Czym tak właściwie jest Google Lens i co można wyszukać za jego pomocą?

, Czas czytania: 3:30 min. , Komentarz(y):8

Google Lens to jedno z ogólnodostępnych narzędzi do wyszukiwania informacji za pomocą obrazu. Prościej mówiąc to potrafi ono rozpoznać obiekty, które są w zasięgu aparatu naszego smartfona bądź tableta i za pomocą sztucznej inteligencji jest w stanie podać nam najpotrzebniejsze informacje na temat podanych obiektów. Jaka jest definicja Google Lens i co można wyszukać za pomocą tego narzędzia?

Spis treści:

Definicja Google Lens

Google Lens inaczej Obiektyw Google to aplikacja, polegająca na rozpoznawaniu obrazów, która jest w stanie dostarczyć użytkownikowi odpowiednich informacji na temat obiektów z wykorzystaniem do tego działań informatycznych, które symulują ludzkie myślenie. Google Lens umożliwia rozpoznawanie obrazów, które zostały zrobione w danej chwili. A więc, aparat telefonu skierowany na dowolny obiekt samoczynnie włączy wyszukiwarkę, której celem będzie znaleźć inne rzeczy odpowiadające obiektowi znajdującego się w stop-klatce. Google Lens to narzędzie korzystające również ze Zdjęć Google, Asystenta Google, wyszukiwarki Google oraz Map Google. Aplikację Google Lens można pobrać w Google Play za darmo.

Definicja Google Lens

Źródło: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.ar.lens&hl=pl

pobierz Google Lens

Źródło: https://download.komputerswiat.pl/aplikacje-mobilne/akcesoria-i-narzedzia/google-lens

Co można wyszukać za pomocą Google Lens?

Za pomocą Google Lens można odkryć mnóstwo informacji na temat rzeczy, które Cię otaczają.

 • Po pierwsze, Google Lens umożliwia skanowanie i tłumaczenie tekstów – masz tutaj możliwość przetłumaczenia tekstów w czasie rzeczywistym.
 • Po drugie, Google Lens pozwala odnaleźć Ci rzeczy podobne do zdjęcia znajdującego się w kadrze. Można zrobić zdjęcie na przykład torebki i w ten sposób wyświetlą się tutaj podobne rzeczy i to bez konieczności wpisywania zapytania w wyszukiwarkę.
 • Po trzecie, Google Lens umożliwia wyszukiwanie potraw w restauracji, które znajdują sie w menu wraz ze zdjęciami i recenzjami znajdującymi się w Mapach Google.
 • Po czwarte, za pomocą Google Lens ma się możliwość zdobycia informacji na temat różnych punktów orientacyjnych. Ponadto można dowiedzieć się jakie są godziny pracy, fakty historyczne oraz oceny na temat danego miejsca.
 • Po piąte, Google Lens pozwala identyfikować rośliny i zwierzęta – w tym przypadku możesz zrobić zdjęcie danej rośliny bądź zwierzaka i w ten sposób poznać informacje na ich temat.
 • Po szóste, za pomocą Google Lens ma się możliwość szybkiego skanowania kodów QR i kodów kreskowych.
Możliowści Google Lens

Źródło: https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://lens.google.com/&prev=search

Google Lens – podsumowanie

Na sam koniec należy dodać, że Google Lens to narzędzie, które rozpoznaje już ponad miliard obiektów. Pomimo tego, że aplikacja została uruchomiona w 2017 roku, to obecnie zyskuje popularność wśród wielu użytkowników. Należy również dodać, że do aplikacji Google Lens regularnie wprowadza się aktualizacje, które oferują jeszcze więcej funkcjonalności. Słowem podsumowania należy stwierdzić, że Google Lens to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą w szybki sposób znaleźć informacje na temat danych obiektów.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Czym tak właściwie jest Google Lens i co można wyszukać za jego pomocą?

8 Komentarz

 1. Mariola

  Jestem pod wrażenie Oo nawet nie wiedziałam ze takie coś istnieje 🙂 na pewno bardzo to pomoże dla ludzi, tylko w ilu % będziemy pewni ze apka nas nie okłamie… Musze to dzisiaj przetestować.

 2. Jan

  Nie powiem. Zaciekawiła mnie ta wzmianka o rozpoznawaniu roślin. Ciekawi mnie jak to wychodzi w praktyce. Mam tu na myśli czy to jest Google Lens to zwykła zabawka i rozpoznaje tylko te najpopularniejsze, które przypominają wzorzec, czy jest to coś więcej. Zapewne niewicie, ale powstało już kilka aplikacji specjalistycznych do rozpoznawania roślin. Oczywiście z myślą rolnictwie i rozpoznawaniu chwastów, insektów, a i porażenia patogenami. Tak sobie rozmyślam Czy Google Lens jest od nich lepsze, czy też nie.

  1. Urban

   Google Lens raczej daje sobie radę jednak cześć roślin, z jakich roślin szukasz. Bo rozumie, że chodzi o chwasty. Nie jest aż tak dobrze opisana w Samym Google. Przez co może być problem. Właściwie to wszystko chodzi o algorytm, który rozpoznaje schematy i bazę wiedzy, z jakiej czerpie informacje do porównań. W ostateczności zostaje skorzystać z aplikacji Agro Porada, by zapytać się fachowca. W mojej opinii ten obiektyw Google powinien podołać wszystkim wyzwaniom zwykłych ludzi.

 3. Ścibor

  Szkoda tylko że ten cały Lens Google czy lans nie działa na wszystkich telefonach. Na ten przykład Samsung z 2016 to już za słaby. Szkoda że jak się wymienia telefonu co umowę lub nie kupuje flagowych to tyle ciekawych rozwiązań jest zwyczajnie nie dostępnych.

  1. Gabi

   No to może czas na zmiany? Czasem kompatybilność wsteczna jest albo za droga albo niepotrzebna. Bo skoro korzystasz z „telefonu na Korbkę” to jaka jest szansa ze zechcesz wykorzystać nowoczesne rozwiązanie jakim jest na przykład Google Lens? Przestajesz być grupą docelową no to przykro mi ale nikt nie będzie troszczył się o Ciebie. Bo i poco skoro i tak nic z tego nie ma?

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.