Archive.org – cofnijmy się w internecie

, Czas czytania: 4 min. , Komentarz(y):5

Czy spotkaliście się już z terminem internetowy wehikuł czasu? Czy w Internecie możliwe jest przemieszczanie się w czasie? Czym jest i do czego służy Wayback Machine? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule. Serdecznie zapraszam do przeczytania.

Spis Treści:

Co to jest Archive.org?

Jest to coś w rodzaju gigantycznej, darmowej biblioteki cyfrowej. Zawiera ona wiele materiałów nie tylko multimedialnych, ale także materiały książkowe czy graficzne. Każdego dnia produkowane jest coraz to więcej nowych materiałów, a dzięki tej bibliotece możemy cofnąć się w czasie, aby zobaczyć dotychczasowe dziedzictwo kulturowe. Archive.org to projekt bardzo złożony, ponieważ kolaboruje z największymi placówkami na całym świecie. Biblioteka ta plasuje się w światowej czołówce oraz jest bezpłatnie udostępniana do celów edukacyjnych.

Wayback Machine, czyli internetowy wehikuł czasu

Wayback Machine jest to pewnego rodzaju cyfrowe archiwum, które przechowuje w swojej bibliotece zrzuty ekranu (snapshots) z rozbieżnych dni oraz godzin z całego świata od roku 1996 i zajmuje ono wielkość dwóch petabajtów. Jeśli roboty skanowały strony codziennie, to otrzymamy w ten sposób oś czasu, która jest podzielona na lata, miesiące, a nawet dni. Dzięki Wayback Machine możemy zobaczyć, jak przez lata zmieniał się dany serwis, jak zmieniła się jego struktura oraz działanie. Niestety niemożliwe jest zapisanie wszystkiego, co znajduje się w Internecie. Istnieją różne ograniczenia, które na to nie pozwalają. Są to między innymi:

  • dyrektywy w pliku robots.txt;
  • meta tagi umieszczane w kodzie źródłowym;
  • konieczność logowania się do pewnych serwisów;
  • ograniczenia związane ze skanowaniem.

Wpływ Archive.org na SEO

Dzięki Archive.org możemy zobaczyć na snapshotach, co w jakich okresach wywołało spadki danej strony. Wayback Machine jest również w posiadaniu pliku robots.txt, co pozwoli nam na sprawdzenie problemów indeksowania. Znalezienie niedziałających linków pozwoli nam na analizę danego serwera pod kątem kondycji serwisu. Wartościowe treści to bardzo ważny element w naszej witrynie. Dzięki Wayback Machine możemy sprawdzić jakiego typu content wpłynął na wyniki naszego serwisu.

Jakie wartości dostarcza nam Archive.org?

Archive.org jest to przede wszystkim świetna lekcja historii przemiany Internetu. Dzięki cyklicznie robionym snapshotom, możemy zobaczyć, jak krok po kroku zmieniały się strony oraz w jakim tempie realizowany był ich rozwój. Przeglądanie tych plików, pozwoli nam również wyciągnąć wnioski dotyczące działania danego serwisu, co można by poprawić lub czego uniknąć na drodze rozwoju.

Archive.org – podsumowanie

Bez wątpienia Wayback Machine to największe archiwum dostępne w sieci. Zostało ono stworzone, aby nie zostały utracone cenne treści poszczególnych stron internetowych. Umożliwia ono tworzenie, przechowywanie oraz zbieranie kolekcji archiwów cyfrowych. Z pewnością wiele osób nie zna terminu Archive.org, ale myślę, że jeśli poznaliby działanie tej ogromnej biblioteki to na pewno z wielkim uśmiechem na twarzy, ujrzeliby wygląd serwisów, których używają na co dzień lub których używali w dzieciństwie bądź latach wczesnej młodości.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Archive.org – cofnijmy się w internecie

5 Komentarz

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.