Czym jest język SQL? Typy zapytań SQL

, Czas czytania: 5:00 min. , Komentarz(y):6

Na przestrzeni lat, język SQL stał się bardzo popularny. Obecnie cieszy się zainteresowaniem wielu osób. Każda dynamiczna strona internetowa wykorzystuje język SQL do połączenia się z bazą danych. Co sprawia, że bazy danych napędzają nowoczesną sieć. Czym jest strukturalny język zapytań? Do czego on służy? Czy warto się go nauczyć? Oto kilka z wielu pytań, na które odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Spis treści:

SQL – definicja

Strukturalny język zapytań (SQL) jest to język deklaratywny stworzony przez firmę IBM w latach 70-tych. Służy on do tworzenia, modyfikowania, jak i wyciągania danych z bazy. Język ten cieszy się dużą popularnością choćby dlatego, że jest interpretowany przez systemy baz danych np.: MySQL czy też Microsoft SQL Server. Jednak nie należy on do bezpiecznych języków. Źle zabezpieczona baza danych może zostać w każdej chwili zaatakowana, w wyniku czego możemy utracić dane..

Wykorzystanie strukturalnego języka zapytań

Poniżej przedstawiamy formy wykorzystania języka SQL:

 • – jak sama nazwa wskazuje, jest to dynamiczny kod, który wygenerowany jest podczas pracy aplikacji.
 • Static SQL – pisany i wykorzystywany wraz z aplikacją, nie ulega zmianom.
 • Statyczny kod SQL występuje w dwóch odmianach:
  • Język modułów – wartości przenoszone są do parametrów i z parametrów;
  • Embedded SQL – kod SQL zostaje dołączony do kodu źródłowego.
 • SQL interactive -służy do bezpośredniego wprowadzania i pobierania informacji do bazy. Odgrywa on kluczową rolę w programowaniu biznesowym. Język ten wykorzystuje prawie każda aplikacja.

Obszary zastosowania:

 • język ten wskaże nam dobrą drogę na początku swojej przygody z programowaniem;
 • jest on używany do raportów, analiz danych i testów;
 • służy do przetwarzania i zarządzania danymi;
 • służy do pobierania danych z bazy;
 • język ten pozwala zarządzać bazami danych, serwerami, systemami operacyjnymi.

Podstawowe typy zapytań SQL

Oto najważniejsze typy zapytań SQL:

DDL (Data Definition Language) – wykorzystuje strukturę fizyczną bazy danych. Najważniejsze operacje w tym typie to CREATE, ALTER, DROP.

DCL (Data Control Language) – służy do nadawania uprawnień. Najważniejsze operacje w tym typie to GRANT oraz REVOKE.

DML (Data Manipulation Language) – wykorzystywany do wszelakich operacji. Najważniejsze operacje w tym typie to SELECT, INSERT, UPDATE czy DELETE.

DQL (Data Query Language) – jest to język definiowania zapytań. Najważniejsze operacje w tym typie to SELECT oraz SELECT INTO.

SQL, a inne języki programowania – różnice

Główną i najważniejszą różnicą między SQL a innymi językami programowania polega na tym, że wykorzystuje się go do skomplikowanych operacji na bazach danych, a nie do potocznego programowania. Dlatego wśród programistów przyjęło się, że SQL jest pod językiem danych.

Podsumowanie

Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii uczymy się rozwiązywania różnych problemów, które są mniej lub bardziej skomplikowane, dodatkowo wykorzystując nowe narzędzia. Język ten jest dobrze znany i ceniony wśród programistów, którzy wybierają go częściej niż inne technologie. Bazy danych oparte na technologii SQL triumfują nad innymi technologiami..

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Czym jest język SQL? Typy zapytań SQL

6 Komentarz

 1. Iga

  SQL to SQL tamto ja się pytam SQL jak zacząć tego naukę? Myślicie że potrzebne są kursy czy wystarczy dużo wolnego czasu Google i mocne postanowienie działania? Skoro jest to popularny język programowania na pewno znajdzie się wiele darmowych materiałów. Ktoś może cos polecić?

  1. Michał

   SQL nie jest ciężkim językiem. Na YouTube można znaleźć mnóstwo poradników i praktycznie z każdego poradnika można się SQLa nauczyć. Składnia jest dość czytelna i prosta więc myślę, że nauczysz się bez problemu.

Dodaj komentarz

Bartek Candyweb

Programuje, śpiewa i gra - istny człowiek orkiestra:)