Czym charakteryzuje się metodyka SCRUM?
, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):4
SCRUM to jeden z najpopularniejszych frameworków pochodzących od metodyki Agile. Czym on dokładnie jest, a także co wchodzi w jego skład? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej informacji.
Spis treści:
- Czym tak naprawdę jest metodyka SCRUM?
- Struktura metodyki SCRUM
- Role metodyki SCRUM
- Proces metodyki SCRUM
- Artefakty metodyki SCRUM
- Podsumowanie dotyczące metodyki SCRUM
Spis treści
Czym tak naprawdę jest metodyka SCRUM?
Krótko mówiąc, metodyka Scrum to jeden z najpopularniejszych sposobów, którym określa się rozwój pracy nad produktem, którym zazwyczaj jest oprogramowanie. Ponadto metodyka Scrum dzięki swoim narzędziom, ogólnym zasadom oraz zwiększonemu procesowi kontroli pozwala na utrzymanie zorganizowanego planu pracy i wykorzystanie jego potencjału w 100%. Trzeba zaznaczyć również, że taką właśnie metodykę Scrum poleca się przedsiębiorstwom stworzonym w celu poszukiwania konkretnego modelu biznesowego.
Źródło: https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/agile-i-scrum-czyli-sciezka-do-zwinnosci/Struktura metodyki SCRUM
Strukturę metodyki Scrum można podzielić na 3 części, w których skład wchodzą:
Role metodyki SCRUM
Metodyka Scrum działa na bazie zespołu, do którego można zaliczyć:
- właściciela produktu (Product Owner) – jego rola polega na opracowaniu wizji produktu oraz na omówieniu tego z klientem. Ponadto do jego zadań należy nadzorowanie każdego etapu tworzenia produktu i dopilnowanie tego, aby spełniał on oczekiwania klienta. W skrócie należy powiedzieć, że właściciel produktu to osoba, która podejmuje tutaj decyzje. Nie można też pomijać tego, że Product Owner powinien ściśle współpracować z innymi rolami Scrum’a.
- zespół deweloperski (Development Team) – zazwyczaj składa się on z grupy od 5 do 9 osób. A do jego zadań należy wykonywanie prac wskazanych przez właściciela produktu.
- mistrza SCRUM (Scrum Master) – natomiast jego rolą jest kontrola nad przestrzeganiem zasad programu Scrum Agile oraz wspieranie/współpraca z właścicielem produktu oraz zespołem deweloperskim.
Proces metodyki SCRUM
Metodyka Scrum, a raczej praca z tym związana opiera się na powtarzających cyklach czasowych nazywanych Sprintami. Na jeden Sprint muszą się jednak składać pewne elementy, które pozwolą na rozwój projektu. A więc do tych elementów można zaliczyć:
- planowanie Sprintu (Sprint Planning) – ten etap polega na wyznaczeniu celów i dążeniu do ich osiągnięcia;
- codzienny Scrum (Daily Scrum) – natomiast tutaj następuje kontrola pracy wykonywanej przez zespół;
- przegląd Sprintu (Sprint Review) – na tym spotkaniu następuje podsumowanie wszystkich działań wykonanych w danym dniu;
- retrospektywy Sprintu (Sprint Retrospective) – jeśli chodzi o ten etap, to tutaj następuje przegląd wszystkich efektów, propozycje, ewentualne poprawki lub nowe pomysły na stworzenie koncepcji.
Artefakty metodyki SCRUM
Żeby metodyka Scrum została przeprowadzona prawidłowo, to trzeba uwzględnić w niej kilka ważnych cech. Należą do nich:
- Backlog Produktu – czyli tak zwana przejrzysta lista zadań koncentrująca się na produkcie;
- Backlog Sprintu – lista aktualnych zadań do zrealizowania w Sprincie;
- Przyrost (Product Increment) –wyniki przedstawiające wpływ wykonanych działań na dany produkt.
Podsumowanie dotyczące metodyki SCRUM
Wielu przedsiębiorców coraz częściej szuka konkretnych modelów biznesowych, które pozwolą im lepiej zrozumieć klienta bądź też wykorzystać możliwości swoich pracowników. Dlatego według mnie metodyka Scrum daje taką możliwość. To dlatego, że pozwala zespołowi na elastyczną pracę nad danym produktem, a także pozwala na monitorowanie etapów projektu oraz szybkie dostosowanie się do zaistniałych sytuacji. A Ty jak pracujesz nad swoim oprogramowaniem?
TAGI:Zostaw komentarz do artykułu: Czym charakteryzuje się metodyka SCRUM?
4 Komentarz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Mam pytanie, czy dobrze zrozumiałam, że jest to bardzo rozbudowana metoda małych kroków? Omawiamy zadanie, realizujemy a reszta to takie dodatki. Sprawiające one, że jest ona efektywna.
Widzisz jak ładnie sobie odpowiedziałaś na pytanie. Co to jest metodyka SCRUM. Jednak tak poważniej. To raczej chodzi o dzielenie się zadaniami. Dzięki temu zespół może w naturalny sposób optymalizować swoją pracę. Bez narzucania tej optymalizacji z zewnątrz. Ma to wady, ma to zalety. Jednak jest wygodne. W innym wypadku SCRUM nie cieszyłoby się takim zainteresowanie.
W większości firm wymagana jest znajomości SCRUM-a. Mam pytanie czy wy również korzystacie z tego popularnego frameworka czy znacie lepszą alternatywę ?
Metodyka scrum to coś co sprawdziło się w firmie w której obecnie pracuję. Niby drobna zmiana a nagle jakoś tak można z wszystkim zdążyć. Terminy są trzymane i wiadomo co kto robi.