Języki programowania najczęściej wybierane przez programistów?
, Czas czytania: 5:00 min. , Komentarz(y):3
Dla początkujących programistów wybór języka programowania czy też technologii to bardzo duży problem. Często zły wybór technologii zniechęca ich do dalszego rozwoju. Jakie są najczęściej wybierane języki programowania? Od czego zacząć? Na te i inne równie ważne pytania związane z językami programowania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Spis treści:
- Od czego zacząć?
- Czy wybór języka programowania jest ważny?
- Top 5 najpopularniejszych języków programowania
- Podsumowanie
Spis treści
Od czego zacząć?
Wielu z Was zadaje sobie to pytanie, gdy zaczyna swoją przygodę z programowaniem. Niestety decyzja ta, choć nie jest łatwa, to może okazać się kluczowa podczas dalszego rozwoju. Stając przed wyborem języka, trzeba zastanowić się, co tak naprawdę chcielibyśmy robić oraz jaki dział programowania najbardziej nas interesuje. Według wielu programistów na dobry początek najlepiej jest nauczyć się HTML oraz CSS. Te solidne podstawy pomogą Ci później w dalszym rozwoju. Może też zdarzyć się, że już na tym etapie dojdziesz do wniosku, że jednak masz słomiany zapał i nie do końca jest to droga, którą chciałbyś dalej dążyć.
Czy wybór języka programowania jest ważny?
Wybór języka programowania jest ważny i w dalszym rozwoju sam jesteś kowalem swojego losu. Nie tracisz czasu na naukę przestarzałych języków, które mogą Ci się w przyszłości nie przydać lub nie będą one już używane. Dzięki świadomemu wyborowi mamy szansę na podjęcie pewnej, dobrze zarobkowej pracy, która w początkach, choć nie jest łatwa to w przyszłości może okazać się kluczem do kariery zawodowej.
Top 5 najpopularniejszych języków programowania
JavaScript – w połączeniu z HTML i CSS jest on najpopularniejszym zestawem technologii używanym przez front-end developerów. Gdy do powyższych dołożysz znajomość JavaScriptu, to znalezienie zleceń będzie tylko formalnością.
PHP – jego znajomość jest bardzo przydatna i często używana przez programistów. Odpowiada za back-end stron internetowych, czyli to, czego na pierwszy rzut oka nie widzimy.
- Python – posiada wszelaki zbiór bibliotek i modułów oraz czytelny kod, który pozwala nam na szybsze wykonanie danego projektu. Język ma szerokie zastosowanie od ingerencji w serwisy WWW po sztuczną inteligencję. Bardzo popularne stało się tworzenie gier w Pythonie.
- Java – język, po który sięga najwięcej osób. Dużą zaletą jest tutaj, że język cały czas się rozwija i dzięki temu cały czas trzyma wysoką pozycję na rynku. W Javie najczęściej powstają oprogramowania dla firm, aplikacje mobilne lub gry.Ciekawostka: „W języku Java został stworzony między innymi serwis LinkedIn.com, dzięki któremu w dzisiejszych czasach można znaleźć szybciej swoją przyszłą pracę”
- C++– według wielu ludzi uważany za najbardziej zaawansowany, a co za tym idzie, nie należy on do najłatwiejszych. Dobra znajomość tego języka pozwoli nam na szybsze zdobycie stanowiska w wybranej przez nas firmie. Używany jest on często do tworzenia sprzętu komputerowego.
Podsumowanie
Najlepszym krokiem będzie zapoznanie się z danym językiem oraz nauka od podstaw. W sieci widnieje wiele serwisów z kursami online, które w pewnym sensie mogą pomóc nam w obraniu danego kierunku. Niestety oglądanie samych kursów nie wystarczy. Potrzeba również dużo praktyki, bez której nie zrobimy kroku naprzód. Jeśli wystarczy Ci ambicji oraz wytrwałości w poznawaniu danego języka możesz stać się programistą z solidnymi fundamentami, czego oczywiście Ci życzę.
TAGI:Zostaw komentarz do artykułu: Języki programowania najczęściej wybierane przez programistów?
3 Komentarz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Ok czyli w jaki język programowania wybrać? Pytam z perspektywy osoby całkowicie zielonej. Czy dobrze myślę że HTML będzie odpowiedni na star? Z drugiej strony czy może być za prosty język programowania?
Troche zdziwiła mnie ta lista top 5 języków, nie spodziewałbym się tak wysokiego umiejscowienia php i braku C# w topce. A co do tego, że warto zacząć od html a i css a to nie koniecznie sie zgadzam, bo jak ktoś chce pracować w backendzie to te rzeczy raczej sie nie przydadzą i wystarczy o nich powierzchowna wiedza.
Moim zdaniem. Wybranie jednego z języków programowania zawartej w liście dobrą, jest opcją na rozpoczęcie drogi z programowaniem.