Jak brak snu wpływa na efektywność pracy programisty?

, Czas czytania: 6:00 min. , Komentarz(y):11

W dzisiejszych czasach ludzie często są niewyspani. Przyczyną braku snu może być zbyt dużo obowiązków, tempo życia, stres, nadmiar pracy oraz wiele innych czynników, które wpływają negatywnie na nasz sen. Jak podają naukowcy, każdy dorosły człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu dziennie, aby jego organizm był w pełni zdolny do pracy. Niestety większość osób śpi mniej niż 7 godzin, co źle wpływa na samopoczucie i efektywność wykonywanej pracy.

Programista często preferuje pracowanie nocą. Dlaczego? Jak to wpływa na produktywność jego pracy? Czy Tobie też zdarza się zarywać noce, aby dokończyć projekt? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści:

Dlaczego sen jest ważny?

Sen jest potrzebny, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Jest tak samo ważny, jak jedzenie, woda czy oddychanie. Zdrowy sen wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na tempo i efektywność wykonywanej pracy. Zamiast odpowiedniej ilości snu programiści sięgają często po kawę. Jednak trzeba wiedzieć, że ani kawa, ani kofeina pod różną postacią czy też żaden z suplementów diety, ani żadne leki nie zastąpią nam dobrze przespanej nocy. Dla programistów sen jest bardzo ważny, ponieważ ten zawód wymaga dużo kreatywności, myślenia oraz szybkiego tempa w wykonaniu zlecenia. A brak snu niestety zaburza te umiejętności. Dzięki odpowiedniej ilości snu i jego jakości jesteśmy w stanie lepiej zapamiętywać i utrwalać nasze wspomnienia oraz przetwarzać informacje, które są niezbędne, by nasza praca była owocna i efektywna.

Jakie są skutki braku snu?

Z badań naukowców wynika, że ok. 30% populacji Polaków śpi mniej niż 6 godzin na dobę. Brak snu nie jest obojętny dla naszego organizmu. Przy nieodpowiedniej ilości snu mamy problemy z zapamiętywaniem ważnych faktów oraz informacji. Rodzą się problemy z koncentracją, z kreatywnością oraz z trybem przyswajania wiedzy. Brak snu ma również wpływ na nasz nastrój oraz na pracę w zespole, co wpływa na relacje społeczne oraz na wydajność wykonywanej pracy.

Programista, jak i osoby, które wykonują inne zawody przy braku odpowiedniej ilości snu, nie jest w stanie efektywnie i w pełni wykonywać swojej pracy, ponieważ wiąże się to z brakiem koncentracji i skupienia nad zleceniem.

Dlaczego programiści wolą pracować w nocy?

Programiści chcąc zdążyć z wykonaniem zlecenia, bardzo dużo czasu poświęcają na swoją pracę. Często mają problem w znalezieniu błędu w swoim kodzie, dlatego chcąc dokończyć swoją pracę i zrealizować zlecenie poświęcają swój wolny czas, aby znaleźć rozwiązanie. Programiści postrzegani są jako „nocne marki”, ponieważ często decydują się na pracę w nocy. Wtedy łatwiej jest im się skupić i skoncentrować na danej czynności. W nocy mają ciszę i spokój. Nikt im nie przeszkadza, nie hałasuje oraz nikt ich nie rozprasza, co sprawia, że kod niemal sam się pisze. Zdaniem wielu ludzi najlepiej myśli się w nocy i umysł wykazuje wtedy największą dla nas kreatywność. Dlatego programiści chcą wykorzystać swoją kreatywność i myślenie właśnie nocą.

Jak zwiększyć swoją produktywność jako programista?

Produktywność pracy jest bardzo ważna. Składa się na nią kilka zasad i nawyków. Praca jakościowa to cel każdego z nas, także warto poznać metody, dzięki którym zwiększymy wydajność pracy.

Bardzo ważnym czynnikiem jest utrzymanie porządku w miejscu pracy. Bałagan potrafi nas rozproszyć i tracimy wtedy umiejętność koncentracji oraz myślenia nad zadaniem.

Przerwa podczas pracy jest bardzo ważna, aby rozprostować kości i zregenerować umysł. Aby móc skupić się na pracy należy wyłączyć telefon, aby przychodzące wiadomości oraz powiadomienia nie rozpraszały naszej koncentracji. Prowadzenie zdrowego trybu życia również wpływa na produktywność pracy programisty. Ćwiczenia sprawiają, że stajemy się mniej podatni na stres i wzmacnia się w nas pozytywny sposób myślenia. Najważniejszym czynnikiem jest dobry sen. Zdrowy, jakościowy sen jest lekarstwem na wszystko. Dzięki niemu jesteśmy bardziej kreatywni, wzrasta w nas dobre samopoczucie oraz produktywność.

Co to takiego „inteligentny budzik”?

Nie wysypiasz się? Dobrym sposobem na wysypianie się jest „inteligentny budzik”. Dzięki technologii życie ludzkie jest o wiele prostsze. Istnieją różne bezpłatne aplikacje, które potrafią wyliczyć, ile godzin snu potrzebujemy i kiedy jest odpowiednia pora na pobudkę. W zależności od aplikacji – oferują one dużo możliwości np.: mierzenie tętna podczas wysiłku, określają jakość snu oraz wiele innych metod. Możliwość wyboru aplikacji jest ogromna. Najpopularniejsze z nich to:

  • Monitor snu – aplikacja pomagająca rejestrować i śledzić cykle snu. Dzięki „inteligentnemu budzikowi” przypomina nam o wczesnym spaniu.
  • Aplikacja SleepBot służy do monitorowania snu oraz potrafi nagrywać dźwięki i ruchy. Aplikacja uruchamia alarm w odpowiednim momencie, gdy sen jest lżejszy, dzięki czemu nasze samopoczucie jest lepsze.

Istnieje oczywiście wiele więcej aplikacji, dzięki którym jakość naszego snu staje się lepsza. Przedstawione powyżej to tylko niektóre z nich.

A jak jest u Ciebie? Czy korzystasz z „inteligentnego budzika”, aby Twoja jakość snu była lepsza? Czy często zdarza Ci się programować nocą? Jak u Ciebie brak snu wpływa na Twoją pracę?


Zostaw komentarz do artykułu: Jak brak snu wpływa na efektywność pracy programisty?

11 Komentarz

  1. adam

    Ja mam tak, że nieważne czy śpię 8, 10 czy 12h zawsze czuję się tak samo. Problemów ze skupieniem nie mam. Jestem produktywny ale tylko do godziny 18:00. Potem tracę energię i muszę przełożyć pracę na kolejny dzień 😀

  2. Michał

    Z tego co mi wiadomo lepszy jest jeden długi sen niż taki podzielony na serie i krótki. Niestety człowiek potrzebuje czasu aby wejść w głęboki sen a jest to potrzebne aby mógł najlepiej się zregenerować.

  3. michałS

    Moim zdaniem każdy powinien się wysypiać, z tego względu że zupełnie inaczej człowiek funkcjonuje gdy jest nie wyspany i ta godzina czy dwie zarwane w nocy mogą wpłynąć po prostu na mniej efektywną pracę następnego dnia. 🙂

Dodaj komentarz

candyweb daniel

Lubi programować i rzucić dobrym żartem.