi. Pozdrawiam.

  2. Nikołaj

    Ciekawi mnie czy ktoś z poza branży czyta blogi IT? Bo one są fajne nie powiem czasem trafi się prawdziwie przyjemny artykuł. Niestety cześć takich blogów to albo miejsce na reklamy albo miejsce na artykuły sponsorowane. Nie mówię, że to źle jednak jakoś tego nie widzę żeby odwiedzający uwiedziony blogiem skorzystał z oferty IT. Może się czymś zaciekawić nie powiem aleee czy to daje konwersje?

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.