Multisearch, czyli nowy sposób wyszukiwania treści w sieci

, Czas czytania: 5:00 min. , Komentarz(y):2

Powiedz, ile razy zdarzyło Ci się szukać w internecie wymarzonej części garderoby bez dokładnej wiedzy i słów, którymi mógłbyś bądź mogłabyś opisać to, czego w danej chwili szukasz? A może ktoś podarował Ci egzotyczną roślinę, o której pielęgnacji nie masz zielonego pojęcia? Starasz się znaleźć cokolwiek na ten temat w internecie, jednak bezskutecznie? Nie musisz już dłużej zamartwiać się takimi błahostkami, Google doskonale wie, czego w danej chwili potrzebujesz i wprowadza kolejne funkcjonalności. Tym razem związane ze sposobem wyszukiwania informacji w sieci.

Jedna aplikacja, wiele możliwości – jeżeli jedyne co przychodzi Ci do głowy, gdy patrzysz na jakiś przedmiot to „ta rzecz” bądź „to coś”, skorzystaj z Google Lens z funkcją multisearch.

Spis treści:

Czym jest Google Lens?

Google nieustannie wdraża nowe rozwiązania, aby użytkownicy mogli wyszukiwać interesujące ich informacje z łatwością. Google Lens to nic innego jak wyszukiwanie obrazem. Aplikacja powstała już jakiś czas temu, dlatego jestem niemal pewna, że chociaż raz zdarzyło Ci się z niej skorzystać. Dzięki niej można wyszukiwać konkretne przedmioty lub miejsca, mając tylko samo zdjęcie. Teraz jednak Google wprowadza coś znacznie lepszego, co może w dużym stopniu zrewolucjonizować sposób wyszukiwania informacji w sieci.

Co to jest multisearch?

Multisearch to nowy dodatek do i tak uniwersalnej już wyszukiwarki. Pozwala na odnajdywanie informacji na temat różnych przedmiotów (i nie tylko) przy pomocy obrazu i tekstu oraz dodawanie do nich własnych preferencji. Jeżeli np. podoba Ci się konkretny długopis, ale chcesz go w innym kolorze, możesz skorzystać z obiektywu Google z funkcją multisearch.

Jak dotąd Obiektyw Google analizował jedynie przesłane screeny bądź zdjęcia. Na ich podstawie był w stanie pokazać konkretne przedmioty bądź miejsca, jednak w mniej dokładny sposób. Po wprowadzeniu nowej funkcjonalności ma się to zmienić. Jak zatem działa nowy system wyszukiwania treści?

Jak to działa?

Obsługa obiektywu Google z funkcją multiwyszukiwania tekstem i obrazem jednocześnie jest niezwykle prosta. Nowa funkcjonalność działa w systemie Android oraz iOS, czyli niemal w każdym dostępnym obecnie na rynku urządzeniu mobilnym. Jeżeli chcesz odszukać i zaspokoić swoje potrzeby wizualne dotyczące danego produktu bądź miejsca, wystarczy, że weźmiesz do ręki swojego smartfona i otworzysz aplikację Google.

W kolejnym kroku kliknij niewielką ikonę obiektywu, która znajduje się przy polu wyszukiwania, zaraz obok ikony mikrofonu:

obiektyw google

Po wejściu w Obiektyw Google Twoim oczom ukaże się galeria zdjęć. Możesz śmiało wybrać z niej któryś ze swoich zrzutów ekranu lub zdjęć bądź przejść do opcji „wyszukaj aparatem”:

wyszukaj aparatem

Jeżeli zdecydujesz się na wyszukiwanie konkretnego produktu przy pomocy zdjęcia kliknij w pole obiektywu, a Twoim oczom ukaże się:

google multisearch

Przy jego pomocy możesz bez problemu odszukać interesujący Cię przedmiot bądź miejsce, a następnie dodać do niego konkretne pytanie tekstowe. Multiwyszukiwanie pozwala na jednoczesne wyszukiwanie obrazów, tekstów oraz pasujących do nich konkretnych preferencji użytkowników.

W innych przypadkach Google Lens Multisearch pozwala na:

  • skanowanie i tłumaczenie tekstów w czasie rzeczywistym,
  • kopiowanie i wklejanie tekstów na komputerze,
  • rozpoznawanie ras zwierząt i gatunków roślin,
  • szczegółową pomoc przy rozwiązywaniu zadań (matematyka, fizyka, chemia, biologia),
  • i wiele więcej.

Aplikacja przydaje się również podczas podróży do innego kraju.

W jaki sposób multisearch wpływa na wyszukiwanie treści w internecie?

Na daną chwilę funkcja wyszukiwania treści przy pomocy obrazów i tekstu ogranicza się jedynie do kwestii zakupów, jednak twórcy jednogłośnie mówią o tym, jak duży potencjał się w niej kryje. Multiwyszukiwanie pozwala wyjść poza ramy zakupowe. Daje o wiele więcej możliwości niż dotychczasowe wyszukiwanie obrazem. Pozwala spośród niezmiernie szerokiej puli produktów odszukać tego jednego konkretnego, którego akurat szukasz, ale nie wiesz, jak go nazwać – albo wiesz, jak wygląda, ale nie jesteś w stanie opisać go słowami.

Zanim jednak nastawisz się na samodzielne wyszukiwanie produktów w sieci za pomocą tej metody, musisz wiedzieć jedną, bardzo ważną rzecz na jej temat:

„Ta funkcja jest dostępna jako funkcja beta w języku angielskim w Stanach Zjednoczonych, zapewniając najlepsze wyniki wyszukiwania zakupów” – Google

Jak widać, multiwyszukiwanie na chwilę obecną dostępne jest wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, niemniej jednak warto na bieżąco śledzić aktualności z nią związane. Twórcy z czasem zdecydują się na wprowadzenie nowej funkcjonalności na rynek europejski, a wtedy skorzystają z niej wszyscy użytkownicy systemów Android oraz iOS.

Na koniec, nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zadać Ci jedno pytanie. Jak myślisz, kiedy Google Lens z funkcją multisearch trafi na rynek Polski? Czy zrewolucjonizuje sposób wyszukiwania produktów wśród polskich użytkowników internetu? A może będzie tylko kolejnym gadżetem z serii Google?

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Multisearch, czyli nowy sposób wyszukiwania treści w sieci

2 Komentarz

  1. Natalka

    Multisearch jest świetnym rozwiązaniem dla osób podróżujących za granicę ponieważ na bieżąco można tłumaczyć zwroty na tabliczkach tak jak w aplikacjach. Czy może się stać konkurencją dla aplikacji ponieważ wykorzystuje te same metody ?

Dodaj komentarz

candyweb zuzia

Absolwentka dziennikarstwa, która kocha Pandy. Interesuje się poznawaniem kultur, w szczególności Japońskiej. Uwielbia horrory i zagadki kryminalne, a także gry komputerowe, planszowe i karciane.