Jak Android wtargnął na rynek urządzeń mobilnych?

, Czas czytania: 6:00 min. , Komentarz(y):3

Historia Androida zaczęła się 13 lat temu i związana była z wydaniem Androida beta w listopadzie 2007 roku. Być może niektórzy z Was nie pamiętają tego wydarzenia, dlatego w dzisiejszym artykule postanowiłam opisać pokrótce jak to wszystko wyglądało i jak zmieniało na przestrzeni ostatnich lat. Zapraszam więc do lektury.

Spis treści:

Historia rozwoju systemu Android

Historia Androida zmieniała się dość szybko i wraz z każdą nową wersją pojawiały się nowe funkcje lub koncepcje wizualne, dzięki którym ten system stał się jednym z najpopularniejszych na całym świecie. A poniżej opis wszystkich wersji Androida w pigułce.

Android 1.0-1.1

Wersja Androida 1.0 ukazała się jako pierwsza i swój debiut miała 23 września 2008 roku. Wprawdzie to była ona ukształtowaniem całego systemu i zawierała podstawowe funkcje i aplikacje, takie jak Gmail, Mapy, Kalendarz, YouTube czy przeglądarkę internetową. Natomiast ciekawostką jest to, że ta wersja nie miała swojej nazwy kodowej. Po niedługim czasie funkcję tą rozszerzoną o dodatkowe możliwości. A wśród nich można było wyróżnić zapisywanie załączników w wiadomościach MMS czy też pokazywanie opinii i informacji o jakiejś firmie, którą wyszukuje się w aplikacji Mapy. A przede wszystkim poprawiono błędy, które wystąpiły w wersji 1.0.

Android 1.5 Cupcake

Android 1.5 Cupcake

Źródło: Wikipedia

Natomiast jeśli chodzi o tą wersję, to powstała ona w kwietniu 2009 roku i przyniosła wiele pozytywnych zmian w interfejsie użytkownika. Po pierwsze wprowadzono pierwszą klawiaturę ekranową. Po drugie pojawiła się funkcja nagrywania materiałów wideo. Po trzecie przeglądarka internetowa została zaopatrzona w kod JavaScript. Po czwarte wprowadzono framework dla aplikacji.

Android 1.6 Donut

Ta wersja Androida pojawiła się kilka miesięcy później niż jej poprzedni system. A dokładniej było to we wrześniu. Wówczas wprowadzono kolejne ulepszenia, które umożliwiały użytkownikom zmianę ustawień rozdzielczości czy też zmianę wielkości ekranu otwieranych aplikacji. Oprócz tego system Android poprawiła obsługę CDMA.

Android 2.0-2.1 Eclair

Android 2.0-2.1 Eclair

Źródło: https://www.computerworld.com

Kolejna wersja powstała ponad miesiąc później niż wersja 1.6. A do jej głównych możliwości można było zaliczyć między innymi nawigację głosową, zmiana mowy na tekst, powiększanie ekranu za pomocą rozsuwania danego elementu palcami czy też odświeżenie interfejsu. Ponadto na rynku pojawił się pierwszy telefon z systemem Android (instalowanym fabrycznie), który nosił nazwę Motorola Droid.

Android 2.2 Froyo

Jak można zauważyć system Android rozwijał się w zastraszającym tempie i jeśli chodzi o tą wersję to pojawiła się ona w maju 2010 roku, czyli cztery miesiące po wersji 2.0-2.1. Nowymi funkcjami jakie pojawiły się w tej wersji, to przede wszystkim obsługa technologii flash do przeglądarki internetowej, możliwość instalacji aplikacji na karcie pamięci czy też została wprowadzona optymalizacja szybkości działania systemu.

Android 2.3 Gingerbread

Android 2.3 Gingerbread

Źródło: https://www.computerworld.com

Natomiast ten rodzaj Androida został wprowadzony na rynek 6 grudnia 2010 roku. Wprowadzono wówczas kilka wiele nowych możliwości. A więc uproszczono i zmieniono interfejs, została także zwiększona szybkość i energooszczędność systemu, wprowadzono obsługę rozmów wideo przez przednią kamerkę oraz pojawił się nowy menadżer pobierania plików w przeglądarce internetowej. Należy również wspomnieć, że wtedy po raz pierwszy system Android ukazał się wraz ze swoim znakiem rozpoznawczym czyli zielonym robotem.

Android 3.0-3.2 Honeycomb

Ta wersja pojawiła się w styczniu 2011 i była przeznaczona tylko dla tabletów razem z Motorolą Xoom. Pojawiły się nowe widgety, a aplikację Google zoptymalizowano pod duże rozdzielczości. Ponadto pierwszy raz pojawiły się 3 przyciski na ekranie (wstecz, home, menu). A w kolejnych dwóch aktualizacjach wprowadzono kilka ulepszeń tych funkcji.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Źródło: https://www.computerworld.com

Ten system Androida pojawił się w październiku 2011 roku. Główną cechą tej wersji był przede wszystkim interfejs, który został ujednolicony zarówno na smartfonach jak i tabletach. Do kolejnych możliwości oferowanych przez Android 4.0 należały framework Holo (z nową czcionką Roboto), funkcja zastąpienia przycisków gestami, nowy menadżer zadań czy też edytor zdjęć.

Android 4.1-4.3 Jelly Bean

Wersja tego Androida, a raczej dwie kolejne wersje Jelly Bean powstały w 2012 i 2013 roku. W odróżnieniu od poprzednich wersji, te posiadały o wiele bardziej rozwiniętą listę funkcji. Wśród nich znajdowały się przede wszystkim zmiana interfejsu, po raz pierwszy pojawił się Google Now, wprowadzono rozszerzony pasek powiadomień oraz wyszukiwanie głosowe. Oprócz tego usprawniono dodawanie widgetów na ekran główny, a Google Maps i funkcja rozpoznawania mowy działały bez Internetu. Po prostu wszystko było stworzone tak, aby każdy, nawet ten początkujący użytkownik odnalazł się w tym systemie.

Android 4.4 KitKat

Android 4.4 KitKat

Źródło: https://www.computerworld.com

Ten system Android pojawił się na rynku pod koniec października 2013 roku. Charakterystycznymi cechami tej wersji był odmieniony interfejs, który wyróżniał się półprzezroczystością pasku statusu z białymi ikonami oraz możliwością przejścia aplikacji w tryb półprzezroczysty. Wprowadzono także więcej możliwości dla usług aplikacji korzystających z paska powiadomień.

Android 5.0-5.1 Lollipop

Wersja 5.0 wkroczyła w nasze życie w listopadzie 2014 roku. Wprowadzono wówczas nowe zabezpieczenia – Personal Unlocking, żywotność baterii została zwiększona, powstał również nowy wygląd systemu, aplikacji czy też usług Google za pomocą Material Design. Ponadto ulepszono wyświetlanie kart oraz dodano pasek powiadomień na ekranie blokady.

Android 6.0 Marshmallow

Android 6.0 Marshmallow

Źródło: https://www.computerworld.com

Jeśli chodzi o tą wersję, to została ona wydana w październiku 2015 roku. Można powiedzieć, że ten właśnie system był największą aktualizacją jak do tej pory. Do jej największych funkcji można było zaliczyć przede wszystkim usługę API dla odcisków palców, pojawiła się również możliwość płatności mobilnych. Oprócz tego wprowadzono także 184 nowe emoji i usprawniono zaznaczanie tekstu. Ponadto powstała nowa funkcja, która wyszukiwała informacje dotyczące tego, co wyświetlało się na ekranie.

Android 7.0-7.1 Nougat

Natomiast ten system Androida ukazał się w sierpniu 2016 roku i jego charakterystycznymi możliwościami, które oferował były: funkcja trybu uśpienia, dzięki której można oszczędzać baterię; możliwość szybkiego przełączania się pomiędzy aplikacjami czy też pojawienie się Asystenta Google. Ponadto pojawiły się ulepszenia w przeglądarce plików czy też funkcja pozwalająca na zmniejszanie jasności ekranu, kiedy użytkownik korzysta z urządzenia przy słabym świetle.

Android 8.0-8.1 Oreo

Android 8.0 - 8.1 Oreo

Źródło: https://www.computerworld.com

Wersja Oreo pojawiła się na rynku w sierpniu 2017 roku i do systemu wprowadziła następujące funkcje. Po pierwsze była to możliwość przypinania skrótów, po drugie pojawił się tryb obraz w obrazie, po trzecie pojawiły się kanały powiadomień czy też ulepszone działania z ich wykorzystywaniem. Ponadto ta wersja posiadała również nowe aplikacje takie jak Instant Apps, Google Play Project czy też Project Treble.

Android 9.0 Pie

Ten system Androida na rynku pojawił się w sierpniu 2018 roku. Do jego oferowanych możliwości należały przede wszystkim bardzo ciekawe dodatki, takie jak narzędzia do automatycznego zamykania aplikacji, które nie są w użyciu (pozwala to na oszczędność baterii), interfejs zyskał nowe menu zasilania i głośności, a pasek nawigacji mógł zostać zastąpiony gestami. Pojawiła się również aplikacja, która umożliwiła dostosowanie się jasności ekranu do warunków świetlnych oraz nowy panel ustawień. Zwiększyły się także możliwości funkcji od spraw bezpieczeństwa.

Android 10:Q

Android 10 Q

Źródło: https://www.computerworld.com

Natomiast ta wersja ukazała się na rynku 3 września 2019 roku. Wprowadzono tutaj wiele ciekawych możliwości, wśród których znajdują się między innymi zabezpieczenia zapobiegające śledzeniu, co wskazuje, że zwiększyła się też forma bezpieczeństwa. Pojawił się także skrót umożliwiający udostępnienie treści kontaktom w sposób bezpośredni. Oprócz tego powstał nowy system do wykonywania kilku zadań w tym samym czasie. Zmienił się również wygląd systemu powiadomień czy też zasilania urządzenia.

Android 11 Developer Preview 2

Co prawda ten system nie został jeszcze wdrożony w życie, ale można już co nieco się o nim dowiedzieć. Wśród nowych funkcji, które niebawem znajdą użytkownicy na swoich smartfonach są wsparcie dla nowych formatów ekranów, API dla dynamicznego pomiaru, pojawi się wyskakujące okienko chatu, dzięki któremu będzie można w szybki sposób odpisać na wiadomość, a także będzie możliwość wstawiania obrazów do szybkich odpowiedzi. Ponadto bezpieczeństwo zwiększy się tutaj jeszcze bardziej oraz funkcje dla programistów również będą rozbudowane. Premiera Android 11 już za nami dowiesz się o niej wiecej w artykule – „Wielka premiera? – Android 11”.

Podsumowanie informacji

Na sam koniec chcę tylko stwierdzić, że historia Androida rozwinęła się w bardzo szybkim tempie, dzięki czemu zyskała popularność w bardzo krótkim czasie. Obecnie ten system znajduje się na pierwszym miejscu z ogromną przewagą nad innymi systemami, na przykład takimi jak Apple. A jak to wszystko będzie się potem układało? Na to pytanie jest ciężko odpowiedzieć i powiem krótko. Wystarczy tylko śledzić dalsze losy Androida i czekać na kolejne zmiany.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Jak Android wtargnął na rynek urządzeń mobilnych?

3 Komentarz

  1. Mariusz

    Ładnie się ten Android rozwiną przez te wszystkie lata. Jeszcze pamiętam te telefony na klawisze, kiedy nie za bardzo wiedziałem, czym jest ten cały system operacyjny. Teraz mamy te magiczne płytki, które mocy dorównują komputerom. Ciekawe co będzie za następne 10 lat.

  2. Jędrzej

    Android ciągle się rozwija i zaskakuje z dnia na dzień. Z punktu widzenia programisty pamiętam, że najlepiej programowało mi się aplikacje na systemie Android 9.0 Pie. W porównaniu z aplikacjami na system IOS, pisanie na androida było dla mnie znacznie łatwiejsze i przyjemne.

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.