Jak stworzyć bloga i na nim zarabiać?

, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):12

Jeśli lubisz dzielić się swoimi przemyśleniami bądź wiedzą z innymi, to prowadzenie bloga może okazać się bardzo dobrym pomysłem. Jeżeli zastanawiasz się obecnie jak założyć bloga, ale nie masz pojęcia jak ruszyć z tym tematem, to postaramy Ci się wyjaśnić, w jaki sposób taki blog może powstać i co więcej, jak na nim zarabiać. Koniecznie sprawdź poniższe informacje.

Spis treści:

Czym jest blog?

Blog to po prostu jeden z rodzai strony internetowej, na której znajdują się artykuły, które umieszczone są najczęściej w sposób chronologiczny. Można nawet stwierdzić, że blog jest formą dziennika, ponieważ przybiera on strukturę regularnie dodawanych wpisów o określonej tematyce. Warto tudzież wspomnieć, że blogi stają się dzisiaj coraz bardziej popularne. Z czasem nad jego założeniem zastanawia się coraz to większa ilość firm bądź zwykłych ludzi. Prowadzenie bloga przynosi wiele korzyści. Dzięki niemu można pozyskać nie tylko lojalnych użytkowników, którzy będą powracać, aby czytać kolejne dodane wpisy, ale również można dzięki temu wchodzić w interakcję z innymi osobami i firmami.

W jaki sposób założyć bloga?

W założeniu bloga nie ma nic skomplikowanego, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się być to dosyć trudną czynnością. Zanim podejmiesz się działań związanych z założeniem bloga, to najpierw powinieneś/-aś zastanowić się, dlaczego chcesz go założyć. Czy chcesz wypromować dzięki niemu swój biznes, czy może chcesz pozyskiwać dla siebie zyski poprzez pisanie albo chcesz tylko pisać i dzielić się z innymi swoimi przeżyciami. Jak widać, rozwiązań jest kilka. Ale to nie wszystko. Trzeba wybrać też platformę, na której chciałoby się stworzyć blog. Dzisiaj bardzo popularnym rozwiązaniem jest system WordPress. Dobrze też jest pomyśleć, czy w ogóle pomysł związany z założeniem bloga się sprawdzi. Warto przemyśleć czy publikowane treści się przyjmą i będą chętnie czytane przez użytkowników w sieci. Co jeszcze ważne, trzeba też uwzględnić koszty założenia bloga. Jeśli blog ma służyć do celów komercyjnych, to najlepiej wybrać płatne rozwiązania. Natomiast, jeśli blog będzie prowadzony przez osoby hobbystycznie, to korzystanie z bezpłatnej usługi będzie w tym przypadku wystarczające.

Założenie bloga w kilku krokach

Pierwszą rzeczą, jaką powinno się zrobić, to wybrać odpowiedni hosting oraz domenę (czyli adres internetowy strony), na której będzie pojawiał się blog. Na rynku istnieje dzisiaj wiele hostingodawców, którzy oferują swoje rozwiązania dla firm. Aby zamówić hosting, wystarczy wejść na stronę wybranego przez siebie hostingodawcy, wybrać odpowiedni dla siebie pakiet oraz go zamówić. Jeśli chodzi o domenę, to podczas jej wyboru warto zwracać uwagę na to, żeby była ona niezbyt długa i łatwa do zapamiętania. Zanim dokona się transakcji kupna domeny, trzeba również sprawdzić, czy na pewno jest ona dostępna oraz poprawna. Jeżeli już dokonało się wyboru tych czynników, to następnie należy zainstalować blog na wybranej przez siebie platformie. Po utworzeniu konta zostajemy przekierowani do panelu, w którym wykupiliśmy hosting. Jeśli wybierzemy WordPressa, to po zarejestrowaniu się do niego można zacząć tworzyć swojego bloga. Najważniejszymi zakładkami, które trzeba wziąć pod uwagę podczas tworzenia, są Wygląd, Wpisy oraz Wtyczki. Żeby blog mógł zacząć działać, należy wybrać odpowiedni dla siebie motyw, który umożliwi zmienienie wyglądu strony, a następnie opublikować swój pierwszy wpis.

Jak można zarobić na blogu?

Blog, oprócz umieszczania na nim swoich przemyśleń, może stanowić także źródło dochodu dla wielu osób lub firm. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że aby pozyskać jakieś zyski z prowadzenia bloga, to potrzeba do tego czasu. Dopiero co opublikowany artykuł nie da Ci tego, co zakładałeś/-aś. Musi minąć trochę czasu (może być to kilka miesięcy, a nawet mogą minąć lata). Warto tutaj wspomnieć, że prowadząc blog, nie powinno być się nastawionym tylko i wyłącznie na zyski. Tę czynność powinno wykonywać się z pasją. Treści powinny być atrakcyjne i jakościowe, a nie napisane byle jak. A to dlatego, że jeśli nie zadba się o ten aspekt, to użytkownicy nie będą chcieli czytać takich wpisów. Aby zacząć zarabiać na blogu to można to zrobić poprzez zamieszczanie reklam na blogu, pisząc artykuły sponsorowane czy też wykorzystując sieć afiliacyjną. Oczywiście to tylko przykładowe działania, które prowadzą do tego, aby móc zarabiać na blogu. Istnieje ich o wiele więcej.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Jak stworzyć bloga i na nim zarabiać?

12 Komentarz

  1. Andrzejek

    Pisanie bloga to dobry pomysł gdy bardzo interesujemy się danym tematem lub jest to naszym hobby. Obecnie założenie bloga jest bardzo proste, a korzyści jakie daje prowadzenie bloga są bardzo duże. Nie dość, że rozwijamy swoje zainteresowania/hobby to z czasem możemy zacząć na tym zarabiać.

  2. Łukasz

    Czy można się dowiedzieć mniej więcej jakie kwoty można otrzymać za prowadzenie bloga plus od czego są one zależne? Chodzi mi czy zależy od konkretnej oferty którą reklamujemy czy od ilości wejść na bloga. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

  3. Kristi

    Bardzo przydatny artykuł. Kiedyś zastanawiałam się nad założeniem bloga, ale nie miałam pojęcia jak się za to zabrać. Teraz już wiem i być może nad tym pomyślę 🙂 Świetny pomysł, żeby w powyższym artykule wspomnieć również o tym, jak można na tym blogu zarobić.

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.