Projektowanie stron internetowych

, Czas czytania: 7:00 min. , Komentarz(y):0

Strona internetowa to wprawdzie pierwszy krok do sukcesu. Atrakcyjna i przyciągająca uwagę stanie się znakomitą wizytówką dla Twojej firmy. Dlatego projektowanie stron internetowych jest bardzo istotne, chociażby w kontekście przyciągnięcia uwagi odbiorców. Projektując stronę www, warto zwrócić uwagę na pewne wytyczne. A co się do nich zalicza? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Spis treści:

Od czego zacząć projektowanie strony internetowej?

Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania dotyczące projektowania strony internetowej, najpierw pomyśl nad najważniejszym. Określ cel, jaki ma mieć Twoja strona internetowa. Dzięki temu witryna będzie zrozumiała dla użytkowników. Jeśli chcesz mieć swoją stronę, to na pewno jesteś związany z jakąś działalnością. I właśnie to muszą wiedzieć Twoi odbiorcy. Muszą wiedzieć do jakiej branży należysz i co oferujesz.

np. Jesteś właścicielem kancelarii prawnej. Więc użytkownicy muszą wiedzieć, że wchodzą na stronę kancelarii jak i również mogą skorzystać z konkretnych usług.

Podstawowe zasady projektowania stron internetowych

Jak już projektujesz stronę internetową to zapewne z myślą o użytkownikach. No i tak właśnie powinno być. Bo to oni stają się potencjalnymi klientami i to oni zwracają uwagę na daną stronę internetową jak nikt inny. Projektowanie stron www zależy od kilku podstawowych czynników. A raczej powinno się je stosować przy projektowaniu witryny. Zerknij niżej i dowiedz się więcej o zasadach projektowania stron internetowych.

balony i napis własny styl strony www

styl

Jest to jeden z tych podstawowych czynników, który wpływa na projektowanie stron internetowych. Wygląd witryny powinien być powiązany z wizerunkiem marki. A więc spójność odgrywa tu istotną rolę. Jednak nie warto przesadzać z jednolitością i użyć też kontrastu. Choć te dwa słowa nie mają ze sobą nic wspólnego, to w przypadku projektowania stron internetowych pełnią doskonały duet. Przykładem może być chociażby Call To Action. Taki przycisk powinien być właśnie kontrastowy, po to aby ktoś go zauważył.

Ważną cechą jest również powtarzalność stylu, która prowadzi do zwiększenia spójności całej witryny, a także sprzyja poprawie czytelności całego serwisu. Jeśli podczas projektowania strony zapomnisz o powtarzaniu niektórych fragmentów witryny, to projekt stanie się przytłaczający. A użytkownicy w ten sposób nie będą mogli odnaleźć się na stronie.

Nawigacja

Podstawowe zasady projektowania stron internetowych skupiają się również na jej łatwej nawigacji. W skład takiej nawigacji wchodzą takie elementy:

  • menu, które musi być widoczne dla każdego użytkownika + powinno posiadać jasno nazwane działy,
  • przyciski w odróżniającym się kolorze,
  • jasne do zrozumienia instrukcje,
  • wspomaganie się prostymi i przejrzystymi ikonami,
  • użycie dodatków takich jak: przejścia czy animacje, ale tylko w niewielkim stopniu.

Wszystkie te punkty składają się na web design. Same zasady co do projektowania stron internetowych tworzone są z myślą o wygodzie użytkownika.

Pozycjonowanie i SEO

Jeśli chcesz, aby Twoja strona internetowa dotarła do sporej liczby osób, to powinieneś zacząć się pozycjonować. A optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek to podstawa w dążeniu do wysokiej pozycji. Trzeba przyznać, że jest to kluczowy element pozycjonowania i bez odpowiedniego SEO ciężko by było cokolwiek ugrać. Żeby osiągnąć zadowalające efekty powinieneś na swojej stronie internetowej zacząć używać fraz kluczowych, opisów i nagłówków. Pozwoli Ci to na rozpoczęcie przygody dążącej do uzyskania jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce Google.

Grafika

Ze swoich doświadczeń możesz wiedzieć, że obraz jest szybciej przyswajalny przez użytkowników niż treść. Dlatego grafika powinna być jak najlepiej wykonana. Powinna charakteryzować się unikalnością i niepowtarzalnością. Bardziej atrakcyjny projekt graficzny szybciej przypadnie do gustu odbiorcy niż taki, który niczym siebie nie reprezentuje. Ponadto grafika należy do jednych z najważniejszych czynników projektowania stron internetowych. To ona ma coś przedstawiać i kojarzyć się użytkownikowi z daną działalnością.

Góry napis uwolnij przestrzeń na stronie internetowej

Przestrzeń

Może zdajesz sobie sprawę z tego, że ścisk na stronie internetowej może przytłaczać. Dlatego najlepszym sposobem jest zagospodarowanie na niej więcej przestrzeni. Ten czynnik należący do projektowania stron internetowych jest bardzo ważny. Bo zachowanie wolnego pola między danymi miejscami daje użytkownikowi pełną swobodę do przyswajania informacji. W odwrotnym przypadku dana osoba, szukając informacji zgubiłaby się. Dlatego pamiętaj, że jeśli projektujesz swoją stronę internetową to zwróć na to uwagę.

Prosty formularz

Projektując stronę internetową powinieneś także zwrócić uwagę na formularz. Powinien on być krótki i prosty do wypełnienia. Przyznaj, że gdybyś zobaczył długi formularz, to czy byś go wypełnił? Pewnie nie. Dlatego staraj się zbudować taki model formularza, który pozwoli Ci zebrać najpotrzebniejsze informacje i sprawi, że użytkownicy nie opuszczą Twojej strony w trakcie jego wypełniania.

Tekst i jego czytelność

Tekst, a właściwie to w jaki sposób jest przedstawiony, należy do podstaw zasad projektowania stron internetowych. Tekst powinno przedstawiać się w mniejszych blokach. Dobrze by było zastosować również akapity, które zachowałyby odstęp między poszczególnymi sekcjami. Czcionka także jest ważna. Dobór odpowiednich fontów sprawi, że czytanie będzie szybsze i bardziej przyjemne. Jednak przy projektowaniu strony www nie można przesadzić z ilością fontów. Powinno się zastosować ich jak najmniej, zaleca się stosowanie dwóch rodzai. Jedna do tekstu, a druga do wyróżnienia nagłówków. A to dlatego, że dzięki temu będzie zachowana spójność, która jest bardzo ważna. Pamiętaj także o wysokości linii, żeby nie powodowała ona rozstrzelenia lub nachodzenia na siebie tekstu.

Skupienie uwagi na użytkownikach mobilnych

Jest to bardzo ważna kwestia, o której nie można zapominać podczas projektowania stron internetowych. Obecnie każdy użytkownik, no może znaczna większość, korzysta ze smartfonów czy tabletów. Współczesność opiera się właśnie na nich. A to dlatego, że sprawdzenie czegokolwiek w Internecie jest o wiele wygodniejsze, kiedy robi się to za pomocą, tych właśnie urządzeń. Wspomnę tutaj o responsywności stron. Taka witryna przystosowuje się do każdego urządzenia. W ten sposób, użytkownicy mają możliwość zobaczenia przed sobą strony z łatwą nawigacją oraz dużą czytelnością i przejrzystością. Dlatego przy projektowaniu stron internetowych weź pod uwagę także wersję mobilną.

dzieci testujące projekt robota

Testowanie

Przetestowanie strony internetowej to bardzo dobry pomysł. Zanim pokażesz ją użytkownikom, spytaj się swoich znajomych co o niej sądzą i czy mają co do niej jakieś uwagi. Dzięki takiemu działaniu będzie Ci o wiele łatwiej dopracować projekt.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższe informacje przydadzą Ci się podczas projektowania strony internetowej. Jak już wcześniej wspomniałam, jej posiadanie to pierwszy krok do sukcesu. Dlatego stwórz swoją firmową wizytówkę i ciesz się zwiększeniem świadomości o Twoim istnieniu na rynku.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Projektowanie stron internetowych

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.