Multisearch, czyli nowy sposób wyszukiwania treści w sieci

, Czas czytania: 5:00 min. , Komentarz(y):4

Powiedz, ile razy zdarzyło Ci się szukać w internecie wymarzonej części garderoby bez dokładnej wiedzy i słów, którymi mógłbyś bądź mogłabyś opisać to, czego w danej chwili szukasz? A może ktoś podarował Ci egzotyczną roślinę, o której pielęgnacji nie masz zielonego pojęcia? Starasz się znaleźć cokolwiek na ten temat w internecie, jednak bezskutecznie? Nie musisz już dłużej zamartwiać się takimi błahostkami, Google doskonale wie, czego w danej chwili potrzebujesz i wprowadza kolejne funkcjonalności. Tym razem związane ze sposobem wyszukiwania informacji w sieci.

Jedna aplikacja, wiele możliwości – jeżeli jedyne co przychodzi Ci do głowy, gdy patrzysz na jakiś przedmiot to „ta rzecz” bądź „to coś”, skorzystaj z Google Lens z funkcją multisearch.

Spis treści:

Czym jest Google Lens?

Google nieustannie wdraża nowe rozwiązania, aby użytkownicy mogli wyszukiwać interesujące ich informacje z łatwością. Google Lens to nic innego jak wyszukiwanie obrazem. Aplikacja powstała już jakiś czas temu, dlatego jestem niemal pewna, że chociaż raz zdarzyło Ci się z niej skorzystać. Dzięki niej można wyszukiwać konkretne przedmioty lub miejsca, mając tylko samo zdjęcie. Teraz jednak Google wprowadza coś znacznie lepszego, co może w dużym stopniu zrewolucjonizować sposób wyszukiwania informacji w sieci.

Co to jest multisearch?

Multisearch to nowy dodatek do i tak uniwersalnej już wyszukiwarki. Pozwala na odnajdywanie informacji na temat różnych przedmiotów (i nie tylko) przy pomocy obrazu i tekstu oraz dodawanie do nich własnych preferencji. Jeżeli np. podoba Ci się konkretny długopis, ale chcesz go w innym kolorze, możesz skorzystać z obiektywu Google z funkcją multisearch.

Jak dotąd Obiektyw Google analizował jedynie przesłane screeny bądź zdjęcia. Na ich podstawie był w stanie pokazać konkretne przedmioty bądź miejsca, jednak w mniej dokładny sposób. Po wprowadzeniu nowej funkcjonalności ma się to zmienić. Jak zatem działa nowy system wyszukiwania treści?

Jak to działa?

Obsługa obiektywu Google z funkcją multiwyszukiwania tekstem i obrazem jednocześnie jest niezwykle prosta. Nowa funkcjonalność działa w systemie Android oraz iOS, czyli niemal w każdym dostępnym obecnie na rynku urządzeniu mobilnym. Jeżeli chcesz odszukać i zaspokoić swoje potrzeby wizualne dotyczące danego produktu bądź miejsca, wystarczy, że weźmiesz do ręki swojego smartfona i otworzysz aplikację Google.

W kolejnym kroku kliknij niewielką ikonę obiektywu, która znajduje się przy polu wyszukiwania, zaraz obok ikony mikrofonu:

obiektyw google

Po wejściu w Obiektyw Google Twoim oczom ukaże się galeria zdjęć. Możesz śmiało wybrać z niej któryś ze swoich zrzutów ekranu lub zdjęć bądź przejść do opcji „wyszukaj aparatem”:

wyszukaj aparatem

Jeżeli zdecydujesz się na wyszukiwanie konkretnego produktu przy pomocy zdjęcia kliknij w pole obiektywu, a Twoim oczom ukaże się:

google multisearch

Przy jego pomocy możesz bez problemu odszukać interesujący Cię przedmiot bądź miejsce, a następnie dodać do niego konkretne pytanie tekstowe. Multiwyszukiwanie pozwala na jednoczesne wyszukiwanie obrazów, tekstów oraz pasujących do nich konkretnych preferencji użytkowników.

W innych przypadkach Google Lens Multisearch pozwala na:

 • skanowanie i tłumaczenie tekstów w czasie rzeczywistym,
 • kopiowanie i wklejanie tekstów na komputerze,
 • rozpoznawanie ras zwierząt i gatunków roślin,
 • szczegółową pomoc przy rozwiązywaniu zadań (matematyka, fizyka, chemia, biologia),
 • i wiele więcej.

Aplikacja przydaje się również podczas podróży do innego kraju.

W jaki sposób multisearch wpływa na wyszukiwanie treści w internecie?

Na daną chwilę funkcja wyszukiwania treści przy pomocy obrazów i tekstu ogranicza się jedynie do kwestii zakupów, jednak twórcy jednogłośnie mówią o tym, jak duży potencjał się w niej kryje. Multiwyszukiwanie pozwala wyjść poza ramy zakupowe. Daje o wiele więcej możliwości niż dotychczasowe wyszukiwanie obrazem. Pozwala spośród niezmiernie szerokiej puli produktów odszukać tego jednego konkretnego, którego akurat szukasz, ale nie wiesz, jak go nazwać – albo wiesz, jak wygląda, ale nie jesteś w stanie opisać go słowami.

Zanim jednak nastawisz się na samodzielne wyszukiwanie produktów w sieci za pomocą tej metody, musisz wiedzieć jedną, bardzo ważną rzecz na jej temat:

„Ta funkcja jest dostępna jako funkcja beta w języku angielskim w Stanach Zjednoczonych, zapewniając najlepsze wyniki wyszukiwania zakupów” – Google

Jak widać, multiwyszukiwanie na chwilę obecną dostępne jest wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, niemniej jednak warto na bieżąco śledzić aktualności z nią związane. Twórcy z czasem zdecydują się na wprowadzenie nowej funkcjonalności na rynek europejski, a wtedy skorzystają z niej wszyscy użytkownicy systemów Android oraz iOS.

Na koniec, nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zadać Ci jedno pytanie. Jak myślisz, kiedy Google Lens z funkcją multisearch trafi na rynek Polski? Czy zrewolucjonizuje sposób wyszukiwania produktów wśród polskich użytkowników internetu? A może będzie tylko kolejnym gadżetem z serii Google?

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Multisearch, czyli nowy sposób wyszukiwania treści w sieci

4 Komentarz

 1. Natalka

  Multisearch jest świetnym rozwiązaniem dla osób podróżujących za granicę ponieważ na bieżąco można tłumaczyć zwroty na tabliczkach tak jak w aplikacjach. Czy może się stać konkurencją dla aplikacji ponieważ wykorzystuje te same metody ?

 2. Judyta

  Cudownie, że Google Lens jest zarówno w systemie Android, jak i iOS. Bardzo pomocny blog. Dzięki za praktyczne pokazanie na screenach jak użyć tej funkcji. Czy Google Lens działa już na polskim rynku?

Dodaj komentarz

candyweb zuzia

Absolwentka dziennikarstwa, która kocha Pandy. Interesuje się poznawaniem kultur, w szczególności Japońskiej. Uwielbia horrory i zagadki kryminalne, a także gry komputerowe, planszowe i karciane.