Istotne? zasady web designu

, Czas czytania: 6:00 min. , Komentarz(y):3

Sukces strony internetowej może zależeć od kilku czynników. Ale takimi najważniejszymi jest design i wartościowa treść. Witryna musi mieć swój własny styl, charakteryzować się unikalnością i gwarantować duży komfort poruszania się po niej. Powinna być także funkcjonalna i przejrzysta.

Każda osoba ma swój gust, dlatego każda strona internetowa lub sklep internetowy będą wyglądały inaczej. Są rzeczy, które mogą się podobać jednej osobie, ale drugiej już niekoniecznie. Ale istnieją jednak takie zasady web designu, które wpływają na daną witrynę internetową bez względu na jej budowę. I to właśnie nimi powinno się kierować przy jej tworzeniu. Oczywiście nie jest to nakazane, ale są to pewnego rodzaju wskazówki, które pomogą Ci w stworzeniu przyjaznej i ciekawej witryny internetowej.

Spis treści:

Elementy web designu, na które warto zwrócić uwagę przy tworzeniu strony internetowej

Minimalizm w web design

Minimalizm w web design

Większość osób przy przeglądaniu strony internetowej, na pewno nie czyta każdego słowa linijka w linijkę. Skanuje tylko te najciekawsze wątki, te które zawierają najistotniejsze informacje. Ale oprócz tego, użytkownicy czasami większą uwagę skupiają na strukturze strony. To w jaki sposób jest zbudowana, a także czy treść jest w ogóle interesująca, czy potrafi zaciekawić. Bierze pod uwagę też to, czy całość jest spójna ze sobą i czy dało to zamierzony efekt, czyli to, czy dana treść potrafiła przekazać wartościowe informacje. Można tutaj przytoczyć taką główną myśl, że lepiej kierować się jakością treści niż jej ilością. Oczywiste też jest to, że im mniej tekstu, tym więcej będzie w stanie zapamiętać użytkownik.

Na pewno chciałbyś, aby użytkownicy chętniej klikali w Twój artykuł. Dlatego Call To Action w tym przypadku jest jak najbardziej na plus. Ale powinieneś jednak pamiętać o tym jak wygląda Twój artykuł np. czy ma akapity z większymi podtytułami, itp. W całym tym minimalizmie web designu kryje się także grafika. Zamieszczanie ikonek czy obrazków w tekście jest jak najbardziej wskazane. Dodają one większą komunikatywność przekazu, a także wywołują większe zainteresowanie użytkowników.

Design na stronie internetowej

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi zmienia się technologia. Kiedyś nawet nikt nie wiedział co to takiego jest komputer. A dzisiaj nie ma osoby, która by o nim nie słyszała. Jeżeli już mamy taki postęp technologiczny, jest internet to oczywiście są też strony internetowe. To właśnie one otwierają się na ekranach komputerów czy smartfonów. Ale obecnie jest tak dużo firm na rynku i tak dużo stron internetowych, że ciężko przebić się przez tak duży tłum. Najlepiej, aby strony www charakteryzowały się czymś innym, czymś wyróżniającym. Web design należy do prac grafika, to on dba o wizualizację strony internetowej. Uporządkowywanie treści na stronie tak aby były one czytelne i zrozumiałe to także jego zadanie. W takiej sytuacji pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Masz na to tylko kilka sekund, żeby przekonać odbiorcę o czym jest Twoja strona i czy warto ją odwiedzić. Sam możesz to wiedzieć nawet po sobie. Czy przeglądasz dalej stronę, która nie spełnia Twoich oczekiwań? Pewnie nie.

Powinieneś także usystematyzować wszystkie informacje, które możliwe są dzięki zastosowaniu narzędzi, którymi operuje grafik. Czyli są to wszystkie kolory, wielkości, odstępy jak i rodzaje czcionek. Dzięki temu możesz wyodrębnić kluczowe informacje z danego artykułu, a te mniej ważne zepchnąć na drugi plan. Oprócz tego ważne są także sekcje, które porządkują stronę w przejrzyste fragmenty tekstu.

Prostota w web design

Prostota w web design

Dla każdego użytkownika liczy się to, aby dana witryna była czytelna i prosta w przyswajaniu informacji. Powinna ona ułatwić odbiorcom wgląd do informacji, tak żeby zrozumieć jej sens i przekaz. Ale żeby był z tego jakiś efekt to powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii web designu.

Po pierwsze kontrast. Tekst musi być widoczny, dlatego dobrze jest aby wybrać kontrastujący kolor fontu jak i tła.

Drugą istotną rzeczą jest wielkość czcionki. Ważne jest aby czcionka była przystosowana do każdego rodzaju tekstu. Mała czcionka mogłaby przysporzyć wiele kłopotów niektórym czytelnikom i musieliby się oni nieźle wysilić aby czegokolwiek dowiedzieć się z artykułu. Kiedyś wielkość fontu wynosiła 12 p, natomiast teraz jest to już 16 p. Wszystko po to aby ułatwić czytanie odbiorcy.

Kolejną namiastką prostoty jest font. Powinieneś wybrać jedną z najprostszych czcionek. Można wyróżnić dwa rodzaje fontów: bezszeryfowe i szeryfowe. Różnią się one tym, że szeryfowa czcionka dodatkowo ma małe wystające punkciki lub linie na końcach każdej literki. Przykładową czcionką szeryfową może być Times New Roman, a przykładem bezszeryfowej – Arial.

Następną ważną rzeczą jest ilość fontów. Według zasady, można użyć aż trzech różnych rodzajów czcionki. To prawda, że niektóre projekty tego wymagają, ale jeśli użyjesz więcej fontów niż trzech to musisz wiedzieć, że wtedy Twoja strona internetowa nie będzie już atrakcyjna i będzie wywoływała w czytelniku przytłoczenie.

Łatwość nawigacji w web design

Jak można się domyśleć, grafik to osoba, która jest przepełniona kreatywnością. Jednak do jego zadań należą również zadania mniej kreatywne, które wymagają porządnego skupienia. Jest to np. budowanie menu. Powinno ono być klarowne i komunikatywne. Dlatego w tym przypadku, grafik nie może pozwolić sobie na użycie bujnej wyobraźni. Dzięki nawigacji strony można ją łatwiej zindeksować w wynikach wyszukiwania Google. Można wyróżnić kilka wpływających elementów web designu, które mają na to znaczenie. A oto kilka z nich:

  • Kliknięcie w logo powinno odsyłać do strony głównej. Sprawia to przede wszystkim, że dany użytkownik może od razu przenieść się na stronę główną bez zbędnego klikania.
  • Menu danej strony internetowej powinno znajdować się na samej górze strony, a także powinno one być uporządkowane z selekcją do wyszukiwania.
  • W ostatnim czasie modne stały się strony internetowe zwane on-page, czyli takie, których nawigacja skupia się na przewijaniu strony tzw. scrollowaniu. W takim przypadku możesz zastosować menu przyklejone w górnej części witryny, tak aby mogło być przez cały czas widoczne, bez względu na przewijanie.
  • Nie zapomnij również o stopce, gdzie umieścisz wszystkie ważne linki, takie jak: social media, FAQ, kontakt czy blog.

Mobilność w web design

Mobilność w web design

Mobilność otacza nas z każdej strony, wszystko nabrało takiego tempa, że bez tego nie bylibyśmy w stanie teraz żyć. Otaczają nas komputery, a przede wszystkim urządzenia mobilne, czyli smartfony i tablety. Większość osób spędza swój czas w telefonach, nosi go cały czas ze sobą. Wszystko sprawdza w telefonie bo jest o wiele wygodniej. Można powiedzieć, że telefon to nasze najlepsze narzędzie do komunikowania się z innymi oraz znajdowania przeróżnych informacji z kraju i świata. Telefon to również urządzenie, na którym dostępne są różne aplikacje. Jak sam wiesz, telefon posiada każdy. No może nie każdy, ale zdecydowana większość. Dlatego strona internetowa na telefonie powinna, a w zasadzie musi być czytelna i przejrzysta, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia uzyska dostęp. Jeśli chcesz mieć pewność co do działania Twojej strony www na smartfonach oraz czy dana rozdzielczość sprawdza się w witrynie, to powinieneś regularnie ją sprawdzać i wprowadzać nadchodzące zmiany. Jeśli będzie coś nie tak, nie rezygnuj z tego i ucz się na błędach i po prostu spróbuj je rozwiązać.

Podsumowanie o zasadach web designu

Wiążącą rzeczą jest to, że wszystkie te powyższe czynniki mają ogromny wpływ na stronę internetową, a przede wszystkim są to istotne czynniki wpływające na web design. Jednak nie poprzestawaj na swoich inspiracjach. Niech ona nadal będzie częścią całej twórczości. Ważne jest też, aby wiedzieć jakie narzędzia są dostępne i jak je wykorzystać w praktyce. A teraz bierz się do działania!

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Istotne? zasady web designu

3 Komentarz

  1. Pingback: Co to jest responsywność? Co znaczy strona RWD?

  2. Iri

    Tak czytam i dumam i mam refleksje a może i to pytanie… Właściwie to czy istnieje web design Google. To znaczy wiem, są wytyczne, „Ale”… . Mnie tu chodzi o same kwestie estetyczne. Czy Google samo w sobie preferuje cos tak abstrakcyjnego, jak wygląd? Czy jedyny web design, jaki rozumie Google to ten wyrażony kodem? (chociaż tak właściwie to wszystko jest wyrażone kodem…)

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.