Shoploop od Google – TikTokizacja sprzedaży?

, Czas czytania: 2:30 min. , Komentarz(y):1

Czy rok 2020 staje się rokiem TikTok? Sama aplikacja jest z nami już od kilku dobrych lat. Jednak dopiero w tym roku trafiła ona do szerokiej publiczności. W ramach wstępu należy przedstawić, czym jest ten cały TikTok. W ogólnych założeniach jest to aplikacja, umożliwiająca nagrywanie krótkich filmów oraz dzielenie się nimi w ramach tej właśnie aplikacji. Tak dobrze myślisz, sam format nagrywania krótkich filmów, znany jest już od dłuższego czasu.

Zatem co TikTok wniósł nowego, że stał się takim hitem? W zasadzie to dwa niezwykle ciekawe aspekty. Pierwszym jest kreator video. Użytkownicy dostali niezwykle rozbudowane narzędzie w przystępnej formie. Na tyle przystępne, że właściwie każdy może tworzyć efektowne treści. Drugi aspekt to możliwość dzielenia się filmami. TikTok można traktować jak portal społecznościowy, na którym ludzie publikują swoje filmy. Natomiast inne osoby, które oglądają format kilkominutowych klipów, wciągają się w nie czasem na długie godziny. Co ma wspólnego Shoploop z TikTok? O tym za chwilę.

Shoploop – eksperyment Google

Przydługi wstęp za nami. Wiemy już, jak bardzo w modzie są takie aplikacje (nie będę tu opisywać jeszcze Snapchata, Instagrama ani YouTube). Przejdźmy do sedna. Shoploop jest to platforma do sprzedaży. Właściwe będzie to platforma do sprzedaży, bo jak na razie nie jest ona dostępna w Polsce. Za nami są już jej zapowiedzi. Wiemy, że Shoploop ma się opierać na 90s filmach. Idee przyświecającą temu projektowi połączenie sklepu internetowego z portalem społecznościowym do testowania produktów. Wszystko w jednym – produkt, test produktu oraz opinia o produkcie. To wszystko w Twoim telefonie. Swoją drogą, to na razie tylko tam. Shoploop to świeży temat, który wystartował od wersji mobilnej. Na wersje desktop trzeba będzie jeszcze poczekać.

Shoploop, TikTok, Reels, Snapchat – im krócej, tym lepiej?

Jeszcze nigdy walka o uwagę konsumenta nie była tak zacięta. Każde odwrócenie uwagi, każdy rozpraszacz to potencjalnie porzucony koszyk. Chcemy coś kupić, ale najpierw sprawdzamy opinie i recenzje. Potem jest tylko jeszcze jeden film, aby po paru minutach już nie pamiętać, dlaczego znów oglądamy memy z kotami. Agregacja całego procesu zakupowego tak jak to planuje Shoploop, w założeniach ma odciąć nas od rozpraszaczy. Zostajemy my i test produktu. Nie ma natarczywego autoodtwarzania i propozycji filmów.

Moim zdaniem projekt jest ciekawy. A także ciekawi mnie Wasza opinia. Czy to się może przyjąć? Czy raczej komercjalizacja formatu TikTok stanie się niewypałem?#ShotNews

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Shoploop od Google – TikTokizacja sprzedaży?

1 Komentarz

  1. Kaśka

    koncepcja shoploop jest ciekawa, jednak nie wydaje mi się by taka aplikacja miała szanse przebicia. Ludzie reklamują w taki sposób na tiktoku jednak tam wybija się to ze względu na to, że produkt jest reklamowany przez osobę którą lubimy i kojarzymy z innych filmików nie opierających się na sprzedaży. Dlaczego, ludzie mieli by oglądać kontent tylko i wyłącznie sprzedażowy?

Dodaj komentarz

candyweb

Pasjonat nowych technologii, specjalista SEO i zaawansowany użytkownik systemu WordPress