Google Fact Check Tool w walce z Fake Newsami
, Czas czytania: 2:00 min. , Komentarz(y):3
To jeden z najpopularniejszych tematów. Zarazem jest on jedną z łatek, które można przypiąć każdej informacji i każdej wypowiedzi. Fake News, bo o nim mowa, idealnie wpisuje się w cyfrowy świat. Jedna niesprawdzona informacja podana przez poczytne medium może doprowadzić do lawiny niedomówień lub wrzeć od celowych kłamstw. Pośrednio to Google staje się odpowiedzialne za te informacje. Przecież każdy z nas szuka w nim informacji. Niestety nie każdy oddziela narzędzie (w tym przypadku Google) od twórcy, który podaje w świat, łagodnie mówiąc niesprawdzone informacje.
Czym jest Google Fact Check Tool?
Enigmatycznie powiem, że Fact Check Tool to wyszukiwarka w wyszukiwarce. Właściwie jest to mało znane narzędzie od Google. W założeniach służy do wyświetlania „zweryfikowanych informacji”. Informacje te weryfikowane są na podstawie ClaimReview umieszczanych w strukturze strony. Na ich podstawie Google ma możliwość weryfikacji informacji. Następnie daje nam „poczucie”, że to co czytamy jest prawdziwe. Poważnym minusem jest wszak obecna pustka, jaką tam znajdziemy. Wiele z narzędzi Google albo się nie przebija do publicznej opinii, albo ich wykorzystanie stawia zbyt wysokie wymagania. Przyznajcie się, czy słyszeliście kiedyś o ClaimReview? Jeśli tak, to ile jest takich stron, które go stosują?
Rekiny w domu, Atlantyda i inne cuda z Google Grafika
Pretekstem do rozważań nad relatywizacją prawdy jest wprowadzona niedawno opcja w Google Grafika. Jak można znaleźć na oficjalnym blogu, zostaje wprowadzona etykieta „Fact Check”. Etykieta ta ma pojawiać się przy grafikach pochodzących ze zweryfikowanych stron. Tu w grę wchodzi wcześniej wspominany ClaimReview. Co więcej, etykieta ta jest kolejną próbą Google oddzielenia treści prawdziwych i merytorycznych od tych potencjalnie szkodliwych i niebezpiecznych.
To już kolejna odsłona walki z Fake Newsami. Czy Waszym zdaniem te działania przyniosą jakiś wymierny skutek? Czy staną się kolejnym ładnym dodatkiem? #ShotNews
TAGI:Zostaw komentarz do artykułu: Google Fact Check Tool w walce z Fake Newsami
3 Komentarz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Ciekawe czy to się przyjmie czy to naprawdę będzie ktoś kontrolował a nie stanie się fajną zabawka dla troli.
Niestety chyba jeszcze daleko aby takie rozwiązanie się przyjęło i przynosiło realne korzyści. Ale wiadomo, trzeba próbować żeby za którymś razem się udało.
Sylwia, dokładnie tak!