Czym charakteryzuje się metodyka SCRUM?

, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):4

SCRUM to jeden z najpopularniejszych frameworków pochodzących od metodyki Agile. Czym on dokładnie jest, a także co wchodzi w jego skład? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej informacji.

Spis treści:

Czym tak naprawdę jest metodyka SCRUM?

Krótko mówiąc, metodyka Scrum to jeden z najpopularniejszych sposobów, którym określa się rozwój pracy nad produktem, którym zazwyczaj jest oprogramowanie. Ponadto metodyka Scrum dzięki swoim narzędziom, ogólnym zasadom oraz zwiększonemu procesowi kontroli pozwala na utrzymanie zorganizowanego planu pracy i wykorzystanie jego potencjału w 100%. Trzeba zaznaczyć również, że taką właśnie metodykę Scrum poleca się przedsiębiorstwom stworzonym w celu poszukiwania konkretnego modelu biznesowego.

Czym jest SCRUM Źródło: https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/agile-i-scrum-czyli-sciezka-do-zwinnosci/

Struktura metodyki SCRUM

Strukturę metodyki Scrum można podzielić na 3 części, w których skład wchodzą:

Role metodyki SCRUM

Metodyka Scrum działa na bazie zespołu, do którego można zaliczyć:

 • właściciela produktu (Product Owner) – jego rola polega na opracowaniu wizji produktu oraz na omówieniu tego z klientem. Ponadto do jego zadań należy nadzorowanie każdego etapu tworzenia produktu i dopilnowanie tego, aby spełniał on oczekiwania klienta. W skrócie należy powiedzieć, że właściciel produktu to osoba, która podejmuje tutaj decyzje. Nie można też pomijać tego, że Product Owner powinien ściśle współpracować z innymi rolami Scrum’a.
 • zespół deweloperski (Development Team) – zazwyczaj składa się on z grupy od 5 do 9 osób. A do jego zadań należy wykonywanie prac wskazanych przez właściciela produktu.
 • mistrza SCRUM (Scrum Master) – natomiast jego rolą jest kontrola nad przestrzeganiem zasad programu Scrum Agile oraz wspieranie/współpraca z właścicielem produktu oraz zespołem deweloperskim.

Proces metodyki SCRUM

Metodyka Scrum, a raczej praca z tym związana opiera się na powtarzających cyklach czasowych nazywanych Sprintami. Na jeden Sprint muszą się jednak składać pewne elementy, które pozwolą na rozwój projektu. A więc do tych elementów można zaliczyć:

 • planowanie Sprintu (Sprint Planning) – ten etap polega na wyznaczeniu celów i dążeniu do ich osiągnięcia;
 • codzienny Scrum (Daily Scrum) – natomiast tutaj następuje kontrola pracy wykonywanej przez zespół;
 • przegląd Sprintu (Sprint Review) – na tym spotkaniu następuje podsumowanie wszystkich działań wykonanych w danym dniu;
 • retrospektywy Sprintu (Sprint Retrospective) – jeśli chodzi o ten etap, to tutaj następuje przegląd wszystkich efektów, propozycje, ewentualne poprawki lub nowe pomysły na stworzenie koncepcji.

Artefakty metodyki SCRUM

Żeby metodyka Scrum została przeprowadzona prawidłowo, to trzeba uwzględnić w niej kilka ważnych cech. Należą do nich:

 • Backlog Produktu – czyli tak zwana przejrzysta lista zadań koncentrująca się na produkcie;
 • Backlog Sprintu – lista aktualnych zadań do zrealizowania w Sprincie;
 • Przyrost (Product Increment) –wyniki przedstawiające wpływ wykonanych działań na dany produkt.

Podsumowanie dotyczące metodyki SCRUM

Wielu przedsiębiorców coraz częściej szuka konkretnych modelów biznesowych, które pozwolą im lepiej zrozumieć klienta bądź też wykorzystać możliwości swoich pracowników. Dlatego według mnie metodyka Scrum daje taką możliwość. To dlatego, że pozwala zespołowi na elastyczną pracę nad danym produktem, a także pozwala na monitorowanie etapów projektu oraz szybkie dostosowanie się do zaistniałych sytuacji. A Ty jak pracujesz nad swoim oprogramowaniem?

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Czym charakteryzuje się metodyka SCRUM?

4 Komentarz

  1. Marko

   Widzisz jak ładnie sobie odpowiedziałaś na pytanie. Co to jest metodyka SCRUM. Jednak tak poważniej. To raczej chodzi o dzielenie się zadaniami. Dzięki temu zespół może w naturalny sposób optymalizować swoją pracę. Bez narzucania tej optymalizacji z zewnątrz. Ma to wady, ma to zalety. Jednak jest wygodne. W innym wypadku SCRUM nie cieszyłoby się takim zainteresowanie.

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.